"מעל ב-26 מיליון שקל מכספי הלקוחות": הוגש כתב אישום נגד אורן קובי

לפי כתב האישום, קובי - מייסד קבוצת אדמה - פיתה במרמה אזרחים להשקעות בנדל"ן במטרה ליצור לעצמו תזרים מזומנים גדול לצבירת נכסים ולמימון סגנון חייו הראוותני

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אורן קובי, בעלי אדמה, בהארכת מעצרו בתחילת יולי
אורן קובי, בעלי אדמה, בהארכת מעצרו בתחילת יוליצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

כתב אישום נגד אורן קובי, מייסד קבוצת "אדמה", הוגש היום (ד'). לפי הנטען, קובי מעל בעשרות מיליוני שקלים מכספי לקוחותיו.

קובי היה היזם מאחורי אדמה (שמה המסחרי של קבוצת החברות א.ר. לוג'יסטיק), שב-2016-2013 שיווקה קרקעות חקלאיות לציבור הרחב, תוך הצגתם במרמה לכאורה כ"זכות לדירה עתידית", ותוך הטעיית הלקוחות לגבי הסיכויים להפשרת הקרקע בעתיד. החברות נקלעו לפירוק לאחר שקובי משך כספים שהיו אמורים לשבת בחשבונות נאמנות לצורך רכישת הקרקעות של הלקוחות, ועשה בהם שימוש לצרכיו הפרטיים, לרבות רכישת דירות יוקרה, מכוניות וביגוד מעצבים.

לפי כתב האישום קובי מעל בסכום של 26.5 מיליון שקל מכספי הלקוחות. במסגרת המעשים, הוא אף דיווח לרשויות המס על הוצאותיו הפרטיות בסך של כ-5 מיליון שקל כהוצאות של חברת אדמה - כדי לחסוך בחבות המס של החברות.

כתב האישום הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) גם נגד ניר ישראלי, סימה דן וושלוש חברות שבבעלותו של קובי. ישראלי כיהן כסמנכ"ל מכירות בחברות אדמה וטרה ושימש כיד ימינו של קובי. סימה דן היא אמו של קובי. הם מואשמים - כל אחד לפי חלקו - בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד , איסור הלבנת הון , מסירת מידע כוזב במטרה למנוע דיווח ועבירות על פי פקודת מס הכנסה.

עורכי דין ואדריכלים מפורסמים

לפי הנטען, ב-2014-2012, בכוונה לאפשר לגייס הון להקמת והפעלת חברת אדמה, קובי הסתיר את כישלונותיו העסקיים וחובותיו - בין היתר באמצעות רישום כוזב של אנשים אחרים כבעלים ודירקטורים בחברת אדמה, אף שלא היה להם כל חלק בבעלות בה או בניהולה. על סמך מצג זה קיבלו קובי וחברת אדמה את הזכות לפתוח חשבונות בנק וקיבלו במרמה, לכאורה, אשראי בנקאי והלוואות.

לפי כתב האישום, קובי ועובדי החברה אף רימו את הלקוחות לגבי מצב הבעלות על הקרקעות בחלק מהעסקות, והסיכויים להשלמת העסקות שהוצעו ללקוחות. הם פיתו את המתלוננים להפקיד בידם כספים באמצעות מצגי שווא, לכאורה, בדבר מהות העסקה, ערך הקרקע כשלעצמו, פוטנציאל עליית ערך הקרקע, היתכנות גבוהה של הפשרת הקרקע ואפשרות בניית דירות מגורים. לפי כתב האישום, הם גם טענו כי העסקות חסרות סיכון, וכי כספי המתלוננים יישמרו בנאמנות.

כדי ליצור מראית עין של ביטחון, חוסן כלכלי ואמינות, קובי שכר ושיפץ משרדים יוקרתיים ויצר מצג שקרי שלפיו העסקות והליך הפשרת הקרקע מקודמים ומלווים על ידי משרדי עורכי דין ואדריכלים מפורסמים - כך לפי האישומים.

ישראלי פעל, לכאורה, לביצוע קבלת דבר במרמה עם קובי בכך שעזר ליישם בפועל את תכנית המרמה של קובי. לפי כתב האישום, סימה דן שימשה "אשת קש" וביצעה עם קובי קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומניעת דיווח לפי חוק איסור הלבנת הון בכך שנרשמה במקום קובי כבעלים וכמנהלת יחידה של חברת אדמה, והצהירה בכזב כי היא נהנית יחידה בחשבונות הבנק של החברה.

"תוצר של קריסה כלכלית"

התיק נחקר על ידי מפלג הונאה תל אביב במשטרת ישראל בשיתוף פעולה עם פקיד שומה חקירות חיפה והצפון ברשות המסים. כתב האישום הוגש על ידי עורכי הדין איתי פרוסט ואלעד ברק מפרקליטות מחוז תל אביב.

עורכי הדין גלעד ברון, ציון אמיר ושוקי למברג, המייצגים את אורן קובי, מסרו בתגובה שכתב האישום משקף מצב דברים שגוי בכל הנוגע להתנהלותו של אורן קובי והחברות. לטענתם, החברות פעלו בהצלחה במשך שנים רבות וסיפקו קרקעות למאות רוכשים. "מצב הדברים הוא תוצר של קריסה כלכלית שעם כל הצער שבדבר אינה שונה בתכליתה מכל קריסה כלכלית אחרת. אורן קובי שיתף פעולה במהלך החקירה וגם הגיע להסדר נושים מרחיק לכת, במסגרתו ומתוקפו כבר הועברו לקופת הנושים סכומים של מיליוני שקלים. חבל שהפרקליטות לא מצאה לנכון לבוא בדברים בעניין זה בטרם הגשת כתב אישום, ואין לנו אלא לקוות שלא יהיה בכך כדי לפגוע בהסדר הנושים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?