הוקפאו מכרזים למשפטנים: הפסיקה שמסעירה את עורכי הדין במגזר הציבורי

בית הדין הארצי לעבודה קיבל בתחילת השבוע את הערעור של הפרקליטה טלי מרקוס, וקבע כי המצב הקיים - שלפיו פרקליטים אינם יכולים להתמודד על משרות של משפטנים בשירות הציבורי - צריך להתבטל

אפרת נוימן
אפרת נוימן
בניין משרד המשפטים בירושלים
בניין משרד המשפטים בירושליםצילום: דניאל בר-און/גיני
אפרת נוימן
אפרת נוימן

נציבות המדינה הוציאה אתמול מכתב, שלפיו בעקבות פסק הדין התקדימי שניתן ביום ראשון בבית הדין הארצי לעבודה, ועד לבחינת אופן היישום שלו, הוחלט על עצירת פרסום כל המכרזים הבין-משרדיים (המיועדים לעובדי מדינה) בדירוג המשפטנים.

בית הדין הארצי לעבודה קיבל בתחילת השבוע בפסק דין דרמטי את הערעור של עורכת הדין ד"ר טלי מרקוס, וקבע כי היא יכולה לגשת למכרז לתפקיד מנהל היחידה הממשלתית לחופש המידע, במקום עו"ד רבקי דב"ש שפרשה בתחילת 2019.

ההחלטה שניתנה היא בעלת משמעות רוחבית ולפיה – בניגוד למצב שהיה עד כה – גם פרקליטים יוכלו להתמודד על משרות משפטנים בשירות הציבורי. מהצד השני, למשרות פרקליטים יוכלו להתמודד משפטנים של משרד המשפטים. על מנת שלא לפגוע במכרזים שכבר פורסמו, נקבע כי פסק הדין יחול על מכרזים מכאן ולהבא.

בסוף אוקטובר 2018 הגישה מרקוס, פרקליטה במחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, תביעה לבית הדין לעבודה לאחר שלא התאפשר לה להתמודד לתפקיד. הסיבה לסירוב היא שמרקוס היא פרקליטה, ולפי המצב הקיים – שמסתמך על הוראה שהתקבלה בוועדת שירות המדינה ב–2002 – פרקליטים מנועים מהתמודדות במכרזים על משרות משפטנים בשירות המדינה (כמו המשרה ביחידה הממשלתית לחופש המידע). הגבלה זו חלה בשם "עיקרון ההדדיות", שכן בשל העמדה ההיסטורית של אירגון הפרקליטים, רק פרקליטים יכולים להתמודד על משרות של פרקליטים שלא מוצעות במכרז פומבי.

עו"ד טלי מרקוס

מרקוס הגישה, באמצעות עו"ד אילה הוניגמן, תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים נגד נציבות שירות המדינה, משרד המשפטים ופרקליטות המדינה. היא תקפה את ההוראה שהתקבלה בוועדת שירות המדינה, וטענה כי "עיקרון ההדדיות" וההחרגה מההשתתפות במכרזים חייבים להיעשות בצורה מפורשת, כתובה ופומבית, וכי לא ניתן להתבסס על החלטת ועדת שירות המדינה כמקור נורמטיבי לצורך פגיעה כה קשה בחופש העיסוק שלה ושל ציבור שלם של עובדים. עמותת הצלחה הצטרפה להליך כ"ידיד בית המשפט" - גוף שאינו צד ישיר בסכסוך, אך בעל אינטרס והיכרות עם הסוגיה ומעוניין להביע את עמדתו.

המאבק של מרקוס הציף מחלוקות סוערות בין הפרקליטים עצמם. לאחר שהתביעה נדחתה בספטמבר, עירערה מרקוס לבית הדין הארצי. השופט אילן איטח קבע ביום ראשון בהסכמת השופטים אילן סופר ומיכאל שפיצר ונציגי הציבור, כי הפגיעה במרקוס היא אינה מידתית ולכן ההוראה החוסמת אותה מלגשת למכרז בדירוג משפטנים אינה עומדת בפסקת ההגבלה וצריכה להתבטל. לפי פסק הדין, כעת צריך להתפרסם מכרז חדש למי שיחליף את דב״ש, שבו יובהר לציבור הפרקליטים שהם רשאים להתמודד במסגרתו.

לאחר שיצא אתמול המכתב של הנציבות על עצירת המכרזים, פנתה הוניגמן לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ וכתבה כי החלטה זו מעלה חשש כבד למניעים לא עניינים וכי המדינה נדרשת ליישם את פסק הדין ולפתוח לאלתר את המכרזים הבין משרדיים למשפטנים - ובפרט את המכרז לתפקיד ממונה על חופש המידע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית