פגישה עם שפטל ואהרן ברק: נחשף היומן של שר המשפטים אמיר אוחנה

מהיומן שנמסר לבקשת התנועה לחופש המידע ניתן לראות עם איזה משפטנים מתייעץ השר ■ היומן נמסר באיחור של חצי שנה לתנועה לחופש המידע ■ פגישות בנושאים ציבוריים הוגדרו ביומן תחת נושאים פוליטיים ושמות של שופטים בדימוס איתם נפגש השר הוסתרו

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שר המשפטים אמיר אוחנה
שר המשפטים אמיר אוחנהצילום: מוטי מילרוד
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

יומנו של שר המשפטים אמיר אוחנה נחשף לציבור בעקבות בקשת חופש מידע של התנועה לחופש המידע. תחילה נשלח היומן לערוץ 20 וזאת למרות שהתנועה לחופש המידע היתה הראשונה להגיש בקשת חופש מידע לקבלת היומן. ואולם בעקבות פניה נוספת של התנועה, החליטה הממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד המשפטים למסור את היומן המלא לתנועה ולהעלות לאתר משרד המשפטים גרסה מצונזרת של היומן, שחסרה פרטים בסיסיים אודות זהות האנשים איתם נועד השר.

מהיומן ניתן ללמוד כי שר המשפטים הרבה להיפגש עם שופטים בדימוס ועם משפטנים שמזוהים עם הצד הימני של המפה הפוליטית. כמו כן, היומן מגלה כי השר נפגש לעתים תכופות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מהקובץ שהועלה לאתר משרד המשפטים לא ניתן ללמוד הרבה על פגישותיו של השר, שכן שמות האנשים איתם נפגש השר הוסרו, אך גם מהקובץ שנמסר לתנועה לחופש המידע קשה לדלות מידע - כיוון שפגישות רבות סווגו תחת קטגוריות שונות, שרק לאחר הצלבת נתונים ניתן להבין במה מדובר.

היומן נמסר לתנועה רק לאחר שהועבר לפרסום בערוץ 20, תוך הפרה של הוראות חוק חופש המידע ובחלוף 6 חודשים מיום הגשת הבקשה.

9 פגישות עם אסתר חיות

שר המשפטים נכנס לתפקידו בתחילת יוני, ואולם היומן שנמסר לתנועה מתעד את פעילות השר מיוני ועד לנובמבר האחרון.

בין החודשים יוני-אוקטובר, נפגש השר עם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות תשע פעמים. אך לא רק עם נשיאת בית המשפט העליון נפגש השר, אלא גם עם מספר שופטים בדימוס ביניהם נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק - ששמו הוסתר ורק לאחר הצלבת נתונים ניתן להבין שמדובר בו - נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים בדימוס דוד חשין, והשופטת שרה פריש ששמם כן מופיע במפורש.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיותצילום: מארק ישראל סלם

בנוסף לכך, אוחנה נפגש פעמיים עם השופטת בדימוס הילה גרסטל, שכיהנה גם בתפקיד נציבת הביקורת על הפרקליטות. גרסטל מתחה בעבר ביקורת חריפה על הפרקליטות באומרה כי הפרקליטות היא גוף חולה.

שופט נוסף שאיתו נפגש השר הוא שופט בית משפט השלום ברחובות בדימוס הרן פינשטיין שהתבטא בכלי תקשורת שונים נגד היועץ המשפטי לממשלה ובעד נתניהו. שופטת נוספת עימה נפגש השר היא שופטת בית משפט השלום בירושלים בדימוס שולמית דותן, שמונתה באחרונה על ידי מבקר המדינה לתפקיד יו"ר ועדת ההיתרים - שצריכה לדון בבקשתו של נתניהו לקבלת מימון הוצאתיו המשפטיות.

השופט בדימוס אהרן ברקצילום: מארק ישראל סלם

השר הירבה להיפגש עם משפטנים שמזוהים עם הימין: עם עו"ד יורם שפטל נפגש השר בחודש יולי. עם עו"ד שמחה רוטמן, היועץ המשפטי של התנועה למשילות ולדמוקרטיה, שמותחת ביקורת נוקבת נגד הפרקליטות והיועמ"ש, נפגש השר שלוש פעמים ביוני ויולי.

עם עו"ד גיל ברינגר, יועצה של שרת המשפטים הקודמת איילת שקד, נפגש אוחנה פעמיים, ועם אנשי אקדמיה וחוקרי משפט כגון טליה איינהורן ואביעד בקשי נפגש השר פעם אחת.

עו"ד יורם שפטל. מזוהה עם אמירות בוטותצילום: מוטי מילרוד

השר נפגש גם עם שר המשפטים לשעבר פרופ' דניאל פרידמן ועם מיכל רוזנבוים שהיתה מועמדת לתפקיד מבקרת המדינה מטעמו של ראש הממשלה.

נתון מעניין שמופיע ביומן השר הוא סיווג הפגישה עם עורכי דין מהתנועה לאיכות השלטון זהר אלטמן ותומר נאור. הפגישה לא מופיעה תחת פגישה עם משפטנים אלא תחת פגישה עם התנועה לאיכות השלטון בלבד.

שתי פגישות עם שי ניצן, 9 פגישות עם מנדלבליט

יומן שר המשפטים מראה כי אוחנה נפגש פעמיים עם פרקליט המדינה היוצא שי ניצן, ביולי ואוגוסט, כל פגישה ארכה כשעה.

שי ניצן צילום: מוטי מילרוד

בפרקליטות המדינה מסרו בתגובה: "פרקליט המדינה היוצא מעולם לא אמר כי הוא והשר לא נפגשו. להיפך, הוא ציין כי הם נפגשו פעמיים, אלא שבפגישות אלה לא השמיע השר בפניו תלונות כלשהן אודות התנהלותו האישית או אודות הפרקליטות בכללותה".

עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נפגש השר תשע פעמים. ביום הראשון לכניסתו לתפקיד נפגש אוחנה עם מנדלבליט לפגישה בת שעה אחת. הפגישה האחרונה שמתועדת ביומן נערכה בסוף חודש אוקטובר.

עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר, נפגש השר פעמיים.

מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר

אחד הצעדים הראשונים השנויים במחלוקת ששר המשפטים נקט בהם עם כניסתו לתפקיד, היה החלפתה של מנכ"לית המשרד אמי פלמור באופיר כהן. בג"ץ סיכל את החלפתה של פלמור בכהן ולבסוף מונתה ממלאת מקום לתפקיד, סיגל יעקבי, שמכהנת גם בתפקיד האפוטרופוס הכללי.

עיון ביומן מגלה כי אוחנה נפגש עם פלמור שמונה פעמים, הפגישה הראשונה שמתעודת ביומן נערכה ב-17.6 והאחרונה ב-31.7, ההחלטה להחליף את פלמור התקבלה ב-23.7

עם מי שהיה אמור להחליף את פלמור, אופיר כהן, נפגש השר פעמיים ב-17.7 וב-24.9 וזאת למרות שבג"ץ הקפיא את המינוי כבר ב-8.8.

פגישה עם מ"מ המנכל סיגל יעקבי נערכה ב-28.10.

עשר פגישות עם נתניהו

לפי היומן, נפגש אוחנה עם ראש הממשלה עשר פעמים. תוכן הפגישות לא נחשף, אך מהתאריכים ניתן ללמוד כי השר נפגש עם נתניהו לעתים תכופות. הפגישה הראשונה נערכה ב-7.7, הפגישה שאחריה נערכה לאחר עשרה ימים ב-17.7, והשלישית לאחר מספר שבועות ב-5.8. הפגישה האחרונה בין ראש הממשלה לשר המשפטים נערכה ב-22.10.

בנימין נתניהו מודיע שיבקש חסינות מהעמדה לדין, ינואר 2020צילום: אוהד צויגנברג

5 פגישות עם אבי חימי

עם ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי נפגש השר מספר פעמים. שתי פגישות שהוגדרו כ"פגישה" עם היו"ר וסגנו, ושלוש פעמים נוספות לדיון בתקנות סדר הדין האזרחי. נכון לעכשיו, התקנות הוקפאו ונציגי הלשכה בוועדה המיוחדת טליה איינהורן, עימה נפגש השר כאמור, ועו"ד אסף פוזנר הוחלפו לבקשת נשיאת בית המשפט העליון - כפי שפורסם על ידי כתב המשפט של עיתון הארץ נטעאל בנדל בשבוע שעבר.

השר נפגש עם עיתונאים מכלי תקשורת שונים כגון גל"צ, תאגיד השידור, גלובס ומקור ראשון. השר נפגש גם עם כותב שורות אלה.

יו"ר לשכת עורכי הדין, אבי חימיצילום: אילן אסייג

רחלי אדרי, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה בתגובה: "יומן השר, כפי שנמסר לתנועה לחופש המידע ופורסם באתר משרד המשפטים במופת מדומה של שקיפות שלטונית, הוא מסמך שמלמד יותר מהכול על השיבוש הפסול שמבצעים משרדים ממשלתיים במסמכים אותנטיים טרם הבאתם לידיעת הציבור.

"יומן שר המשפטים הוא דוגמה מבישה לליקוי המאורות שמתרחש: במקום שהציבור יוכל לשפוט ולבקר את סדר יומו של שר המשפטים כהווייתו, עברו כותרות רבות של פגישות ואירועים מתיחת פנים רבתי, פגישות שהן במהותן קשורות בביצוע תפקידו הציבורי של השר סווגו כפוליטיות ושמות אנשי ציבור שאיתם נפגש השר הושמטו ונקברו תחת תיאורים ניטרליים ומסולפים שאינם מיצגים נאמנה את המציאות".

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"