ילדיו של פישמן יישארו מולטי-מיליונרים: השופט אורנשטיין אישר את ההסדר עם הנושים

לפי ההסדר שאושר, פישמן פושט רגל - אך בני משפחתו נשארים עם נכסים בשווי עצום שהוא העביר אליהם במהלך השנים ■ אורנשטיין: "הסדר באשר הוא, אינו יכול לרצות את מלוא תאוותו של כל צד"

אליעזר פישמן
אליעזר פישמןצילום: מוטי מילרוד

נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב השופט איתן אורנשטיין החליט לאשר היום (שלישי) את הסדר הגישור שהציע נשיא בית המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס בהליך פשיטת הרגל ובהליך פירוק החברות של בני משפחתו של איש העסקים אליעזר פישמן.

לפי ההסדר שאושר, אם בקופת פשיטת הרגל יישארו פחות מ-214 מיליון שקל, בני משפחת פישמן ישלימו לסכום הנקוב ובכל מקרה תרומתם הכוללת לא תפחת מ-20 מיליון שקל.

מדובר בהסדר שבו פישמן פושט רגל, אך בני משפחתו נשארים עם נכסים בשווי עצום שהוא העביר אליהם במהלך השנים, ותרומתם של בני המשפחה להסדר הנושים היא מזערית. חובותיו של פישמן נאמדו תחילה בכ-4 מיליארד שקל. לאחר מימוש נכסים שונים בידי הבנקים הם ירדו ל-2.9 מיליארד שקל - ורובם כבר נמחקו ממאזני הבנקים. הנאמן של נכסי פישמן, עו"ד יוסי בנקל, מעריך את שווי הנכסים של ילדיו ואשתו של פישמן לאחר ההסדר בכ-250 מיליון שקל.

השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

בנוסף, ההסדר קובע כי בני הזוג אליעזר וטובה פישמן יפנו את ביתם בסביון תוך תשעה חודשים והם התחייבו לשתף פעולה באופן מלא עם הנאמן, לרבות לשם מכירת הנכסים בהסדר. חצי מהתמורה של הבית שנמצא בבעלותה של טובה בלבד, תיכנס לקופת הנושים. הסדר הגישור שאושר היום קובע מנגנונים שונים ביחס למקרים שבהם הבית לא יימכר בתקופה הזאת ולאופן שבו תבוצע המכירה.

ביחס לרונית אבן העוזרת האישית של פישמן, הסדר הגישור קובע כי היא תשלם לקופת הנושים סכום של 3.5 מיליון שקל.

בסיום החלטתו התייחס אורנשטיין לביקורת שנמתחה על הסדר הגישור וכתב: "ברי, כי הסדר באשר הוא, אינו יכול לרצות את מלוא תאוותו של כל צד, ומטבע הדברים הסדר במהותו הוא תולדה של איזון בין רצונות הצדדים....לא מצאתי בתנאי ההסדר שנפל פגם היורד לשורשו של עניין. בנסיבות המקרה, אין מקום לחריג של התערבות בית המשפט בהסדר הנושים, ואין מקום שבית המשפט יחליף את שיקול הדעת העסקי של הנושים בשיקול דעתו שלו, גם אם הייתי סבור אחרת."

עו"ד יוסי בנקלצילום: מוטי מילרוד

הנאמן בנקל הביע באחרונה עמדה תקיפה נגד ההסדר וטען כי מדובר בהסדר "בלתי ראוי בלתי סביר בעליל ובעיקר בלתי מידתי שיש לדחותו, וכי מדובר בהסדר אשר משקף מצב שבו נכסי החייב, שהיו מאז ומעולם בשליטתו, מועברים באופן קוסמטי לרעייתו וילדיו".

בנקל, שכאמור עמדתו נדחתה היום בבית המשפט טען בשבוע שעבר כי "יש לדחות את ההסדר גם בשל העובדה כי כנגד קבלת פטור מלא וגורף מפני תביעות הנאמן ובעלי תפקידים אחרים בהיקף מצטבר של למעלה ממיליארד שקל, מציעים בני משפחת החייב להעמיד לקופת פשיטת הרגל תרומה בסכום מגוחך הקרוב לאפס וגם זאת רק לאחר שקופת פשיטת הרגל תעביר לידיהם – שלא כדין - נכסים נוספים שהם אינם זכאים להם".

אורנשטיין ציין כי ההסדר מהווה שיפור ביחס להצעות האחרות שניסו להסדיר את חובם של בני המשפחה: "למעלה מן הצורך יצוין, כי לאחר שעיינתי בנוסחים השונים של הצעות המגשר שהונחו לפני בשנה ומעלה האחרונה, אין חולק כי קיים שיפור בהסדר זה בהשוואה לנוסחים בהצעות הקודמות של המגשר, ובאחרון יש כדי להיטיב יותר עם הנושים, לרבות בכך שהסכום שיועבר לידי הנושים לא יפחת מ-214 מיליון שקל, בהשוואה לנוסח המקורי לפיו הסכום האמור עמד על 140 מיליון שקל בלבד".

בסיום דבריו אורנשטיין שיבח את בנקל, שעמדתו כאמור נדחתה היום בבית המשפט: "בשולי הדברים אך לא בשולי החשיבות; ראיתי נכון לייחד מספר מילים לפועלו המוערך של הנאמן. מחויבותו הבלתי-מתפשרת של הנאמן לטובת הנושים אינה מובנית מאליה. אמנם הנושים בחרו לבסוף שלא לפעול על פי עמדתו, אולם אין בכך כדי להמעיט מתרומתו המשמעותית להשאת קופת הנשייה, בכלל ולגיבוש הסדרי הגישור, בפרט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות