אונגר הודה שתרם לבית הכנסת של ראש המוסד מחברה בפנמה

יוסי כהן התערב למען איש העסקים רמי אונגר בסכסוך אזרחי, בזמן שכיהן כסגן ראש המוסד — ולאחר שבית כנסת שנבנה מול ביתו זכה לתרומה מחו"ל ■ פרקליטו של אונגר, דורי קלגסבלד, אישר כי ניתנה תרומה — וטען כי כהן התערב בסכסוך לבקשתו: "הוא חבר שלי ועשה לי טובה"

גור מגידו
גור מגידו
רמי אונגר
רמי אונגרצילום: מוטי קמחי
גור מגידו
גור מגידו

דורי קלגסבלד, עורך דינו של איש העסקים רמי אונגר, אישר בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי בתל אביב כי אונגר אכן עומד מאחורי תרומות בסך של 1.1 מיליון שקל לבניית בית כנסת מול ביתו של ראש המוסד, יוסי כהן. התרומות ניתנו בין 2011 ל–2013, חלקן באמצעות חברה פנמית שאינה רשומה על שמו של אונגר ושאונגר עדיין לא התייחס לקשר אליה. זאת, בעוד ב–2013, שעה שכהן כיהן כסגן ראש המוסד, הוא התערב בסכסוך עסקי למענו של אונגר.

קלגסבלד אמר את הדברים בדיון שהתקיים בתיק קיה — סכסוך בין מיכאל לוי וחברת סמל"ת (סוכנות מכוניות לים התיכון) שבבעלותו, לבין אונגר וחברת טלקאר שבבעלותו, על הזיכיון לייבא את רכבי קיה לישראל.

לוי ביקש לזמן את אונגר לעדות נוספת בתיק, באופן חריג — לאחר סיום שלב ההוכחות בתיק, בעקבות חשיפת התרומות לבית הכנסת של ראש המוסד ב–TheMarker בסוף 2019. בעקבות נכונותו של עו"ד קלגסבלד להצהיר בפני בית המשפט כי "אנחנו לא מכחישים את התרומה ללא קשר ליוסי כהן", עורך דינו של לוי, גיורא ארדינסט, שעה לרמזיה של השופטת, צילה צפת, והודיע כי הוא מושך את הבקשה לזמן את אונגר שוב לעדות.

המכשיר של אונגר

ההתערבות של כהן בסכסוך בין לוי לאונגר נגעה לפרשת ריגול עסקי בין הצדדים בתיק קיה. לוי שכר בתחילת העשור את אבירם הלוי, קצין יוצא סיירת מטכ"ל העוסק בתחום הריגול העסקי, כדי לבלוש אחר אונגר. הלוי סיפק ללקוחו מסמכים המוכיחים לכאורה כיצד אונגר העביר כספים לבכירים בקיה העולמית באמצעות מתווכים וחברות זרות. אחת מהחברות האלה, Ocean Gas Holdings, היתה החברה הפנמית ששימשה להעברת התרומה לבית הכנסת של ראש המוסד.

"זה נעשה באופן שיטתי", טען עו"ד ארדינסט בדיון בשבוע שעבר. "התרומות שניתנו לאותו בית כנסת... אלה אותן חברות פנמיות ששילמו מאות אלפי דולרים שכאילו לא קשורים לעסקה להעברת הסוכנות. אונגר משתמש באופן שיטתי באותם מכשירים".

לוי טוען כי לאחר חשיפת התשלומים האסורים לכאורה, אונגר החל להפעיל לחץ על החוקר הלוי בניסיון לגרום לו לערוק לשורותיו ולגלות כיצד השיג את המסמכים. ב–2013 הלוי קיבל פניה מפתיעה מכהן. "יוסי כהן, שהיה אז סגן ראש המוסד, העביר לי מסר שכדאי לי להיפגש עם עו"ד דורי קלגסבלד", אמר הלוי בעדותו על הנושא בבית המשפט. "זה היה מוזר בעיני שהוא מעביר לי מסר כזה, הוא לא אמר למה כדאי. הוא לא אמר איך הוא מעורב וגם לא שאלתי... אני לא בטוח שהוא (כהן; ג"מ) הבין את ההשלכות של מעורבותו".

דורי קלגסבלדצילום: מוטי מילרוד

לבסוף, החוקר הפרטי הלוי אכן עבר צד והתייצב לצדו של אונגר, אך זה קרה רק ב–2016 — לאחר שחוקרים פרטיים אחרים מטעמו של אונגר הצליחו להקליט את הלוי מודה בפריצה למחשבי חברת טלקאר שבבעלות אונגר.

"יוסי כהן עשה לי טובה"

יוסי כהןצילום: אמיל סלמן

בפרסום שחשף את התרומות החריגות לבית הכנסת הקהילתי של ראש המוסד מספטמבר 2019, נכללו שמותיהם של שני מיליארדרים נוספים שהם או חברות הקשורות אליהם השתתפו במימון בניית בית הכנסת: מתי כוכבי, בעלי קבוצת AGT; ומיכאל מירילשוולי, הבעלים בין היתר של עסקי נדל"ן (קרן כיתעים) ואנרגיה (באר יצחק אנרגיה), שמשפחתו מחזיקה בשליטה בערוץ 20. כוכבי תרם לבית הכנסת באמצעות חברת לוג'יק 300 אלף שקל, וקרן מרומים שבשליטת יצחק מירילשווילי, בנו של מיכאל מירילשווילי, תרמה 348 אלף שקל.

עו"ד קלגסבלד טען בדיון כי הכתבה היא "מסע לחיסולו של ראש המוסד". לדבריו, "בכתבה מסבירים שגם הם (כוכבי ומירילשווילי; ג"מ) מכירים את יוסי כהן ויש את רמי אונגר שגם הוא תרם לבית הכנסת וזה בלי קשר ליוסי כהן". קלגסבלד שב על הטענה שהשמיע בעבר במסגרת ההליכים שלפיה הרקע להתערבות של כהן בסכסוך אינו נוגע לתרומה של אונגר אלא למערכת היחסים שלו, ולא של לקוחו, עם ראש המוסד. "יוסי כהן הוא חבר קרוב שלי ועשה לי טובה", אמר. החוק בישראל אוסר על עובדי ציבור להשתמש במעמדם כדי "לעשות טובות" לחברים.

חברו של ראש המוסד הוסיף כי "ללכת לחפש איזה אנשים שהוא מכיר תרמו לבית כנסת 2011 — ללכת לרגל אחרי עובד ציבור בכיר… זה מסע ציד אחרי עובד ציבור".

עם משיכת הבקשה לזמן את אונגר לעדות נוספת, נגמר ההליך בתיק רווי התהפוכות. אם לא תצוץ הפתעה חדשה, השלב הבא אמור להיות פסק הדין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"