אחרי יותר מעשור: יוסי מימן שילם לרשות המסים 117 מיליון שקל

המחלוקת היתה עבור המס שנדרש ממימן ביחס למניות אמפל שקיבל תמורת מניות EMG שמכר - ואחרי שאמפל קרסה ■ ההסדר כולל ויתור על תשלומי ריבית וקנסות

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מימן
יוסי מימןצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

יוסי מימן שילם לאחרונה לרשות המסים 117 מיליון שקל מס עבור מכירת המניות שלו בחברת הגז המצרית EMG ב-2007-2006. תשלום המס נעשה במסגרת הסדר פשרה שבו ויתרו למימן על ריבית וקנסות שהיו אמורות להכפיל את התשלום.

EMG נוסדה בשנת 2000 במטרה להקים צינור בין מצרים לאשקלון - נקודת החיבור הדרומית של תשתית הולכת הגז בישראל. החברה, ששווייה טיפס לשיא של 3 מיליארד דולר, רכשה גז טבעי ממצרים ומכרה אותו לישראל. בתחילת 2002 רכש מימן את השליטה ב"אמפל" והחל מ-2006 הוא החל לממש את האחזקות שלו ב-EMG ומכר לאמפל ולמוסדיים מניות EMG תמורת מזומן ומניות של אמפל.

מימן שילם מס על התשלום שקיבל במזומן, אך נותרה עם הרשות מחלוקת על המס עבור התשלום שקיבל במניות. ב-2010 מימן חתם על הסדר המס עם רשות המסים וזמן קצר לאחר מכן החלו פיצוצים בצינור. ב-2012, עם עלייתם לשלטון במצרים של האחים המוסלמים, אירעו שישה פיצוצים בצינור, שעובר בסיני. כתוצאה מכך, הזרמת הגז לישראל הופסקה, ועמה גם התשלומים ל-EMG. אמפל, שהנכס העיקרי שלה היה אחזקה ב-EMG, נאלצה לשמוט חובות של יותר ממיליארד שקל למחזיקי האג"ח ועוד 70 מיליון דולר לבנקים (החוב לבנקים כבר נפרע).

בעקבות הקריסה של אמפל, גם המניות שבידי מימן (שעליהן נדרש מס לפי שווי גבוה) לא היו שוות הרבה והתגלעה מחלוקת עם רשות המסים ביחס למס שעליו לשלם.

בספטמבר 2018 חל מפנה אחרי שדלק קידוחים, בשליטת יצחק תשובה, ונובל אנרג'י הודיעו כי סיכמו על רכישת נתח מחברת EMG, המחזיקה בצינור הגז המחבר בין ישראל למצרים. לפי ההסכם, דלק, נובל וחברת ההולכה המצרית איסט גז ירכשו 39% מהון מניותיה של EMG, לפי שווי חברה של 1.3 מיליארד דולר. המניות שנרכשו כללו את חלקה של חברת אמפל (שבפירוק) ואת אחזקותיו הישירות של מימן באמצעות חברת מרחב.

ההסדר הזה שהזרים כסף לכיסו של מימן אפשר לצדדים - לאחר הליכים משפטיים ואחרי שחלף עשור מאז הסדר המס הראשון - להגיע להסכמות לפיהן מימן ישלם את סכום הקרן והפרשי הצמדה ויקבל פטור מריבית וקנסות.

מטעם משרד זיו שרון ושות' שייצג את מימן נמסר כי אינם מגיבים להליכים משפטיים ומיסויים לא פומביים, שטופלו על ידם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב