נתניהו דרש מסלול עוקף בג"ץ - גנץ סירב

מקור המעורב במגעים טען בשיחה עם TheMarker כי נתניהו ביקש התחייבות של כחול לבן לחקיקת תיקון לחוק יסוד: הממשלה, כך שבג"ץ לא יוכל למנוע ממנו לקבל את המנדט להרכבת הממשלה

גור מגידו
גור מגידו
בנימין נתניהו, אריה דרעי ובני גנץ
בנימין נתניהו, אריה דרעי ובני גנץצילום: אמיל סלמן
גור מגידו
גור מגידו

חלק מהמחלוקת בין כחול לבן לבין הליכוד שהביאה לפיצוץ המו"מ הקואליציוני נוגעת לחשש שהעלה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בימים האחרונים לגבי האפשרות שבג"ץ ימנע ממנו לקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

מקור המעורב במגעים טען בשיחה עם TheMarker כי נתניהו ביקש התחייבות של כחול לבן לחקיקת תיקון לחוק יסוד: הממשלה, כדי להתמודד עם פסיקה שכזו.

התיקון המוצע, נטען, היה אמור לקבוע פוזיטיבית שראש הממשלה יכול לקבל את המנדט כל עוד לא הוכרע דינו. גם הסעיף הנוגע לכהונת ראש הממשלה שהוגש נגדו כתב אישום היה אמור לעבור שיפוץ במקרה שכזה, כך שיכלול נוסח מפורש מזה הקיים בחוק יסוד: הממשלה כיום - כדי להבטיח את כהונת נתניהו חרף כתב האישום נגדו למשך שנה וחצי.

על רקע התגובות לחשיפת ההסכמה העקרונית של כחול לבן לחקיקת תיקון דומה בנוגע לתפקיד ממלא מקום ראש הממשלה, תפקיד שבו על פי ההסכמים אמור היה נתניהו לכהן החל מאוקטובר 2021, נרתעו במפלגה מיוזמה שכזו ולפי שעה, גנץ ואנשיו מסרבים להיעתר לה.

גורמים בליכוד טוענים כי דרישת נתניהו היתה פחות מרחיקת לכת. לדברי אותם גורמים, הדרישה היתה שפסיקה של בג"ץ נגד הטלת המנדט על נתניהו תביא לפיזור הכנסת ולבחירות רביעיות. ההגיון במהלך שכזה, הוא שהליכוד יצהיר במסגרת מערכת הבחירות במפורש על כוונתו לתקן את חוק יסוד: הממשלה, כדי לאפשר לנאשם בפלילים לאחוז בהגה השלטון וככל שגוש תומכיו של נתניהו ישיג 61 מנדטים בבחירות, יעביר את החקיקה בכנסת עוד בטרם הרכבת הממשלה.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן