אחרי ההרשעה בעליון - שופט המחוזי שזיכה את אלון חסן מאותת כי יקל בעונשו

השופט יואל עדן הפנה את חסן לשירות המבחן לצורך הכנת תוכנית שירות לתועלת הציבור - עונש קל ממאסר ומעבודות שירות ■ בשנה שעברה עדן זיכה את חסן מכל האישומים, אך המדינה עירערה - והעליון הרשיע אותו במרמה והפרת אמונים

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון חסן בבית המשפט
אלון חסן בבית המשפטצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בית המשפט מאותת כי אלון חסן, לשעבר יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד, אינו צפוי לקבל עונש מאסר בפועל על העבירות שהורשע בהן. בתחילת החודש, בית המשפט העליון הרשיע את חסן בעבירות של מרמה והפרת אמונים, והחזיר את התיק לשופט יואל עדן מבית המשפט המחוזי בבאר שבע, עבור טיעונים לעונש.

עדן הודיע היום (א') כי הוא מוצא לנכון, לפני מתן גזר הדין, להפנות את חסן לשירות המבחן לצורך הכנת תוכנית שירות לתועלת הציבור. בכך רומז השופט על כוונתו לא לגזור על חסן מאסר בפועל, אלא עונש קל יותר של עבודות לשירות הציבור.

השופט יואל עדןצילום: אתר בתי המשפט

במסגרת הדיון בטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות להטיל על חסן עונש מאסר בפועל של 18-6 חודשים. כעת, השופט הפנה את חסן לשירות המבחן, לצורך קבלת תסקיר לצורך הכנת תוכנית שירות לציבור של 150 שעות. בהתאם, השופט דחה את מתן גזר הדין מיום שלישי הקרוב ל-27 בפברואר.

לפי סעיף 71א לחוק העונשין, בית משפט שהרשיע נאשם בעבירה פלילית ולא הטיל עליו עונש מאסר בפועל רשאי לחייב אותו לבצע פעולה או שירות לתועלת הציבור או הזולת בשעות הפנאי של הנאשם, ללא שכר. בית המשפט יכול לתת את הצו רק לאחר ששוכנע, על פי תסקיר של קצין מבחן, שגובשה תוכנית מפורטת הכוללת סידורים שיאפשרו לנאשם לבצע את השירות.

זהו עונש קל יותר מעבודות שירות שהן חלופה לעונש מאסר, שכן עבודות לשירות הציבור מתבצעות בשעות הפנאי של המורשע, ללא פגיעה בעבודה השוטפת שלו.

התנהלות קלוקלת - גם בפרשות שהסתיימו בזיכוי

במארס 2018, השופט עדן זיכה את חסן מכל האישומים נגדו, שכללו גם עבירות שוחד, תוך הפניית חצי ביקורת כלפי המשטרה והפרקליטות. המדינה עירערה על שלושה מתוך ארבעה אישומים - אך רק על הזיכוי מעבירות מרמה והפרת אמונים, ולא על הזיכוי מעבירות שוחד.

שופטי העליון הסכימו כי יש להרשיע את חסן בהפרת אמונים בפרשה שבמסגרתה הוציא חסן פרוטוקולים של דירקטוריון הנמל ודו"ח ביקורת פנימי שלו, ומסר אותם לחברת דנה - חברה פרטית שעם אנשיה יש לו קשרים חברתיים ומשפחתיים. זאת, מתוך רצון לסייע לה בהליך משפטי שנקטה נגד הנמל.

בפרשייה אחת מתוך שלוש הוא הורשע, בדעת רוב, באישום נוסף. השופטים התייחסו לכך שגם בפרשות שבהן זוכה, התנהלותו היתה קלוקלת וראויה לביקורת מינהלית, משמעתית וערכית. לאחר פסק הדין בעליון, התיק חזר לשופט עדן לשמיעת טיעונים לעונש וקביעת גזר דין.

במסגרת הטיעונים לעונש, הפרקליטות טענה כי בעניינו של חסן מתקיימים כל היסודות המחמירים בעבירת הפרת אמונים, שהעונש המקסימלי עליה הוא שלוש שנות מאסר, וכי היא מבקשת לגזור עליו - מעבר לקנס משמעותי - עונש מאסר של 18-9 חודשים. עו"ד עופרה לוי מפרקליטות מחוז דרום (פלילי) ציינה כי העונש נמצא בשליש התחתון של מתחם הענישה, בין השאר משום שחסן זוכה מעבירות חמורות, ומפני שהוא שימש סוכן של מח"ש בחקירת הפרשה בעניין רונאל פישר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים