משקיע בן 84 הפסיד 8 מיליון שקל בשישה ימים במארס – ותובע את מיטב דש

לפי התביעה שהוגשה היום, כבר בזמן שהיתה בחשבון המשקיע יתרת זכות של כ-2 מיליון שקל, הביטחונות היו בחסר והיה על מיטב דש לעצור את המסחר - ולא לאפשר לתובע להגיע ליתרת חובה של 5.9 מיליון שקל ■ מיטב דש: "תביעת סרק הזויה ומופרכת"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם עם מסכה משתקף במראה בווהאן, סין
אדם עם מסכה משתקף במראה בווהאן, סיןצילום: ALY SONG/רויטרס
אפרת נוימן
אפרת נוימן

אדם בן 84 שסחר באופציות באמצעות מערכת המסחר של מיטב דש טרייד – והפסיד בימי המסחר הסוערים של מארס האחרון כ-8 מיליון שקל – טוען בתביעה שהגיש היום למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב כי אם מערכת המסחר של מיטב דש היתה מציגה בפניו את המצב האמיתי בכל הנוגע למצב הביטחונות, ההפסד העצום היה נמנע.

המשקיע תובע עם בת זוגו, השותפה בחשבון, כ-2 מיליון שקל - סכום זהה ליתרת הזכות שהיתה בחשבונם במועד שבו היה לטענתם על מיטב דש לפעול ולמנוע מהם את המשך הפעילות.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

התובעים מחזיקים בחשבון על שמם למסחר עצמאי במיטב דש, שהפעילות בו כוללת, בין היתר, מסחר בנגזרים וכתיבת אופציות שונות. בן הזוג הוא זה שבפועל מנהל את המסחר. לחשבון היה אשראי של 100 אלף שקל, ולפי התביעה בני הזוג הסתמכו על כך שאם הם יחרגו מהביטחונות בחשבון, הפעילות תופסק אוטומטית.

ב-3 למארס היה לבני הזוג בחשבון יתרת זכות של 1.95 מיליון שקל. כעבור כמה ימים, ב-9 למארס ולאחר שבוצעו בחשבון פעולות רבות של כתיבת אופציות שונות היא נהפכה ליתרת חובה של 5.9 מיליון שקל. לפי הנטען בתביעה, רק כשהחשבון הגיע ליתרת חובה אסטרונומית, מימשה מיטב דש את החשבון על ידי סגירת פוזיציות פתוחות, ובמקביל החלה לדרוש, באמצעות פניות חוזרות ונשנות לתובעים, כי אלה יעבירו את הסכום לשם כיסוי יתרת החוב. התובעים כופרים בחובתם לשלם יתרת חוב זו.

לפי התביעה - שהוגשה על ידי עורכי הדין אסף ברם, אמיר ארז וגיא בן גל ממשרד ברם ושות' - במיטב דש היו אמורים להציג בכל רגע נתון לסוחרים את יתרת הביטחונות שלהם. לעומת זאת, בפועל מערכת המסחר הציגה מצג מטעה ביחס לביטחונות והתוצאה היתה שלא התאפשר להם להבין את מצבם האמיתי ולבצע מסחר מושכל.

בהתאם לחוות הדעת של ד"ר טל מופקדי, שצורפה לתביעה, כבר ב-3 למארס כשבחשבון היתה יתרת זכות של כ-2 מיליון שקל, החשבון היה בחוסר ביטחונות של כ-700 אלף שקל, ולכן כבר אז במיטב דש היו צריכים לסגור באופן מיידי את הפוזיציות בחשבון - ולא לאפשר להם להמשיך ולסחור. בימים שלאחר מכן, נטען, מיטב דש לא רק שלא עצרה את החשבון - אלא הציגה לתובעים באמצעות מערכת המסחר כי הם מצויים ביתרת ביטחונות משמעותית.

כך, למשל, נכתב כי בבוקר של 8 במארס היה שווי החשבון 340 אלף שקל ויתר המזומן בחשבון כ-1.5 מיליון שקל. דרישת הביטחונות בפתח יום המסחר היתה כ-6.7 מיליון שקל, "ומה שיקפה מערכת המסחר של הנתבעת לתובעים? התשובה – עודף ביטחונות של 1.5 מיליון שקל", נכתב.

ממיטב דש נמסר: "מדובר בתביעת סרק הזויה ומופרכת, שהוגשה על בסיס מכתב של בני הזוג הכולל בדותות ועובדות שווא, במטרה לייצר משקל נגד מלאכותי לדרישת מיטב דש טרייד מבני הזוג לפרוע את יתרת החובה בחשבונם. בני הזוג סחרו בניירות ערך מסוכנים באופן עצמאי לחלוטין, מבלי לקבל שירותי ייעוץ השקעות, ניהול השקעות או ניהול תיקים ממיטב דש טרייד. המסחר העצמאי של בני הזוג נעשה על אחריותם הבלעדית, כפי שהצהירו והתחייבו בכתב, ובהתאם לכל הרגולציה החלה על מסחר עצמאי מסוג זה".

עוד נמסר כי "בני הזוג מפרים במודע את התחייבותם המפורשת בכתב לפרוע את יתרת החובה בחשבונם. מיטב דש טרייד תפעל בכל האמצעים החוקיים כדי לגבות את הכספים שחייבים לה, ואם סבורים בני הזוג שהגשת תביעה על בסיס בדותות ועובדות שווא תשפר את מצבם, הם טועים טעות מרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008