ירידה במלאי התיקים בהוצאה לפועל: 2 מיליון תיקים פתוחים ב-2019

מדו"ח שפירסמה רשות האכיפה והגבייה עולה כי ניכרת ירידה במספר החייבים ■ 91% מהבקשות להוצאה לפועל נעשות באופן מקוון

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
לשכת הוצאה לפועל רמלה
לשכת ההוצאה לפועל ברמלה
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

רשות האכיפה והגבייה פירסמה היום (שני) את דו"ח הפעילות שלה ל-2019, שלפיו נמשכת מגמת הירידה במלאי התיקים במערכת ההוצאה לפועל. בסוף 2019 היו במערכת ההוצאה לפועל 2.22 מיליון פתוחים, ירידה של 77 אלף תיקים מ-2018.

מ-15 בספטמבר 2019, עם כניסתו של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי לתוקף, הוגשו לפתיחה 1,164 תיקי חדלות פירעון בהוצאה לפועל. ממוצע סכום החוב שהוצהר עליו עבור התיקים הפתוחים היה 102.9 אלף שקל. כ-56% מתיקי חדלות הפירעון מיוצגים על ידי עורכי דין מטעם הסיוע המשפטי.

מגמת הירידה נמשכת גם במספר החייבים. בסוף 2019 היו רשומים במערכת הרשות 608.7 אלף חייבים, ירידה של 3% במספר החייבים ביחס ל-2018. סכום החוב בפתיחת תיקיהם של רוב החייבים (60%) נמוך מ-50 אלף שקל.

מהדו"ח עולה כי יש עלייה בפתיחת תיקים באופן מקוון (64%) באמצעות בתי תוכנה ואתר האינטרנט, והשאר (36%) נפתחים בלשכות ההוצאה לפועל באופן פרונטלי. ההבדל בין השירות הפרונטלי לתקשורת המקוונת בולט יותר בהגשת הבקשות - 91% מהבקשות הוגשו מרחוק.

"המעבר לשימוש במערכת המחשוב בהוצאה לפועל הרחיב מאוד את סל השירותים הניתנים לצדדים בצורה מקוונת, וצימצם משמעותית את הצורך בהגעה ללשכות ההוצאה לפועל, ואנו פועלים לחיזוק מגמה זו גם בהמשך", אמר מנהל רשות האכיפה והגבייה, תומר מוסקוביץ.

מהדו"ח עולה כי במערכת הוצאה לפועל היו 251.5 אלף זוכים בסוף 2019, 79% מהם זוכים פרטיים ו-19% חברות. ל-70% מהזוכים קיים תיק אחד בהוצאה לפועל, ותיקיהם מהווים כ-8% ממלאי התיקים. מרבית התיקים - 524.8 אלף -משויכים לענף הכלכלי, שירותים פיננסים ושירותי ביטוח.

כמו כן, בסוף 2019 היו במרכז לגביית קנסות 482.4 חייבים, מתוכם ל-44% יש לפחות תיק פתוח אחד בהוצאה לפועל. כ-81% מהחייבים הם חייבים פרטיים. מתוך 750 אלף תיקי אגרות רשות השידור שהועברו לגבייה במרכז לגביית קנסות ב-2018, נסגרו 200 אלף תיקים.

לפי הדו"ח, מלאי תיקי המרכז לגביית קנסות ב-2019 היה 2.5 מיליון תיקים פתוחים, כולל תיקי טרום חוב. מרבית תיקי המלאי הם דו"חות משטרה (33%), שסכום החוב בהם הוא 10% מסכום החוב הכולל בפתיחה של מלאי התיקים.

"במהלך 2019 השלים המרכז לגביית קנסות את ההיערכות לגבייה עבור גופי השלטון המקומי, וכבר נקלטו אלפי תיקים במרכז" אמר מוסקוביץ. "צעד זה, ביחד עם הפעלת חוק חדלות פרעון בהוצאה לפועל, מהווים קפיצת מדרגה וצעד חשוב בהפיכת רשות האכיפה והגבייה לרשות הלאומית לטיפול בחובות ובחייבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"