יצא בזול: מאסר על תנאי ושירות לתועלת הציבור לאלון חסן

על חסן נגזר שירות לטובת הציבור בהיקף של 150 שעות ■ הפרקליטות ביקשה להטיל על חסן מאסר בפועל של 18-6 חודשים, בעוד חסן ביקש לבטל את ההרשעה ■ השופט: "בעצם ההרשעה יש פגיעה קשה בחסן, במשפחתו ובפרנסתו" ■ הפרקליטות תשקול לערער

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אלון חסן בבית המשפט
אלון חסן בבית המשפטצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופט יואל עדן מבית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (ה') על אלון חסן מאסר על תנאי לתקופה של שלושה חודשים ועונש של שירות לתועלת הציבור בהיקף של 150 שעות. הפרקליטות ביקשה עונש מאסר בפועל ואילו חסן ביקש ביטול ההרשעה (לבית המשפט ישנה סמכות במקרים מסוימים לקבוע כי נאשם ביצע עבירה פלילית, ובכל זאת לא להרשיע אותו). השופט ציין כי "הגם שקיימת שורת שיקולים התומכים בביטול ההרשעה, מסקנתי היא כי השיקולים המצטברים שמנגד גוברים, ולפיכך נדחית העתירה לביטול ההרשעה".

שירות לתועלת הציבור הוא עונש קל יותר מעבודות שירות שהן חלופה לעונש מאסר, שכן עבודות לשירות הציבור מתבצעות בשעות הפנאי של המורשע, ללא פגיעה בעבודה השוטפת שלו.

בדצמבר 2019 בית המשפט העליון הרשיע את חסן בעבירות של מרמה והפרת אמונים, והחזיר את התיק לשופט עדן, עבור טיעונים לעונש. במסגרת הדיון בטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות להטיל על חסן עונש מאסר בפועל של 18-6 חודשים.

הערעור לעליון הגיע אחרי שבמארס 2018, השופט עדן זיכה את חסן מכל האישומים נגדו, שכללו גם עבירות שוחד, תוך הפניית חצי ביקורת כלפי המשטרה והפרקליטות. המדינה עירערה על שלושה מתוך ארבעה אישומים - אך רק על הזיכוי מעבירות מרמה והפרת אמונים, ולא על הזיכוי מעבירות שוחד.

שופטי העליון הסכימו כי יש להרשיע את חסן בהפרת אמונים בפרשה שבמסגרתה הוציא חסן פרוטוקולים של דירקטוריון הנמל ודו"ח ביקורת פנימי שלו, ומסר אותם לחברת דנה - חברה פרטית שעם אנשיה יש לו קשרים חברתיים ומשפחתיים. זאת, מתוך רצון לסייע לה בהליך משפטי שנקטה נגד הנמל.

בפרשייה אחת מתוך שלוש הוא הורשע, בדעת רוב, באישום נוסף. השופטים התייחסו לכך שגם בפרשות שבהן זוכה, התנהלותו היתה קלוקלת וראויה לביקורת מינהלית, משמעתית וערכית. לאחר פסק הדין בעליון, התיק חזר לשופט עדן לשמיעת טיעונים לעונש וקביעת גזר דין.

השופט כתב היום בגזר הדין כי "הנאשם נעדר עבר פלילי. על פעילותו הציבורית, ופעילותו הרבה לשמירת זכויות העובדים, ומניעת פגיעה בהם, ניתן היה ללמוד מראיות ועדויות שבאו במסגרת הליך זה. הנאשם מקבל אחריות מלאה על מעשיו. למעשה, מבחינה עובדתית, עוד מתחילת ההליך לא הכחיש הנאשם את העובדות, כפי שלבסוף נקבעו. העובדה שטוען הוא כי גם אותם מעשים בגינם הורשע לבסוף בפסק הדין אינם צריכים להוות עבירה, מהבחינה המשפטית, אין בכך כדי לשלול את קבלת האחריות על ידו, והנאשם הבהיר זאת במפורש".

השופט הוסיף כי הנאשם הוא "אדם נורמטיבי, מנהל וניהל אורח חיים נורמטיבי, ובעצם ההרשעה יש כדי פגיעה קשה בו, במשפחתו ובפרנסתו. הנזקים הקשים שנגרמו לנאשם כתוצאה מההליך, והזיכוי ממרבית העבירות ומהחמורות שבהן, מחייבים התייחסות במסגרת הענישה. מכל האמור, על הענישה בעניינו של הנאשם להיות ברף התחתון של מתחם העונש ההולם, ולאור כך שמדובר בשני מקרים, לצד מאסר מותנה יוטל גם של"צ".

לבסוף קבע השופט כי הוא אינו מוצא מקום להטלת קנס, לאור העובדה שלא עמד מניע כלכלי בביצוע מי מהעבירות שנקבעו בפסק הדין, וכן לאור הנזקים הקשים שנגרמו לחסן בהתנהלות כנגדו.

בתום הדיון הודיעה הפרקליטות כי תשקול להגיש ערעור על גזר הדין.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"