"כדי למנוע קריסה": קבוצת אלדד פרי נכנסה להליך של הקפאת הליכים ומונו לה נאמנים

השבוע הוגשה בקשה מצד נושה למינוי נאמן, בשל חוב של החברה אליו, בסכום של 218 מיליון שקל, וטענות כי לחברה חובות של חצי מיליארד שקל

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלדד פרי בבית המשפט
אלדד פרי בבית המשפטצילום: אילן אסייג
אפרת נוימן
אפרת נוימן

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, עירית וינברג-נוטוביץ, אישרה היום (ה') הקפאת הליכים למשך 60 יום לקבוצת אלדד פרי, ומינתה את עורכי הדין אודי גינדס וגונן קסטנבאום לנאמנים שיפעילו את החברה בתקופת ההקפאה ויוגשו להם תביעות חוב מצד נושים. הנאמנים יגישו דו"ח עדכון לבית המשפט עד ל-11 באוקטובר.

הקפאת ההליכים ניתנה בעקבות בקשה שהוגשה לפני יומיים לפתיחת הליכים כלפי החברה ומינוי נאמן על ידי איש העסקים חיים חמו, שהצטרף בינואר האחרון כשותף בקבוצת אלדד פרי, שלה הלווה על פי הטענות כ-218 מיליון שקל. לפי הבקשה, בכל שבוע מכלה החברה כ-2.5 מיליון שקל והיא זקוקה להזרמה של 80 מיליון שקל על מנת לעמוד במלוא ההתחייבויות שלה עד לסוף 2020.

פרי הביע הסכמה למינוי נאמן "מתוך מטרה למנוע את קריסתה של החברה לטובת כל הצדדים", וביקש (בהסכמה עם חמו) שזהותו תיקבע מתוך רשימת המומלצים שתוגש על ידי הממונה על חדלות פירעון. נציג הממונה עו"ד אילון בריל העלה בדיון חמישה מועמדים: שלושה עורכי דין - אודי גינדס, אבנר כהן ואמיר דולב - ושני רואי חשבון - עליזה שרון ויזהר קנה. השופטת מצאה לנכון למנות את אחד מעורכי הדין המוצעים (גינדס) ובעל תפקיד נוסף.

לדיון שנערך היום הגיעו גם מייצגים של קבוצות רכישה שונות. מטעם 164 חברי קבוצת הרכישה הורייזן נמסר כי "נעשו דברים לא תקינים גם ברמת הפרת חוזה, וגם ברמת הפרת חוק, גם ככל הנראה בשליחת יד בכספים של חברי הקבוצה ולא פחות חמור מזה, ככל הנראה רשמו שעבודים על גבם של חברי הקבוצה שעל פניו נראה שהשעבודים אינם בתוקף".

מטעם החברה נמסר בדיון: "אנחנו לא מעוניינים שיהיה סיפור ענבל אור, אנחנו רוצים שהפרויקטים ייבנו וימשיכו לפעול. במצב הזה צפוי שהחברה יכולה להרוויח מאות מיליוני שקלים".

בנוסף, הגישה היום קרן אקספו - העוסקת במתן אשראי למטרות שונות - בקשה לאכיפת שעבודים נגד פרי אסטרטגיות, אלדד פרי ואלדד פרי נדל"ן (חלק מקבוצת אלדד פרי) בטענה לחוב של 132 מיליון שקל שלא שולם למרות שמועד הפירעון חלף. הבקשה הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב ולא לבית המשפט המחוזי מרכז, שם מתנהל הליך חדלות פירעון נגד קבוצת אלדד פרי.

לטענת הקרן, היא נתנה לחברה הלוואה למימון רכישת קרקע ברחובות - לצורך הקמת מעונות סטודנטים ולשטחי מסחר ומשרדים - ולצורך תשלומים נלווים ונרשמו להם משכנתאות ראשונות על מלוא הזכויות. הקרן מבקשת למנות את עו"ד חגי אולמן לכונס נכסים זמני לצורך מימוש המשכנתאות לטובתה. היא מציינת כי הבקשה מוגשת לאור העובדה שהוגשה השבוע בקשה למינוי נאמן, ולפיה הקבוצה חדלת פירעון ובעלת חובות ענק ומצויה בסחרור כלכלי ותזרימי. גם אולמן היה בדיון היום.

בחודשים האחרונים נחשפה ב-TheMarker תמונת מצב מדאיגה ביחס לאיתנותה הפיננסית של החברה והתנהלותה, לנוכח שורת תביעות משפטיות, צ'קים מבוטלים, קשיי תשלום לספקים והליכים פתוחים בהוצאה לפועל שנערמו נגדה.

על פי נתוני החברה, היא מעורבת כיום בהקמתן של כ-3,000 יחידות דיור ברחבי ישראל - רובן במתכונת של קבוצות רכישה. בדרך זו פועלים חברי הקבוצה (הרוכשים) כיזמים לכאורה - ואינם נהנים מהגנות חוק המכר, המבטיחות את כספם.

בנוסף, הוגשו אתמול והיום בקשות של רוכשים להצטרף להליך בטענה שנפלו קורבן למקרי הונאה ותרמית קשים מצד פרי נדל"ן שהוליכה אותם שולל עם הבטחות כוזבות. לפי הנטען, המבקשים העבירו והפקידו לבקשת החברה כמיליון שקל כל אחד, אחרי שנמכרה להם דירה רעיונית שלא קיימת בפרויקט אורות חנן ברחובות, או עבור דירה שבעת חתימת ההסכם כבר הייתה משועבדת לגורם מממן. הם כתבו כי כעת הם עומדים בפני שוקת שבורה וישנו חשש כבד שיישארו ללא דירה שנקנתה בכל חסכונותיהם שהוצאו מהם במרמה.

חלק מהמבקשים הלוו כספים לפרי נדל"ן עבור קידום פרויקטים נוספים ורכשו דירות בפרויקטים נוספים. לטענתם, הם גילו כי פרי נדל"ן מחקה לחלק מהמבקשים הערת אזהרה תוך שימוש בייפוי כוח ומבלי לעדכן אותם ולהציע להם בטוחה חלופית שוות ערך. "רק לאחר שהוגשה הבקשה למתן צו לפתיחת הליכים, מתחילה להתגלות עומק ההונאה לאור הקריסה הכלכלית", נכתב.

קבוצת פרי נדל"ן מיוצגת על ידי עו"ד שי גליקמן ושלמה נס וחמו מיוצג על ידי עורכי הדין יריב שי ישינובסקי, רונן נאווי וחנה אזולאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"