לובי 99 לבית המשפט: "לבטל את הסדר הנושים של משפחת פישמן"

בבקשה נכתב כי "במקרה זה אין הלימה בין האינטרס של מנהלי הבנקים לביו האינטרס הציבורי" ■ לפי ההסדר שאושר השבוע, פישמן פושט רגל - אך בני משפחתו נשארים עם נכסים בשווי עצום שהוא העביר אליהם במהלך השנים

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליעזר פישמן
אליעזר פישמןצילום: מוטי מילרוד
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

ארגון לובי 99 הגיש היום (חמישי) בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לבטל את פסק הדין בעניין הסדר הגישור של משפחת פישמן, שאושר השבוע על ידי נשיא בית המשפט איתן אורנשטיין. לפי ההסדר, פישמן יפשוט את הרגל, אך בני משפחתו יישארו עם נכסים בשווי עצום שהוא העביר אליהם במהלך השנים, כשתרומתם של בני המשפחה להסדר הנושים היא מזערית.

הארגון ביקש מבית המשפט להצטרף כ"ידיד בית המשפט" להליך המשפטי, שנתן תוקף של פסק דין מחייב להסדר הגישור של בני משפחת פישמן. עוד מבקשים בלובי כי בית המשפט יורה על עיכוב ביצועו של פסק הדין ויישומו של הסדר הגישור שנקבע למשפחת פישמן השבוע.

כשבית המשפט מאשר הסדרי פשיטת רגל, רק הנושים והחייבים יכולים להביע את עמדתם - ואילו לציבור לא קנויה זכות להתנגד להליך. לפיכך, בלובי מבקשים להצטרף להליך כ"ידיד בית המשפט" - מסגרת שמאפשרת לצדדים שאינם קשורים באופן ישיר להליך המשפטי להביע את דעתם בפני בית המשפט.

בבקשה, שהוגשה על ידי מנכל"ית לובי 99, עו"ד לינור דויטש, ונכתבה על ידי עו"ד נועה זלצמן רגב, נטען כי על בית המשפט להעניק זכות עמידה לצד שלישי שייצג את האינטרס הציבורי. בלובי טוענים כי "במקרה שבו הנושים של פישמן הם הבנקים מצד אחד, ורשות המסים מהצד השני, הרי שמדובר בכספי ציבור – בין אם מדובר בכספי המסים של האזרחים או בכספי החסכונות של הציבור שמושקעים באמצעות המוסדיים במניות הבנקים".

עוד מציינים בלובי כי העמלות והריביות שציבור לקוחות הבנקים משלם "נגזרים, בין היתר, מהפסדים שהבנקים סופגים במקום שבו הבנקים מוחלים על חובות ומסכימים לתספורת בהיקפים של מיליארדי שקלים".

"מסר בעייתי למגזר העסקי"

לפי ההסדר שאושר השבוע, אם בקופת פשיטת הרגל יישארו פחות מ-214 מיליון שקל, בני משפחת פישמן ישלימו לסכום הנקוב, ובכל מקרה תרומתם הכוללת לא תפחת מ-20 מיליון שקל. חובותיו של פישמן נאמדו תחילה בכ-4 מיליארד שקל, ולאחר מימוש נכסים שונים בידי הבנקים הם ירדו ל-2.9 מיליארד שקל - ורובם כבר נמחקו ממאזני הבנקים.

בלובי טוענים כי על אף שפישמן העמיד ערבויות אישיות לחובותיו, לאורך השנים הוא העביר לבני משפחתו, רעייתו וילדיו נכסים רבים שהיו בבעלותו הפרטית. "לפי הערכות, שווי הנכסים שיוותרו בידיהם לאחר הסדר הגישור יעמוד על כ-250 מיליון שקל. יתר על כן, במסגרת ההסדר, בני משפחת פישמן זוכים לפטור גורף ביחס לתביעות שיוגשו נגדם, בין היתר בשל תפקודם בנושאי משרה בחברות הקבוצה של פישמן לשעבר שחייבות לבנקים סכומי עתק", נכתב בבקשה.

בלובי תוהים "האם הבנקים עשו ככל יכולתם על מנת לאפשר את גביית חובותיו של אליעזר פישמן מבני משפחתו. מעבר להפסדי העתק שדרך פעולה זו גרמה לבנקים, היא גם מעבירה מסר בעייתי למגזר העסקי - על מנת להימנע מפירעון חובות, יש להעביר נכסים וזכיות לבני המשפחה מבעוד מועד וכך להרחיקם אותם מידי הנושים.

"במקרה זה אין הלימה בין האינטרס של מנהלי הבנקים לביו האינטרס הציבורי. שניים מהנושים הגדולים של אליעזר פישמן, בנק לאומי ובנק הפועלים, הם בנקים בבעלות הציבור, במובן זה שהחסכונות הפנסיוניים של הציבור מושקעים במנותיהם וזאת בנוסף לכספי הציבור המופקדים בבנק, על כן האינטרס הציבורי הוא להשאיר כמה שיותר נכסים בקופת פשיטת הרגל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים