היבואנים שמיהרו להביא מסכות – גילו שמחכה להם הפתעה

בסוף השבוע הבהירו ברשות המסים כי יש לשלם מכס על מסכות עם שסתום ■ אתמול ההחלטה הושהתה לבחינה מחודשת, אך היום אושרה סופית ■ עורכי דין טוענים כי העמדה שגויה ■ רשות המסים: "ההנחיות תואמו עם ארגון המכס העולמי"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסכות בתקן N95
מסכות בתקן N95צילום: בלומברג
אפרת נוימן
אפרת נוימן

רשות המכס בישראל הודיעה היום (ב') שמסכות בד לא ארוג עם שסתום לא יסווגו כמסכות רפואיות או כמוצרי טקסטיל אחרים הפטורים ממכס - אלא כמסכות גז. המשמעות היא שמושת עליהן מכס של 8% מערך המסכה ובכל מקרה לא פחות מ-42 אגורות ליחידה.

כלומר, יבואן שקנה בסין מסכות עם שסתום בעלות של כחמישה שקלים ישלם תוספת מכס של 42 אגורות ליחידה, כך שעל 100 אלף יחידות הוא ישלם תוספת של כ-40 אלף שקל. מחיר המכירה של מסכות מסוג זה לצרכן נע בין 10 שקלים ל-30 שקל.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

המשמעות היא שיבואנים שכבר שיחררו סחורה של מסכות מהמכס, צפויים לקבל הודעות חיוב לתשלום הפרשי המסים כתוצאה משינוי הסיווג, בתוספת הפרשי ריבית והצמדה וקנס פיגורים. יבואנים שעדיין לא שיחררו את המסכות המיובאות מפיקוח המכס, יצטרכו להשלים את הפרשי המסים במועד השחרור.

אנשים עם מסכות בחיפה. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: תומר אפלבאום

כדי לדעת אם מוצר חייב במכס, צריך לקבוע את הסיווג שלו בתעריף המכס הישראלי. שיטת הסיווג היא שיטה בינלאומית שקובע ארגון המכס העולמי, וכל מדינה מיישמת אותו בחקיקת המכס הפנימית שלה. ארגון המכס העולמי נותן הנחיות בענייני סיווג, אבל הוא לא קובע את שיעורי המכס שיוטלו בגין סיווג כזה או אחר. ארגון המכס העולמי הוציא הנחיית סיווג בעניין מסכות הגנה וקבע שמסכות הגנה ללא פילטר וללא אמצעי מכני אחר יהיו בסיווג שפטור ממכס בישראל.

ביום חמישי בבוקר הוציא המעריך הראשי בהנהלת המכס הנחיית סיווג שלפיה מסכות פנים הכוללות שסתום קבוע או פילטר קבוע או פילטר שניתן להחלפה - יהיו בסיווג שחייב במכס של 8% ולא פחות מ-42 אגורות ליחידה. ביום ראשון יצאה הודעה נוספת שלפיה המכס משהה את ההחלטה לצורך בחינה מחודשת של הסיווג.

האם ראוי להעניש יבואנים שהתגייסו בשעת משבר?

היבואנים חשבו שהם יכולים לנשום לרווחה (עם או בלי מסכה) אבל היום הגיעה ההודעה הסופית כי לאור תוצאות הבחינה החוזרת עמדת הסיווג של המכס נותרה בעינה - מסכות פנים מבד לחבישה על האף והפה, שכוללת שסתום נשיפה, חייבות במכס.

לדברי עו"ד גיל נדל, שותף וראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במשרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן, עמדת המכס שגויה מקצועית, והיא עומדת בניגוד לעמדה עכשווית של המכס הקנדי ועמדת עבר של המכס האמריקאי. "בשל הטלת המכס, מחירן של מסכות מסוג זה עלול להתייקר עבור הצרכן, ויבואנים אף יהיו חשופים לשומות רטרואקטיביות בגין משלוחי עבר, דבר שנראה לא ראוי ולא הולם לתקופה זו".

עוד הסביר נדל כי "מן הראוי שבתקופה רגישה שבה שוררת אי-ודאות רבה, היה פונה המכס לקבלת הערות הציבור טרם פרסום הנחיה המטילה מעמסה נוספת. לעמדות פרשניות כאלו ואחרות של רשות המסים אין מעמד משפטי מחייב, וניתן רק להניח שהדברים עוד יגיעו לפתחו של בית המשפט".

עו"ד גיל נדלצילום: אופיר אייב

גם עו"ד אליס אברמוביץ, שעוסקת בענייני מכס וסחר בינלאומי, סבורה כי הפרשנות של רשות המכס הישראלית מנוגדת, על פניו, ללשון צו תעריף המכס. "רשויות מכס אחרות בעולם הגיעו לתוצאה שונה, מה שמעורר סימני שאלה רבים לגבי ההתנהלות בישראל. מעבר לעניין המקצועי נשאלת השאלה אם ראוי, בתקופת משבר בינלאומי, להעניש יבואנים שהתגייסו לצורך אספקת מוצרים במחסור, במיוחד לאחר שהם כבר תמחרו את המסכות ומכרו אותן ללקוחותיהם".

לדברי אברמוביץ, בעיה נוספת שאמורה להתעורר בנושא החיוב הרטרואקטיבי היא ש"המכס חייב לפעול בשוויוניות, וזה מחייב אותו להוציא הודעות חיוב ליבואנים ששיחררו את המסכות שייבאו לפני שבועיים ולפני חודש. איך המכס ידע איזה מסכות היו עם שסתום ואיזה לא? זה בדרך כלל לא כתוב בחשבון הספק. אני לא שוללת את האפשרות שהמכס יוציא הודעות חיוב לכלל היבואנים שייבאו מסכות, וכל יבואן יצטרך לבוא ולהראות איזו מסכה הוא הביא, אבל סביר להניח שיבואנים רבים לא שמרו תיעוד כזה. מכיוון שלפי פקודת המכס נטל ההוכחה הוא על היבואן תהיה ליבואנים בעיה".

אליס אברמוביץצילום: שרון לוין

מרשות המסים נמסר כי עמדת המכס לעניין סווג המסכות תואמת את הנחיות הסווג של ארגון המכס העולמי בנושא ולראיה מספר יבואנים ששילמו את המס כמתחייב בחוק. "בראשית ההתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה, ולאור המחסור שהיה במסכות, איפשר המכס שחרור בהליך מהיר. באחרונה, מינהל המכס הגביר את האכיפה ונחשפו מקרים שבהם נעשה ניסיון להשתמט מתשלום מסים והם מטופלים בהתאם לנדרש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים