מתקשים לשלם קנסות שאינם קשורים לקורונה? אלה המקרים שבהם תוכלו לבקש חנינה

מתן חנינה יישקל במקרים שבהם הקנסות הוטלו בעקבות הליך פלילי, תעבורתי או מינהלי - אך לא במקרה של קנסות חניה ■ לבקשה יש לצרף מסמכים המעידים על מצב כלכלי אישי

אפרת נוימן
אפרת נוימן
נשיא המדינה, ראובן ריבלין
נשיא המדינה, ראובן ריבליןצילום: מארק ניימן / לעמ
אפרת נוימן
אפרת נוימן

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הכריז היום (ג') יחד עם שר המשפטים, אבי ניסנקורן, על מתווה חנינות עבור בעלי חובות בגין קנסות, שמתקשים לשלם אותם בשל מצב כלכלי קשה שאליו נקלעו בעקבות משבר הקורונה. לא מדובר בהקלות לקנסות שהוטלו בגין הפרת ההוראות למניעת התפשטות הקורונה, אלא רק בקשות להקלה בקנסות שהוטלו בעבר למי שמצבו הכלכלי הורע במשבר. המתווה גם לא יחול על קנסות חניה ואגרות.

לשם קבלת החנינות, יש להגיש בקשה וכל מקרה יישקל לגופו. מתן חנינה יישקל במקרים שבהם הקנסות הוטלו בעקבות הליך פלילי, תעבורתי או מינהלי, הפונה לא הורשע בחמש השנים האחרונות (מ-1 באוקטובר 2015), הוא פנה להסדרת חובו בשנתיים האחרונות (מ-1 באוקטובר 2018) וכנגד הפונה לא תלויה ועומדת חובת תשלום פיצוי לנפגע עבירה.

ביחס לכל בקשה, ייבדקו גם המצוקה הכלכלית שאליה נקלע הפונה בעקבות המאבק בנגיף קורונה, חומרת העבירות ונסיבותיהן, יתר רכיבי העונש שהוטלו בנוסף לקנסות, גובה הקנסות, מספר תיקי הקנסות העומדים לחובת הפונה, מאמצי תשלום הקנסות, יכולת התשלום ועוד.

משרד המשפטים בירושליםצילום: דניאל בר-און/גיני

את בקשת החנינה יש לשלוח אל נשיא המדינה בטופס המקוון באתר האינטרנט של בית הנשיא. היא יכולה להיות מוגשת על ידי מקבל הקנס, בא כוחו (באמצעות ייפוי כוח) או באמצעות בן משפחה מדרגה ראשונה (לא ייפתח טיפול בבקשות המוגשות על ידי גורם אחר). לבקשה המוגשת על ידי קרוב משפחה יש לציין כי היא מוגשת בידיעה ובהסכמה של מקבל הקנס.

יש לציין בבקשת החנינה כי היא מוגשת במסגרת מתווה עבור בעלי חובות בגין קנסות על רקע המאבק בנגיף קורונה. יש לצרף פרטים ומסמכים המאמתים את נימוקי הבקשה, ובהם פרטים אישיים, נסיבות אישיות או רפואיות מיוחדות, פירוט אודות הקנסות שלגביהן מוגשת הבקשה, לרבות הגוף האחראי לגביית החוב, ומאמצי הסדרת החובות.

כמו כן, יש לצרף מסמכים המעידים על מצבו הכלכלי של המבקש, על רקע המאבק בנגיף קורונה, ובהם תדפיס חשבון עובר ושב של שלושת החודשים שקדמו לתאריך הגשת הבקשה, אסמכתאות בנוגע לחובות פעילים (הוצאה לפועל והלוואות) ואסמכתאות בנוגע לקצבאות.

המתווה גובש על ידי עו"ד אודית קורינלדי סירקיס, היועצת המשפטית של בית הנשיא, ועו"ד נוחי פוליטיס, מנהלת מחלקת החנינות במשרד המשפטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?