בג"ץ לא התרשם מנימוקי העותרים לצירוף נציגי אופוזיציה לוועדה לבחירת שופטים

בג"ץ דן בעתירה נגד בחירתם של הח"כים אוסנת מארק וצבי האוזר לוועדה ■ הטענה: בכנסת השתרש נוהג חוקתי, שלפיו אחד מנציגי הוועדה חייב להיות חבר אופוזיציה, אך הכנסת מתנגדת וטוענת כי נוהג שכזה לא יכול להתקיים ■ הדיון הסתיים ללא הכרעה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
ח"כ אוסנת מארק, חברת הוועדה למינוי שופטים
ח"כ אוסנת מארק, חברת הוועדה למינוי שופטיםצילום: אוליבייה פיטוסי
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

בבג"ץ הסתיים הערב (ד') ללא הכרעה הדיון בעתירה נגד החלטת הכנסת למנות לוועדה לבחירת שופטים חברי כנסת מטעם הקואליציה בלבד. את העתירה הגישו התנועה לאיכות השלטון, משמר הדמוקרטיה בישראל ועו"ד משה שפירא. נציגי הכנסת שנבחרו לוועדה לפני שבועות אחדים הם אוסנת מארק (הליכוד) וצבי האוזר (דרך ארץ). הדיון נערך בפני השופטים יצחק עמית, דפנה ברק-ארז, וענת ברון.

העותרים טענו כי הכנסת סיגלה לעצמה "מנהג חוקתי", ולפיו מקובל כי לכל הפחות אחד מנציגי הוועדה לבחירת שופטים הוא חבר אופוזיציה. לפיכך, ביקשו מבית המשפט להתערב בהחלטת הכנסת בעניין.

שופטי ההרכב הקשו על העותרים וביקשו לדעת כיצד הגיעו למסקנה כי גובש "מנהג חוקתי" שמחייב את הכנסת לבחור נציגים מטעם האופוזיציה לוועדה לבחירת שופטים. תהייה נוספת של השופטים נגעה לסעד שהעותרים מבקשים, ותהו בקול אם בהנחה שהתגבש מנהג חוקתי מחייב האם על ביהמ"ש לבטל את בחירתם של חברי כנסת ולחייב אותם לבחור נציגים לוועדה מטעם האופוזיציה.

דוגמה נוספת לקשיים שהשופטים הערימו על העותרים ניתן למצוא בשאלתה של השופטת דפנה ברק-ארז אל עו"ד יובל יועז, ב"כ משמר הדמוקרטיה, האם יש בידיהם דוגמה לביהמ"ש חוקתי שאכף מנהג חוקתי של פרלמנט אחר בעולם?

ח"כ צביקה האוזרצילום: ינאי יחיאל

על כך השיב יועז כי "אין בידיהם דוגמה כזאת, אך הם מוכנים להגיש השלמות טיעון". ברק-ארז נזפה: "מדוע לא באתם מוכנים, זו טענה שהכנסת העלתה בעמדות לפנינו". השופט עמית המשיך להקשות: "היו מספר הצעות חוק שדחו את האפשרות לקבוע בחוק כי לוועדה יהיו חברים מטעם האופוזיציה אז איך אפשר לטעון שיש מנהג חוקתי בנושא?"

עו"ד אביגדור פלדמן, שמייצג גם הוא את משמר הדמוקרטיה הישראלית, טען בלשונו הציורית כי המנהג החוקתי שמחייב את הכנסת למנות נציגים מטעם האופוזיציה לוועדה נמצא בשלבי התפתחות וכעת הוא נגדע עקב חתימתו של ההסכם הקואלציוני. "העובדה שההסכם הקואליציוני נקב בשמות ספציפיים של חברי כנסת, ולא בשמות של נציגים ממפלגות, כמו שהיה בעבר, מעידה כי הכנסת החליטה לגדוע את המנהג החוקתי בזמן שהוא עוד מבשיל. ברגע שנגדע המנהג החוקתי בהסכם הקואליציוני, אז אין אפשרות שהמנהג יתגבש בגלל שגדעו אותו באיבו", אמר פלדמן.

השופט עמית הקשה על פלדמן: "מה הנפקות לעובדה שאף אחד מהאופוזיציה לא הגיש את העתירה, אלא אתם? אולי אתם מתערבים בריב שהוא לא שלכם?"

על כך השיב פלדמן: "זו לא זכות פרטית של האופוזיציה. גם לנו כאזרחים יש זכות קנויה להגיש עתירה".

ב"כ הכנסת עו"ד אביטל סמפולינסקי, חזרה על טענתה כי לא התגבש מנהג חוקתי שמחייב את הכנסת. "אנו משתמשים במנהג חוקתי במקרים בהם קיים חלל בחוק או שיש לקונה, מנהג חוקתי לא יכול לסתור הוראת חוק ברורה". בדבריה, כיוונה סמפולינסקי לכך שאין דבר חוק שמחייב את הכנסת לבחור נציגים מטעם האופוזיציה. סמפולינסקי הוסיפה כי "כאשר הכנסת בוחרת את שני נציגיה, המשמעות היא שרוב חברי הכנסת בחרו נציגים ושהבחירה תקפה, כדי להגיד שהבחירה של ח"כ אינה תקפה, צריך הוראה מפורשת בתקנון הכנסת שמבטלת את הבחירה שלהם".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיב גם הוא לנושא, וטען כי הכנסת היא זו שצריכה להגיב לעתירה, בתור הגוף שיש לו חלק בבחירת הנציגים לוועדה.

בתגובה לבג"ץ שנשלחה מטעמה של ח"כ מארק, ונוסחה על ידי היועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי, נטען כי אין דבר חקיקה המחייב את הכנסת לבחור נציגים לוועדה מטעם האופוזיציה. עוד נטען כי אפילו תקנון הכנסת אינו מחייב את הכנסת לעשות כן, וכי קביעה מסוג זה היתה "פוגעת בזכות השוויונית של חברי הכנסת להיבחר לוועדה".

החלטה סופית בנושא כנראה לא תתקבל היום, אלא אם הרכב השופטים יכריח את הצדדים להתפשר, או שיפעל בצורה יוצאת דופן לקבלת החלטה. בעתירות שהוגשו נגד הטלת המנדט להרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכן נגד תוקפו של ההסכם הקואליציוני, כתבו שופטי העליון כי "סעיפי ההסכם הקואליציוני בנושא הוועדה לבחירת שופטים מעוררים קושי לא מבוטל, נוכח החשיבות שבשיתוף האופוזיציה בתהליך קבלת ההחלטות לצורך הגשמה מלאה של הרעיון הדמוקרטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"