אסון חניון הברזל: מנכ"ל דניה סיבוס ושורת מהנדסים יואשמו בגרימת מוות ברשלנות

האישום - בכפוף לשימוע ■ באסון חניון הברזל ב-2016 נהרגו שישה עובדים ונפצעו עשרים ושלושה

יעל דראל
יעל דראל
רונן גינזבורג
רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוסצילום: עופר וקנין
יעל דראל
יעל דראל

כשלוש שנים וחצי לאחר האסון בחניון הברזל בתל אביב, שגבה את חייהם של שישה בני אדם, הודיעה היום (ראשון) פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע נגד רונן גינזבורג, חברת דניה סיבוס ונגד משרד מילר, שנבל צחר ושות', משרד ירון שמעוני שחם מהנדסים ויועצים בע"מ וחברת קידן ניהול ותכנון הנדסי.

כתב אישום הוגש גם נגד חנוך צחר, ליטל מרמוש, אריאל בבגנוב, שהיו מעורבים בצד ההנדסי של הפרויקט - ואילן דונסקי, ששימש כמנהל הפרויקט. בהודעת הפרקליטות צוין כי נשקלת העמדתם לדין בכפוף לשימוע בגין גרימת מותם ברשלנות של אולג מישאלוב, אולג יעקובוב, רוסלן איסקוב, איעד מערוף, דאובשה מוחמד ודניס דיאנצו ובגרימת חבלה ברשלנות ל-23 עובדים.

ב-5 בספטמבר 2016, במהלך השלמת עבודת הבנייה של חניון הברזל, כשלושה שבועות לפני תאריך היעד לפתיחת החניון לציבור, התמוטטה תקרת החניון. התמוטטות התקרה התרחשה בגין חריגה של כשליש מהעומס המותר לפי התקן. כתוצאה מכך נהרגו שישה עובדים שעבדו בחניון ונפצעו 23 עובדים.

חניון הברזלצילום: מוטי מילרוד

בהודעת הפרקליטות נכתב כי על פי כתב החשדות, שרשרת המחדלים והמעשים המצטברים שביצעו החשודים, כל אחד לפי חלקו ותוך הפרת חובות קונקרטיות מתוקף תפקידם בפרויקט, גרמו להתמוטטות תקרת החניון. החשודים היו אחראים מתוקף תפקידם, מכוח חוזים ספציפיים ובהתאם לנוהל עבודה, ליציבות המבנה של חניון הברזל ולבטיחותו, כל אחד לפי חלקו. החשודים לא נקטו בצעדים המתחייבים להבטחת יציבותו של חניון הברזל ומניעת סכנה. כתוצאה מכך נגרם האסון הכבד.

כאמור, חנוך צחר הינו אחד השותפים במשרד מילר, שנבל צחר ושות' המתמחה בתכנון קונסטרוקציה של מבנים. ליטל מרמוש הינה מהנדסת שהועסקה במשרדו. אריאל בבגנוב הועסק כמהנדס בכיר במשרד ירון שמעוני שחם מהנדסים ויועצים בע"מ, והיה אמון מטעמה על הבטחת האיכות של חניון הברזל. אילן דונסקי, מנהל פרויקט חניון הברזל, הינו אדריכל בכיר שהועסק בחברת קידן. רונן גינזבורג, מהנדס אזרחי במקצוע, הוא המנהל הכללי של חברת דניה סיבוס.

חברת אחוזת החוף, אשר בבעלות עיריית תל אביב, חתמה ב-2008 על חוזה עם משרד שחם ובהתאם לחוזה ערך המשרד תכנון מקדמי להקמת חניונים תת-קרקעיים ברחוב הברזל בתל אביב. משרד שחם התחייב לקיים הבטחת איכות של תכנון החניון ולוודא התאמתו למפרט המכרז ולתקן הבנייה הישראלי. המהנדס בבגנוב היה אמון על הבטחת האיכות מטעם המשרד. אחוזת החוף התקשרה גם עם חברת קידן ודונסקי ניהל את פרויקט החניון מטעמה של החברה. תפקידו כלל פיקוח והבטחת איכות, תוך תיאום והנחיה של כלל הגורמים המקצועיים בפרויקט.

קריסת חניון הברזלצילום: עופר וקנין

ב-2012 זכתה חברת אפריקה ישראל במכרז, לתכנון והקמה של חניון הברזל. אפריקה ישראל התקשרה בחוזה עם חברת דניה סיבוס ובו הוסכם כי דניה סיבוס הינה האחראית הבלעדית לתכנון ולביצוע של פרויקט חניון הברזל. דניה סיבוס התקשרה עם משרד צחר לתכנון הקונסטרוקציה של חניון הברזל ופיקוח עליון.

בפרקליטות ציינו כי המהנדסים צחר ומרמוש ממשרד צחר תיכננו את תקרת החניון כתקרה העשויה כולה ממשטח בטון מלא ורציף, ללא קורות הנשענות על עמודים. תכנון זה שהוביל צחר היה שונה באופן מהותי מהתכנון המקדמי של משרד שחם. התכנון של צחר ומרמוש היה שגוי והשניים לא פעלו על פי סטנדרט מקצועי סביר, בכך שלא ביצעו בדיקת עמידות לחדירה לתקרת החניון ולא לקחו בחשבון את רמת העומס הצפויה על התקרה.

המהנדס בבגנוב ממשרד שחם קיבל לבחינה תוכנית גיאומטרית לקויה שערך משרד צחר, אך לא זיהה את הכשל היסודי בתכנון והעביר אישור ביצוע לגביה לדונסקי, מנהל הפרויקט. בבגנוב הפר את חובתו להבטיח את יציבות המבנה, לא פעל לבדיקת התוכנית ולא זיהה את הכשל בתכנון - אף על פי שהיו בידיו את הכלים לעשות זאת מתוקף תפקידו.

חניון הברזל. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: עופר וקנין

האדריכל דונסקי, מנהל הפרויקט, נמנע מלעמוד על טיב האישור שסיפק המהנדס בבגנוב ממשרד שחם, ובהמשך הפר את נוהל העבודה של פרויקט החניון, בכך שלא העביר למשרד שחם תוכנית קונסטרוקטיבית מלאה ומפורטת, לפני ביצוע, כמתחייב.

גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס, נמנע ממעורבות מקצועית של החברה בהליך התכנון, חרף היותה אחראית בלעדית על התכנון מכוח חוזה. גינזבורג נמנע מלפעול ליישום המוטל על החברה ולא התווה כל מנגנון בחינה של התוכנית ההנדסית, על מנת להבטיח את יציבות מבנה החניון ובטיחותו. לאורך כל התקופה ניהלה דניה סיבוס את עבודות הקמת חניון הברזל על בסיס תוכנית קונסטרוקטיבית לקויה ומסוכנת של תקרת החניון, מבלי שנתנה את דעתה עליה.

על פי כתב החשדות, כל החשודים לא נתנו דעתם לשינוי המהותי בתכנון תקרת החניון - בין התוכנית המקדמית שהוגשה למכרז על ידי משרד שחם לבין התוכנית שהוגשה על ידי צחר ומרמוש ממשרד צחר - ולא בחנו את השלכותיו על יציבות החניון ובטיחותו.

החקירה התנהלה במפלג הונאה של מחוז תל אביב במשטרה בליווי פרקליטות מחוז תל אביב פלילי. במסגרת החקירה נערכה חוות דעת מקצועית של מומחים בתחום הנדסת הבניין מהטכניון.

כתב האישום שיוגש נגד גינזבורג מצטרף לשתי פרשיות נוספות שבהן הוא מעורב. פרשה אחת נוגעת לכתב האישום נגד ח"כ דוד ביטן, שבה גינזבורג חשוד כמתווך במתן שוחד. בפרשה זו חשוד ביטן בלקיחת שוחד מחברת דניה סיבוס בסכום של 513 אלף שקל. באוגוסט האחרון הוגש כתב אישום נוסף נגד גינזבורג בנוגע למעורבותו בפרשת תיאום מכרזים עם הקבלן גבי מגנזי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?