הסערה סביב נחל האסי: קיבוץ ניר דוד נתבע ב-36 מיליון שקל

התביעה הוגשה בעיצומו של מאבק ציבורי סוער בין הנהלת הקיבוץ לפעילים חברתיים, שזועמים על מניעת המעבר של מבקרים לא משלמים לנחל ■ בתביעה נטען כי חסימת מבקרים שאינם לקוחות הקיבוץ משטח הנחל היא אסורה, מפלה ובלתי חוקית

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחל האסי בקיבוץ ניר דוד
נחל האסי בקיבוץ ניר דודצילום: עופר וקנין
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

הסערה סביב הנחל בקיבוץ ניר דוד ממשיכה: לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה היום (שלישי) בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד הקיבוץ על סך 36 מיליון שקל, בגין חסימת הכניסה לנחל האסי שזורם בשטחו.

התביעה הוגשה על ידי עורכי הדין ד"ר איתמר מירון ואלחנן מירון ממשרד מירון בן ציון פריבס, בשם תושבי בית שאן ומקומות נוספים בארץ שנמנעה מהם הכניסה לנחל. בתביעה נטען כי חסימת מבקרים שאינם לקוחות הקיבוץ משטח הנחל היא אסורה, מפלה ובלתי חוקית. עוד נטען כי חסימה שיטתית של מבקרים שאינם משלמים בדרכם לנחל ציבורי מנוגדת לחוק המים - הקובע כי הנחל הוא משאב ציבורי ואין לחסום או לפגוע בזכות הציבור לבקר בו. הבקשה מציגה, בין היתר, את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, שקבע כי לקיבוצים ולמושבים אין סמכות לחסום מבקרים חיצוניים מכניסה לשטחם.

עוד טוענים התובעים כי הקיבוץ התעשר שלא כדין מהפעלה של מגוון רחב של עסקים מסחריים בסביבת הנחל - החל מהשכרת בקתות בסמוך לגדותיו ועד שיט בננות והקמת פארק שעשועים על המים, במסגרת ימי כיף ואירועים בתשלום למאות לקוחות.

התובעים מבקשים כי בית המשפט יורה לקיבוץ ניר דוד לפצות במיליוני שקלים את תושבי בית שאן והמבקרים האחרים שדרכם אל הקיבוץ נחסמה, ואת אלו שנאלצו לשלם על מנת לבקר בנחל.

התביעה הוגשה בעיצומו של מאבק ציבורי סוער בין הנהלת הקיבוץ לפעילים חברתיים, שזועמים על כך שהקיבוץ מונע ממבקרים לא משלמים מלעבור לנחל. לנחל האסי, המשכו של הסחנה ואחד הנחלים היפים בארץ, מים צלולים ויפים בצבע כחול-טורקיז, שהופכים אותו למוקד משיכה לחובבי טבע וסביבה.

בכתב התביעה הודגש כי בנוסף לעובדה שלקיבוץ אין סמכות לעכב ולחסום מבקרים לא משלמים מכניסה אל הנחל, החסימה חמורה במיוחד משום שבזמן שהקיבוץ טוען שהוא רק מבקש "שקט ופרטיות" – הוא מפעיל במקביל עסקים מסחריים-תיירותיים רבים המתבססים על הנחל הציבורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט