כתב אישום נגד חברת רמי לוי: ריגלו אחר עובדים דרך הסמארטפון

לפי כתב האישום, ברמי לוי שיווק השקמה השתמשו ברשיון למתן שירותי טלפוניה כדי לעקוב אחר מאות אנשים ■ בין היתר: אדם שתבע את רמי לוי, עובדת שהקימה ארגון עובדים - ועיתונאי שכתב ביקורת על הרשת

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף של שיווק השקמה רמי לוי
סניף של רמי לוי שיווק השקמהצילום: אליהו הרשקוביץ
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

מעקב, בילוש ותחקור עובדים בחברה וגם אחר לקוחות תוך פגיעה קשה בפרטיותם, באמצעות מאגר נתונים שהופקד בידם - אלו הטענות המרכזיות שמפנה כתב אישום שהגישה הבוקר (ג') פרקליטות מחוז ירושלים נגד חברת "רמי לוי שיווק השקמה תקשורת בע"מ", נגד מנהל החברה אופיר אטיאס, ונגד שלמה ג'וליאן, אחראי אבטחה בחברה.

ב-2011 קיבלה חברת רמי לוי רישיון ממשרד התקשורת למתן שירותי רדיו טלפון נייד. בהתאם לכך התקשרה חברת רמי לוי עם חברת פלאפון תקשורת בע"מ וקיבלה ממנה גישה למערכות הפעלה שונות של פלאפון, בין היתר למערכת המתעדת נתוני תקשורת ומאפשרת להפיק פלטי שיחות ואיכונים. המערכת נועדה לשימושן של חברות תקשורת לצורך מניעת הונאות. הפקת נתוני תקשורת שלא למטרות המאגר, מחייב הוצאת צו שיפוטי.

על פי כתב האישום, שהגישו עו"ד אביה גליקסברג בניטה ומיכל בלומנטל מפרקליטות מחוז ירושלים, בין השנים 2011-2016 בוצעו מאות בדיקות במערכת, בניגוד למטרת מאגר המידע. הנאשמים ניצלו לרעה את המערכת על מנת להתחקות, לבלוש ולחקור אודות אנשים, עובדי החברה ושאינם עובדי החברה, בלא ידיעתם או הסכמתם ותוך פגיעה קשה בפרטיותם. זאת עשו הנאשמים לצרכים שונים – אישיים ועסקיים, בהזדמנויות רבות ושונות ובאופן שהפך לדפוס פעולה חוזר לבירור עניינים שונים שאותם ביקשה הנהלת החברה או ביקשו הם לברר באמצעות מאגר הנתונים שהופקד בידם.

רמי לויצילום: אמיל סלמן

כך למשל, בשנת 2013 על רקע פריצה לביתו של אטיאס ועל מנת לאתר חשודים בביצועה, ערך ג'וליאן לבקשתו של אטיאס בדיקות במערכת של מספרי הטלפון. במקרה אחר ביצע ג'וליאן בדיקת מספר של אדם בשל תביעה קטנה שהגיש נגד חברת רמי לוי. במקרה נוסף ביצע ג'וליאן בדיקות מספריהם של עיתונאים וזאת על רקע כתבה שלילית שפירסמו על החברה. בדיקות נוספות נעשו לעובדת חברה בת של רמי לוי על רקע חשד להקמת ועד עובדים.

הבדיקות המופיעות בכתב החשדות נערכו שלא למטרה שלשמה הוקם המאגר ושבגינה נמסר המידע ומבלי שהתקבלה הסכמתם של הנבדקים, תוך הפרת חובת סודיות שנקבעה בדין לגבי ענייניו הפרטיים של אדם ובאופן המהווה בילוש או התחקות אחרי אדם, העלולים להטרידו, ובניגוד להוראות הדין בדבר שימוש במאגר מידע.

החקירה נוהלה על ידי ימ"ר ירושלים במשטרת ישראל ויחידת החקירות של הרשות להגנת הפרטיות.

מהרשות להגנת הפרטיות נמסר: "מאגרי המידע הנמצאים בידי חברות התקשורת הינם רגישים במיוחד בשל העובדה שהם מאפשרים להתחקות אחר כל קשריו של אדם ואף אחר מיקומו הגיאוגרפי. משכך, שימוש במידע אישי המצוי בידי חברות התקשורת למטרות עסקיות או פרטיות הינו פסול ומהווה הפרה בוטה של הוראות דיני הגנת הפרטיות".

עוה"ד גדי טל, בא כוחם של רמי לוי, חברת רמי לוי תקשורת ואופיר אטיאס, סירב להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי