דרמה בעליון: הערעור של המדינה התקבל - אלון חסן הורשע במרמה והפרת אמונים

חסן, לשעבר יו"ר ועד נמל אשדוד, זוכה במארס 2018 מעבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים בפס"ד ביקורתי כלפי הפרקליטות ■ המדינה עירערה רק על הזיכוי מעבירות מרמה והפרת אמונים ■ "לא פעם נהג חסן בנמל במידה מסוימת כבשלו"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון חסן
אלון חסןצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בפסק דין המשתרע על פני 95 עמודים, הרשיע היום (ג') בית המשפט העליון את אלון חסן - לשעבר יו"ר הועד של נמל אשדוד - בעבירות של מרמה והפרת אמונים בשני אישומים. פסק הדין בוחן את הגבולות של עבירת הפרת אמונים על ידי עובד ציבור ומתי היא מגיעה לרף פלילי.

כתב האישום שהוגש ב-2016, כלל ארבעה אישומים שונים ותיאר טובות הנאה פסולות שניתנו לחסן ולמקורביו מפעילות תפעולית שהתנהלה בתחומי נמל אשדוד ב2010-2013.

לפי הנטען, חסן ניצל את מעמדו הבכיר בנמל לקידום והשגת התקשרויות כספיות משמעותיות. בכתב האישום יוחסו לחסן עבירות חמורות של שוחד, סחיטה באיומים, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים של עובד ציבור. האירועים שבגינם הואשם חסן נחשפו בתחקיר של שרון שפורר ב"הארץ".

במארס 2018 זיכה שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, יואל עדן, את חסן מכל האישומים נגדו תוך הפניית חיצי ביקורת כלפי המשטרה והפרקליטות. המדינה בחרה לערער על שלושה מתוך ארבעה אישומים ורק על הזיכוי מעבירות מרמה והפרת אמונים.

את פסק הדין בעליון נתנו השופטים ניל הנדל, ג'ורג' קרא ויוסף אלרון. השופט הנדל ציין כי למרות הזיכוי בחלק מהפרשות, בשל הרף הפלילי הגבוה, "לא פעם המשיב נהג בנמל אשדוד במידה מסוימת כבשלו, וכי לא חשש מלערב את ידיו בנושאים רבים, אף אם נושאים אלו אינם מענייניו או חמור מכך - שהתערבות זו עשויה להיחזות כהתנהגות בלתי הולמת" לדבריו, חסן הילך על החבל הדק המפריד בין ההתנהגות הפלילית לבין זו שאינה".

האישום המרכזי בכתב האישום נוגע לדנה לוגיסטיקה, חברה פרטית שנרשמה על שמו של יניב בלטר, חברו של חסן. על פי כתב האישום, חסן ובן דודו פעלו במרמה מול הלקוחות של הנמל כדי לקדם את שירותיה של דנה לחברות אלה בתחום פיקוח ובקרה, בתמורה לשקט תעשייתי שיאפשר את פעילות החברות בנמל ללא שביתות עובדים וללא עיצומים. עקב ההתקשרות המאולצת של הלקוחות עם דנה, שולמו לדנה עשרות מיליוני שקלים, שהועברו בחלקם לאלון חסן באמצעות עסקיו הפרטיים.

נמל אשדודצילום: אילן אסייג

במסגרת זו התייחס כתב האישום לשלוש פרשות. השופט אלרון חשב כי יש להשאיר את הזיכוי בכולן. בדעת רוב של השופטים הנדל וקרא נקבע כי יש להרשיע את חסן בעבירה של מרמה והפרת אמונים בשל מעורבותו בפרשת "יצואני הגרוטאות". חסן, בכובעו כיו"ר ועד העובדים, השתתף בישיבה שנועדה למצוא פתרון לשביתת עובדי הנמל שנערכה ב-2011, ושבמהלכה הופסקה העמסת הגרוטאות על אוניות. בישיבה זו נכח נציג של חברת דנה שהיה לה אינטרס שכן היא הציעה ליצואני הגרוטאות כי יספקו להם שירותי הגנה ופיקוח שיביאו לחידוש העבודות.

בין השופטים נפלה מחלוקת האם די בקביעה שחסן נכח בישיבה בה נדון הפתרון לסיום משבר הגרוטאות כדי לקבוע שמדובר בפעולה בניגוד עניינים חמור העולה כדי מעשה של מרמה והפרת אמונים. אלרון ציין כי במחוזי נקבע כי במהלך הישיבה לא נדונה הזהות של הגורם שיבצע את הפתרון ולא הוכח שהיה ידוע כי חברת דנה הציעה את הפתרון - ולכן אין להרשיע את חסן בעניין. קרא ציין כי הוא מתקשה לקבל את המסקנה שהסיטואציה חפה מכל ניגוד עניינים. לדבריו, חסן היה צריך להדיר את עצמו מעיסוקים בעניינים שיש להם נגיעה וקשר לבלטר, לבן דודו ולחברת דנה או לכל הפחות היה עליו לתת גילוי נאות בישיבה על הזיקות שיש לו. "אם בכך לא ניתן לראות ניגוד עניינים, לא ידעתי ניגוד עניינים מהו", כתב. הנדל הסכים עמו ולכן חסן הורשע בפרשה זו.

השופטים השאירו את הזיכוי בשתי פרשות נוספות שעסקו בניגודי העניינים של חסן בשל יחסיו עם חברת דנה. אחת מהן עסקה בפגישה עם נציגי כיל שבמהלכה ניסה דוד חסן לשכנע את החברה להתקשר עם דנה בחוזה למתן שירותים שיסייעו לה בעבודתה בנמל ובה נכח גם אלון חסן. השנייה עסקה בפגישות שחסן נכח בהן בתקופה שבה החלה חברת שמן לפעול בנמל. האחת במשרדי דנה והשניה עם יו"ר חברת שמן בזמנו גבי אשכנזי.

על כך העיר השופט קרא כי גם אם מעשיו של חסן לא חצו את הרף הפלילי לא ניתן שלא להעיר על התנהלותו הקלוקלת שלו. זאת מכיוון שהוא מצא עצמו בשתי פרשות אלה נוכח ומשתתף בפגישות המתקיימות במשרדי חברת דנה בנוכחות לקוחות פוטנציאליים של חברת דנה והנמל. "כעובד ציבור שמילא תפקיד בכיר כיו"ר ועד עובדים, טוב היה לו הדיר עצמו כליל מהשתתפות באותן פגישות שהנראות שלהן בעייתית וזאת בלשון המעטה".

הנדל הוסיף כי העובדה כי במקרים שונים חסן עירב עצמו בנושאים שלחברת דנה יש נגיעה אליהם, וכפועל יוצא גם לו, ראויה על פני הדברים לביקורת מנהלית, משמעתית וערכית.

השופטים הסכימו כי יש להרשיע את חסן בהפרת אמונים, משום שהוציא פרוטוקולים של דירקטוריון הנמל ודו"ח ביקורת פנימי של הנמל – ומסר אותם לחברת דנה, מתוך רצון לסייע לה בהליך משפטי שנקטה נגד הנמל. אלרון ציין כי מדובר בפעולה בניגוד עניינים שמהווה מרמה והפרת אמונים בידי עובד ציבור וגם המעמד של חסן בנמל והבכירות שלו בקרב העובדים תומכים בהרשעה.

דוד חסןצילום: מוטי מילרוד

בנוסף, לא התקבל הערעור בנוגע לאישום שעסק בפרשת הופס-קליר והזיכוי נשאר על כנו. בכתב האישום נטען כי חומר ניקוי שייצרה הופס שבבעלותו של חסן נמכר לנמל באמצעות חברה אחרת, בשם קליר. נטען כי היה ידוע לחסן מראש שהצעות המחיר שתגיש קליר יהיו הזולות ביותר ויזכו, וכי הכספים שקיבלה קליר מחברת הנמל הועברו לחברת הופס שבבעלות חסן, בניכוי עמלה. במקרה זה נקבע כי אין להתערב בממצאים העובדתיים של המחוזי ולא נמצאה תשתית ראייתית מספקת לצורך הוכחת ניגוד עניינים שתומך בהרשעה של מרמה והפרת אמונים.

יחד עם חסן הועמדו לדין בן-דודו דוד חסן, אשר שימש מנהל בכיר בדנה; שוקי סגיס, שהיה מנכ"ל נמל אשדוד; יניב בלטר, בעליה של חברת דנה; אחיו אורי בלטר, מנהלה של חברת דנה; וחברת דנה עצמה. האחים בלטר וחברת דנה הגיעו להסדר טיעון והורשעו ב-2016 לפי הודאתם. סגיס זוכה על ידי שופט המחוזי והמדינה לא ערערה על כך והזיכוי של דוד חסן נותר בעינו אחרי ההכרעה בעליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד