שי ניצן: "מי שבאמת מבקשים להביא לתיקון המערכת - אינם פועלים לריסוקה"

פרקליט המדינה נאם בוועידת "מקור ראשון": "בפרשת הצוללות החלטנו על בסיס התשתית הראייתית - ועל בסיסה בלבד - לא לחקור את נתניהו כחשוד"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שי ניצן, בשבוע שעבר
שי ניצן, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

"באחרונה מוטחות בראשי מערכת אכיפת החוק האשמות אישיות. בהפגנות, בכלי התקשורת, ברשתות החברתיות, מועלות שוב ושוב טענות כמו: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט - נסחט. פרקליט המדינה, שי ניצן - לחקירה. פרקליטת מחוז תל אביב, ליאת בן ארי - לכלא. השמצות אלה, לצד חרפות וגידופים נוספים, הן שיאו - עד כה - של תהליך ממושך לקעקוע של אמון הציבור בגופי אכיפת החוק בכלל, ובראשיו בפרט" - כך אמר הערב ניצן בוועידת "מקור ראשון" בירושלים.

"בין ביקורת עניינית, לה יש ויהיה מקום תמיד, לבין הטענות המוטחות באחרונה - אין שום קשר. בנאומי מעל במה חשובה זו, אולי דווקא בבמה זו, ועל סף סיום תפקידי, אבקש להשיב בתמצית לטענות כאילו יש זדון, כביכול, בפעולותי, בפעולותינו. הטעם העיקרי לבחירתי זו שלא להחריש הוא, מכיוון שהמשך מסע השיסוי נגד מערכות אכיפת החוק מסוכן הוא לכולנו - לכולנו. ייחוס מניעי זדון להחלטתנו בעניין ראש הממשלה הוא מופרך מן היסוד, וסופו שיביא להפלת יסודות הבית, ביתנו הלאומי.

"מי שבאמת מבקשים להביא לתיקון המערכת, אינם פועלים לריסוקה. מי שבאמת מבקשים להעביר ביקורת עניינית, יודעים היטב כי מה שמתחולל בעת האחרונה בארץ בוודאי לא יוביל לתיקון פגמים. אין מדובר בביקורת בונה. זו ביקורת שתכליתה להרוס את אמון הציבור במערכת עד היסוד, כדי להפוך לבלתי לגיטימית החלטה בתיק מסוים.

"על מנת לתקן יש לאפשר הקשבה והכלה. רק כך - ולא באמצעות השמצות וגידופים שקריים ניתן לקדם תהליכים - מקום בו הדבר דרוש. רק כך - ולא על ידי שיח מופרך על הפיכה שלטונית שאנו כביכול מנסים לבצע פה - ניתן לתקן את הטעון תיקון.

"נטען ברבים כאילו הגשת כתב האישום היא בגדר ניסיון להפיכה שלטונית. לא פחות. אני, ועמיתי עמי, הואשמנו כאילו אנו מנסים לחולל במדינה הפיכה שלטונית. טענה זו מופנית גם נגדי, שהקדשתי למעלה ממחצית חיי לשירות המדינה. כדי להבהיר עד כמה מופרכת הטענה, אבקש לספר לכם בתמצית על פעילותי בשלושים השנים האחרונות, בשני מישורים. המאבק המשפטי להגנה על ביטחון המדינה והמאבק המשפטי בשחיתות מכל קצוות הקשת הפוליטית.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליטצילום: אמיל סלמן

"על רקע דברים אלה אבקש לספר מקצת שבמקצת מקורותיו המקצועיות של אותו מהפכן שלטוני לדוגמה, ולהציג בפניכם את תעודת הזהות המקצועית שלו. נולדתי בירושלים למשפחה דתית לאומית, ציונית ושורשית. לאחר לימודים בישבת נתיב מאיר שירתתי בצנחנים ולחמתי בלבנון. לאחר שהשתחררתי למדתי משפטים ולאחר מכן התחלתי לשרת בפרקליטות המדינה, וחלק נכבד משירותי עשיתי במחלקת הבג"צים.

"בתחום המאבק בשחיתות השלטונית החלטתי בשש שנות כהונתי כפרקליט מדינה להגיש כתבי אישום רבים. מעולם לא שקלתי שיקולים פוליטיים, ובודאי שמעולם לא לקחתי בחשבון את דעותיו הפוליטיות של הנאשם.

"ההחלטה הדרמטית והחשובה ביותר שקיבלתי בשנתי הראשונה כפרקליט מדינה היתה לבקש מבית המשפט העליון - באופן תקדימי - להחזיר לבית המשפט המחוזי לדיון מחודש את עניינו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שזוכה כמעט כליל בבית המשפט המחוזי בירושלים מעבירות שחיתות. הבקשה הוגשה לאחר שהדיון בעניינו בבית המשפט העליון כבר הסתיים וכולנו המתנו לפסק דין. כך ביקשתי, לאחר שהחלטתי לחתום על הסדר עד מדינה עם שולה זקן, במסגרתו הסכימה זקן לספק למדינה הקלטות שלה עם אולמרט.

הפרקליטה ליאת בן אריצילום: מוטי מילרוד

"שימו לב. מעולם לא הוגשה לפני כן בקשה שכזו על ידי המדינה. המדובר היה בצעד תקדימי, אך סברתי כי יש לו הצדקה מלאה ועל כן הוריתי להגיש את הבקשה. בית המשפט העליון קיבל את בקשתי החריגה, התיק חזר לבית המשפט המחוזי, המשפט נוהל מחדש ואולמרט הורשע ונשלח למאסר. ערעורו לבית המשפט העליון - נדחה. השתייכותו הפוליטית של אולמרט והעובדה שאולמרט היה ראש מפלגת קדימה לא נלקחה בחשבון כמלוא הנימה בהחלטתי.

"לצד זאת, החלטתי בשבוע החולף לאמץ את המלצת אנשיי ובראשם ליאת בן ארי, ולשקול הגשת כתבי אישום בפרשת הצוללות נגד שורה של בכירים בשירות המדינה ואחרים, בכפוף לשימוע. בפרשה זו החלטנו על בסיס התשתית הראייתית - ועל בסיסה בלבד - שלא לחקור כחשוד את ראש הממשלה נתניהו.

"האמנם, אלשיך, מנדלבליט, ובן ארי – שהקדישו את כל חייהם למדינה, לביטחונה, לתיקונה ולביצורה - קמו יום אחד והחליטו מטעמים פוליטיים להפיל את השלטון? התשובה ברורה מאליה. מדובר בטענה מופרכת מאין כמותה וחסרת כל יסוד.

"אגב, גם מנדלבליט וגם אלשיך מונו לתפקידיהם על ידי ממשלת נתניהו, בשל הרקורד המקצועי העשיר שלהם ואיכותם האישית. גם אני מוניתי לתפקידי על ידי ממשלת נתניהו. מאחר ואני סמוך ובטוח שעשינו מלאכתנו נאמנה, אני מאמין בלב שלם כי סופה של האמת לנצח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית