"אם ביבי היה מתקשר - הייתי אומר לו 'לך תז****'": עדות אדלסון נחשפת

"לא יכולתי לדמיין שראש ממשלה יעשה את זה. זה בלתי נתפש" ■ "לעולם לא אפגש עם ביבי שוב" ■ "שרה צעקה מספר פעמים שאני צריך להתבייש, ביבי ויאיר אמרו לה להפסיק. היא קצת משוגעת, אני חושב" ■ "נוני התחיל לבכות שאין לו חיים חוץ מהעיתון" ■ רביב דרוקר חושף חלקים מעדותו של שלדון אדלסון במשטרה

רביב דרוקר
בנימין נתניהו ורעייתו שרה, שלדון אדלסון ורעייתו מרים
בנימין נתניהו ורעייתו שרה, שלדון אדלסון ורעייתו מריםצילום: מוטי מילרוד
רביב דרוקר

פורסמו כבר כמה כותרות מעדויותיו של שלדון אלדסון, אבל זו באמת טיפה בים. יש מאות עמודים מכמה עדויות שמסר במשטרה הטייקון האמריקני, והאמת, כמו במיליון פעמים בעבר התברר לי שדימוי לחוד ומציאות לחוד. למה אני מתכוון? אני אשפוך לפה כמה אלפי מילים מעדויותיו ותבינו בעצמכם.

כמה כותרות מהעדויות שמתפרסמות כאן (לבלוג של רביב דרוקר):

>> הלוואי והעיתון היה נסגר

>> איזה מין דבר זה שראש ממשלה מקליט

>> הוא הקליט בגלל שרה

>> לא נתפש שביבי פיזר כנסת בגלל עיתון

>> אני מספיק חכם לדעת שלא מביאים מתנות לפוליטיקאים

>> נוני התחיל לבכות שאין לו חיים חוץ מהעיתון.

>> מה ששמעתי על הצוללות זה שחיתות

>> אם היה מתקשר, הייתי אומר "לך תזדיין ביבי"

>> שרה צעקה שהיא פסיכולוגית, אמרתי לה "ביג דיל"

>> מה יש לשרה על ביבי? הוא בגד בה?

הנה חלק מהעדות של אדלסון:

שלדון: נוני רצה לנהל מו"מ על פשרה. הפשרה הייתה שהם יעזבו את התביעה (מתכוון להצעת החוק – ר.ד.) במידה ואוריד את כמות עותקי העיתונים.

חוקר: וזה היה ההודעה שביבי הביא לך?

שלדון: כן. אני לא זוכר ספציפית אם הוא אמר שזה ההצעה של נוני או אני מציע הצעה.

חוקר: מתי זה היה הפגישה?

שלדון: בזמן שהצעת החוק הייתה בכנסת.

נתניהו בטקס קבלת צוללת מגרמניה בחיפה, ב-2016צילום: רויטרס

החוקר שלמה (מומי) משולם: ביבי פיזר את הכנסת וביקש בחירות חדשות.

שלדון: אני לא יכול בחלומות הכי פרועים שלי שהוא יעשה את זה בגלל שהפוזיציה שלו כראש ממשלה גוררת יותר אחריות ומשקל מרק עיתון טיפשי וההפצה של העיתון.

הוא אמר לך את זה?

שלדון: לא, זה פורסם. הוא מעולם לא אמר לי את זה. הוא מעולם לא אמר לי שהוא הולך לעשות את זה. אני חושב שזה היה לחלוטין טיפשי. יש יותר מדי דברים שהמדינה צריכה לדאוג להם. דאעש, חיזבאללה, חמאס והוא יקרע את הממשלה רק בגלל ההפצה של עיתון נייר. זה מאוד קשה לי להאמין לזה. לא יכולתי לדמיין שראש ממשלה יעשה את זה. זה בלתי נתפש לחלוטין עבורי.

הוא יכול היה להגיד לאנשים שלו - תצביעו נגד זה. אני לא יכול לקבל שהוא עשה את זה כדי להרוג את הצעת החוק…אין לי אינטרס בפוליטיקה ישראלית. אני רוצה ממשלה הנוטה לצד ימין….הוא מעולם לא אמר לי שהייתה לו עסקה עם נוני…אני רק מתפלל שהחוק יעבור. זה רק יוריד את כל הבולשיט…

"'נוני אמר לי 'אמר "אין לי חיי חברה, אין לי חיי משפחה, אני לא רוצה שתתחרה בי"צילום: עופר וקנין

אני חושב שמדינת ישראל תהיה במצב הרבה יותר טוב אם שרה לא תשים את האף שלה בפוליטיקה שלו. היא מאוד לא סלחנית. היא לעולם לא תסלח לבנט בגלל מה שקרה…אני חייב להיות כנה איתך עד כמה שאני יכול. אני לא חושב שאני אמשיך את החברות שלנו איתו בגלל מה שהוא לא אמר לי. אני שכרתי אנשי יחסי ציבור להיות נגד הצעת החוק הזאת וזו הייתה העשייה שלו? זה לא איך שאתה שומר על חברים. אבל תקשיב, אני הבן אדם מספר 18 הכי עשיר. עליתי מעשרים ל-18 בשבועות האחרונים. יש רק שני יהודים שאני מכיר שהם יותר חזקים ממני. בלומברג ואליסון ואני מאוד שמח בשבילם, אבל אני הסיטואציה שלי משתפרת. עלינו בעשרים וארבעה אחוזים ממאי וביוני אולי נעלה לשלושים. יש לי כל מה שאני רוצה וצריך…בכנות, ישראל היום לא למעלה בסדר העדיפויות שלי...

כשאני רואה את הפרסום של הקלטת שמע שהוא הקליט. זה לא עבודתו של ראש ממשלה שצריך לדאוג לגבי איומים גרעיניים מאיראן. זה פיקסציה על פרסום. למי אכפת, אלוהים. אתה יודע כמה פעמים אני מקבל פרסום רע, ספציפי מ"הארץ"? אני לא אוהב לקרוא "הארץ". זה כל כך פרו פלשתינאי ואני כזה ציוני. זה נגד הרגשות הבסיסיים של…

נוני הוא בן אדם שמאיים על ביבי…ארנון מילצ'ין הוא מסוג האנשים שלא מדברים על העסקים שלו. הוא משיג הרבה אגו מלהיות קרוב לברברה סטרייסנד וכל מיני אחרים. כי הוא מפיק מאוד גדול. אני לא ידעתי כמה הוא גדול אבל הוא סוג של עצלן, סוג של דברן ועושה, אני לא יודע איך הוא עושה את הדברים האלה…אני מספיק חכם לדעת שאני לא אמור להביא שום מתנות לפוליטיקאים. אני חושב שהפעמים הראשונות שהלכנו אליהם היה בקבוק יין או משהו כזה אבל לא הייתה חלוקת מתנות באופן רגיל…

אתה יודע כמה יהודים בעולם יש להם מטוסים פרטיים עם 4 מנועים? רק לי. הטייס שלי אמר שהישראלים אמרו ששום מטוס פרטי לא יכול להישאר יותר מ-72 שעות בבן גוריון. זה חוק חדש. עכשיו אתה תחשוב אני אלך לראש הממשלה ואגיד תגיד לראש רשות שדות התעופה שלך לא לעשות חוק כזה מגוחך. הייתי חייב להטיס את המטוס לקפריסין. החוק שהם עשו חל רק על בן אדם אחד ואני מנסה לעזור לישראל…(לגבי הצעת חוק "ישראל היום") מעולם לא חשבנו שזה יילך, שהצעת החוק תעבור את הכנסת ואני החשבתי את זה כבדיחה. לא הלחיץ אותי בכלל ושנית, גם אם זה היה עובר, בדרך כלשהי קיוויתי שאני אוכל להיפטר. אנחנו הרגשנו בטוח שזה מעולם לא יעבור את בית המשפט העליון.

…...........

שלדון: שרה רצתה שמארי (רעייתו של אדלסון, מרים) תפטר את עמוס, היא זרקה הערות מאוד לא יפות על זה שאולי למארי יש רומן עם עמוס ושהיא לא רוצה לפטר אותו בגלל זה. אני זוכר מאוד במדויק את הערב הזה. התכוונתי לקום וללכת. אתה יודע, להציע שאשתי מנהלת רומן עם גבר אחר… נוני אמר "אין לי חיי חברה, אין לי חיי משפחה, כל החיים שלי עטופים בעיתון ואני לא רוצה שתעשה את זה. יש לך מוניטין טוב, בתור יזם, בתור איש עסקים, אני לא יודע אם אתה טוב או רע, אני לא רוצה שתתחרה בי. אני לא יכול לקבל את זה שלא אעשה כלום עם החיים שלי. העיתון הוא כל חיי", ואז הוא התחיל לבכות. לא הייתה עוד פגישה....

היינו נפגשים בבית של ביבי ברחוב בלפור. היינו נפגשים בחדר אוכל והיינו אוכלים ארוחת ערב ואז אחרי שאבא שלה נפטר, היא לא נכנסה לחדר הזה שוב והיה כיסא עור שהיה קצת קרוע, שאבא שלה היה יושב בו, היא לא ישבה בכיסא הזה שוב. היא קצת משוגעת, אני חושב....

אני יכול להגיד ספציפית שהוא ביקש ממני לדחות את הפרסום.

חוקר: היו עוד שיחות עם ביבי לאחר מכן?

שלדון: כן, השיחות היו על זה ש"אני יכול להסדיר את העניין הזה בכנסת. זה בקושי עבר את הקריאה הראשונה".

משפחת נתניהו. "הוא היה תמיד מאוד מאוד מודאג ממה שהתקשורת תגיד עליו ובעיקר על אשתו"צילום: חיים צח / לע"מ

זה מה שביבי אמר לך?

כן.

מה הוא ביקש ממך?

הוא אמר "האם תהיה מוכן לעשות עסקה עם נוני מוזס שהוא יבקש", מה שמו? הבחור ממפלגת העבודה.

מה היה תוכן העסקה?

תוכן העסקה היה שהוא ישכנע את הבחור שהגיש את ההצעה, לחזור בו מההצעה. אמרתי "אני לא מתכוון לעשות את זה".

ההצעה הזאת מביבי מפתיעה אותך?

כן, כן.

מדוע?

זה סוג של הראה לי שיש לו קשר לזה. נדמה היה לי שהוא לקח אותי כמובן מאליו ושהוא היה צריך להתאים את נוני מוזס כי הוא לא יכול היה לקחת אותם כמובן מאליו. הוא לקח אותי כמובן מאליו כמו שהוא לקח עוד אנשים עשירים כמובנים מאליהם. אליסון, פאקר…

ביבי שמע מנוני מוזס שאם אני אקטין את כמות העותקים שיצאו, אם אני אהרוג את מהדורת סוף השבוע לחלוטין, שהוא ישכנע את כבל למשוך את ההצעה. אני לא סוגר עסקאות עם מישהו שרודף אותי. אמרתי "ביבי, כל מה שהיית צריך לעשות זה להגיד לאנשים שלך שהם צריכים ללכת עם הקואליציה". הוא אמר "אני מוביל רק בנקודה אחת בקואליציה. היו לי שישים ואחד, אם אני מאבד אחד או משהו אז אני לא יכול לעשות עסקה".

אנחנו אוהבים את ארנון מילצ'ן?

כן, הוא היה בא לווגאס והוא היה מהמר. מהמר גדול. לא גדול כמו אחרים שאנחנו מכירים, אבל הוא היה מהמר גדול. החברה שלי, הקזינו שלי, לא רצו לעשות איתו עסקים כי הוא היה לוקח קרדיט של 8 מיליון דולר.

שלדון: מה ששמעתי על הצוללות ודרום קוריאה זה שבן דוד שלו קיבל נתח מעמלה גדולה של איש מכירות אחר. אתה יודע, זה שחיתות. אבא שלי לא השאיר אותי עם שום דבר מלבד ערכים, כפי שאמרתי לך קודם לכן. הוא לא השאיר אותי עם שום דבר חומרי כי לא היה לו שום דבר חומרי.

שלדון: אני אגיד לך שאם ביבי יתקשר אליי כשהחקירה הזאת תסתיים ויהיה לי מותר לדבר איתו ויהיה לו מותר לדבר איתי, לעולם לא אפגש עם ביבי שוב.

לעולם לא?

לעולם לא.

מדוע?

בגלל מה שקראתי בעיתון ש…ואנחנו מארי ואני, שנינו, בהצעת חבר אחר, היה זה רעיון של שרה להקליט.

את השיחות בין ביבי לנוני?

כי לה היה אסור להיות בפגישות…תראה, אני לא אלך לפגוש את ביבי יותר לעולם בגלל מה שקראתי בעיתון על זה…שהוא היה הבחור ששלח…מי האישה שאחראית על המפלגה של בנט? איילת שקד. שאני צריך לשנוא אותה. היא זו שתמכה בהצעה. אם ההצעה הוגשה, גילינו מאוחר יותר, אם היינו דורשים מאנשים לשלם על זה, הם היו משלמים. אז עכשיו, למרות שההפסדים שלי, אנשים היו משלמים על זה. זאת הייתה אחת מהטעויות המעטות שעשיתי בחיי. אבל כשגיליתי מהכתבה הזאת בעיתון שבשיחה עם נוני הוא אמר: "תראה, אנחנו חייבים להשיג את ג'ינג'י". זה היה אני. אני לא יודע. צבעתי את השיער שלי. לא אהבתי את האפור.

שלדון: אם ביבי מתקשר אליי מחר ואומר לי "קיבלתי את האו.קיי מהמקום ל…" הייתי אומר "לך תזדיין ביבי, אתה הבן אדם ששם את הבן אדם הזה כבל".

בנט ושקד. "שרה לעולם לא תסלח לבנט על מה שקרה"צילום: מגד גוזני

להגיש את ההצעה?

להגיש את ההצעה. לא נוני מוזס ואתה הבן אדם שהגיש את ההצעה כי לא יכולת לגרום לי להוריד את כמות העותקים או לדחות אותה לחלוטין.

למארי יש אותה פרספקטיבה לגבי ביבי? אם ביבי יתקשר אליה?

כן, היא יותר סבלנית ממני.

שלדון: ביבי רצה שאני אעסיק את הבחור הזה (חפץ) לעיתון. עורך ראשי. בין 2009 ל-2012. הוא ביקש ממני להעסיק את איך קראו לו? בצבא עם ביבי. מסתבר שהוא לא היה בצבא. העסקתי את…איך קוראים לבחור הזה שחשבתי שהוא…אם אני אשאל את זוהר, אולי הוא יזכור. העסקתי אותו. הוא אמר שהוא צריך עבודה, שאין לו כסף ש"זה לא הרבה בשבילך, אתה בן אדם מאוד עשיר, תעסיק אותו, תמצא לו משהו לעשות". ביבי ביקש ממני לעשות את זה. אמרתי או קיי.

הוא עדיין עובד בעיתון

לא, לא, פיטרנו אותו כשהבנו…הוא לא עשה שום דבר.

ואתה זוכר את השם?

אם מישהו יגיד לי. זה לא היה ניר חפץ.

שרה רצתה שתפטר את עמוס רגב ושתעסיק במקומו את ניר חפץ?

נכון.

שלדון: אמרתי לארנון שביבי רוצה שאני…הוא ביקש ממני בקשות סותרות. תעלה יום אחד, תוריד יום למחרת. לא שאלתי אותו ולא חשדתי שזה הוא עד שיצאה הכתבה הזאת עם ארי הרו. כשהכתבה הזאת יצאה, שהוא הקליט את השיחות, הייתי בטוח ומארי הייתה בטוחה שהוא הוקלט על ידי, שהוא נתבקש לעשות את זה משרה כי היא לא יכולה הייתה להשתתף בפגישות.

........

שלדון: הסיגרים היו יקרים. 1,100 דולר לקופסה של 10. אני בן אדם עשיר ויכול להרשות לעצמי לקנות סיגרים בכל מחיר אבל בחיים לא הייתי משלם 110 דולר לסיגר. רק מתוך עיקרון.

אז החלטת לקנות את זה או שלא קנית את זה?

קניתי את זה כי אמרתי לו שאני אביא סיגרים. אמרתי, "כל עוד אני קונה לעצמי סיגרים, אני אקנה לך סיגרים כי אתה אף פעם לא אוהב את הסיגרים שלי. אז איזה סיגרים אתה אוהב?".

שלדון: "אני הגברת הראשונה, אני עושה דברים משמעותיים, אני פסיכולוגית, פסיכולוגית ואני מלמדת ילדים על פסיכולוגיה". ביג דיל. ביג דיל.

ונתת לה את התשובה הזאת? ביג דיל?

כן.

ניר חפץ. "ביבי רצה שאני אעסיק את "הבחור הזה בעיתון. עורך ראשיצילום: מוטי מילרוד

והיא התעצבנה?

היא (שרה נתניהו) צעקה מספר פעמים שאני צריך להתבייש, היא צעקה פעם אחת ובנה יאיר היה שם וביבי היה שם וביבי ויאיר אמרו לה להפסיק לצעוק והיא צעקה, הדלתות של המטבח היו סגורות.

חוקר: אני שואל עכשיו על הסוג שקנית לביבי

אני…קוהיבה.

אתה קנית קוהיבה, את הקופסה.

כן.

ב-1,100 דולר?

כן.

והבאת אותם הביתה

כן. הוא נתן לי אחד, הוא לקח אחד ונתן אחד לאשתי.

בנימין נתניהו וארנון מילצ'ן, ב-2005צילום: David Silverman/Getty Image/ ד

אתה הבאת את הקופסה שקנית בתור מתנה?

כן.

לביבי?

כן.

אז בעצם קנית קופסה בשווי של 1,100 דולר עם עשרה סיגרים בתוכה עבור ביבי.

כן.

בחקירה של ביבי הוא אמר "יכול להיות ששלדון אומר את הדברים האלה ונותן לכם את התשובות האלה כי שלדון סובל מאיבוד זכרון והוא מתבלבל". אתה סובל מאיבוד זיכרון?

לא. לאחרונה, בחמש או עשר השנים האחרונות אני שוכח שמות של אנשים, אבל אני לא חושב שאני סובל מאיבוד זיכרון.

החוקר עידן: אני חושב שלו יש אולי בעיות זיכרון.

יכול להיות. אני חושב שיש לו בעיה עם הזיכרון של שרה.

מרים אדלסון. "היא יותר סבלנית ממני" צילום: איור: דורון פלם

כלומר?

מה שהיא רוצה…כל מי שמכיר אותו אמר "מה יש לה עליו? הוא בגד בה? היא כעסה עליו כשהוא הודיע בטלוויזיה שיש לו רומן כשהוא נשוי לשרה?

החוקר עידן: במהלך החקירה האחרונה שלך חשבנו שהם נפגשו עשר פעמים, אבל למעשה היום אנחנו בעצם יודעים שהם נפגשו מעל 19 פעמים.

אין לי מושג כמה פעמים הוא נפגש איתו (עם נוני מוזס).

אתה לא נראה לי מופתע

היית יכול להגיד לי 1,900 פעמים…ביבי רצה שאני אקנה את ידיעות אחרונות באיזושהי תקופה לפני כ-11 שנה…אני זוכר שיחה במשרד שהוא רצה שאני אעכב הוצאה של מהדורת סוף שבוע. אמרתי "תקשיב, מבחינתי ייקח לזה הרבה זמן לצאת בכל מקרה, אז אתה יודע, אם אתה מוציא מהדורת סוף שבוע, אתה תצטרך לשכור עוד צוות", אז אמרתי לביבי שזה ייקח זמן בכל מקרה.

חוץ מביטול מהדורת סוף שבוע הוא ביקש ממך להקטין את כמות העיתונים שמתפרסמים?

הוא אכן ביקש מאשתי. ביבי…נפגשנו בבית שלו, לפעמים בקיסריה. הוא היה חוזר מקיסריה ועוצר אצלנו בבית לארוחת ערב. הוא אהב את השף שהיה לנו. הוא רצה לעשות אוכל יותר טוב ממה שהוא קיבל, אני מניח.

אז נושא השיחה היה מה?

היה הפתעה הפתעה, על הקטנת כמות העותקים או עיכוב פרסום התוספת הפוליטית. הזיכרון הוא בעיקר רצה שאני אעכב את הפרסום של התוספת הפוליטית…כשאני מסתכל אחורה עכשיו ונזכה בכמה מהשאלות ששאלת לפני כן ומשלב את זה עם התנהגות כפייתית מסוימת, בטירוף תקשורת. הוא היה תמיד מאוד מאוד מודאג ממה שהתקשורת תגיד עליו ובעיקר על אשתו. אמא של אשתי, מארי ואמא של עמוס רגב היו החברות הכי טובות. אשתי סמכה על עמוס באופן מוחלט ושרה רצתה שמארי תפטר את עמוס. היא זרקה הערות מאוד לא יפות על זה שלמארי אולי יש רומן עם עמוס. התכוונתי לקום וללכת אבל מארי לא רצתה ללכת. יש לה אובססיה תקשורתית. היא רוצה את התמונה שלה בכל עיתון.

בוא נחזור ל-2007.

במקור זה היה אמור להיקרא "הישראלי" והייתי שותף עם בן צבי ואז גילינו שהוא גונב מאיתנו אז פתחתי את "ישראל היום".

(לבלוג של רביב דרוקר)

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן