שוחד, מרמה והפרת אמונים: כתבי אישום נגד ראש הממשלה נתניהו

היועמ"ש אביחי מנדלבליט החליט: לראשונה בתולדות המדינה יואשם ראש ממשלה מכהן

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בכנסת, היום. "מוכן להיכנס למו"מ מיידי"
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אוהד צויגנברג
גור מגידו
גור מגידו

כתב האישום שהוכרז על הגשתו הערב נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, מו"ל ידיעות אחרונות ארנון נוני מוזס, בעל השליטה בבזק ובאתר וואלה לשעבר שאול אלוביץ' ובת זוגו איריס אלוביץ', זהה בחומרתו וכמעט זהה בתוכנו לכתב החשדות שנשלח אל הנאשמים בפברואר, בטרם השימוע.

בתיק 4000 מואשם נתניהו בלקיחת שוחד. שאול ואיריס אלוביץ' מואשמים בנתינת שוחד לנתניהו. עסקת השוחד על פי כתב האישום נוגעת להטיית הסיקור ורתימת אתר וואלה לטובתו של נתניהו ולטובת בני משפחתו באופן שיטתי וסדרתי, החל משנת 2012 ובפרט סביב שתי מערכות הבחירות, ב-2013 וב-2015. בתמורה, לפי האישום, קידם נתניהו את ענייניו של אלוביץ' במשרד התקשורת ובכלל זה נכללים צעדים שביצע בנושא הרפורמה בשוק הסיטוני, הבקשה לבטל את ההפרדה המבנית בין החברות בזק ויס, התערבות במינויים במשרד התקשורת ועוד.

עוד נאשם נתניהו במרמה והפרת אמונים בגין הסתרת קשריו עם אלוביץ' במסגרת הסדרי ניגוד העניינים שנערכו עמו כשר התקשורת משרד התקשורת.

השינוי הדרמטי היחידי בין כתב החשדות לבין כתב האישום נוגע למתווך זאב רובינשטיין שמתואר בכתב האישום כאיש ביניים בין בני הזוג נתניהו לאלוביץ' ואנשי אתר וואלה לצורך תיאום הטיית הסיקור באתר וואלה. רובינשטיין זומן לשימוע בחשד לתיווך בשוחד, ובעקבות השימוע שמו אינו נכלל בין הנאשמים בכתב האישום הסופי.
בתיק 2000 החליט היועץ המשפטי לממשלה שלא לשנות את סעיפי האישום ביחס לכתב החשדות. מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס, יואשם בהצעת שוחד. נתניהו יואשם במרמה והפרת אמונים. בלב התיק הצעתו של מוזס לרתום את קבוצת ידיעות אחרונות לטובתו של נתניהו ונגד יריביו ערב בחירות 2015 בתמורה לחקיקת חוק שיגביל את תפוצת החינמון המתחרה, "ישראל היום".

בתיק 1000 נאשם נתניהו במרמה והפרת אמונים בשל קבלת משלוחי טובות הנאה – סיגרים ושמפניות בשווי של כ-700 אלף שקל מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר. הפרת האמונים מתבטאת הן בקבלת טובות ההנאה השיטתית והן בפעולות שביצע נתניהו לטובתו של מילצ'ן בניגוד עניינים – ובכלל זה: שימוש במעמדו כדי לסייע לנתניהו בקבלת ויזה לארצות הברית, קידום המיזם של מילצ'ן יחד עם המיליארדר ההודי ראטן טאטא להקמת אזור סחר חופשי בבקעת הירדן, קידום יוזמה למיזוג זכייניות הטלויזיה רשת וקשת – עסקה שמילצ'ן התעניין בהשקעה בה ופעולות לקידום הארכת תוקפו של "חוק מילצ'ן", חוק שהעניק ייתרון מיסויי למילצ'ן המעניק פטור ממס ומדיווח לרשות המסים על נכסים, לתושבים חוזרים.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס הערב להחלטתו בתיקי נתניהו. "יום שבו היועץ המשפטי לממשלה מחליט על הגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן בגין עבירות חמורות של שחיתות שלטונית – הוא יום קשה ועצוב, מבחינת הציבור בישראל ומבחינתי באופן אישי", אמר מנדלבליט. היועץ הוסיף שקיבל את ההחלטה ב"לב כבד אך בלב שלם" ויצא נגד ההשתלכות של נתניהו ואנשיו באנשי הפרקליטות על רקע החקירות.

שאלת החסינות

כתב האישום שהיועץ הודיע על הגשתו היום אינו מוגש בפועל לבית המשפט – וטיוטה שלו תועבר לנתניהו שיוכל להחליט אם לבקש חסינות מהכנסת בתוך 30 ימים. על פי חוות דעת שנתן היועץ המשפטי לכנסת, איל יינון, בעקבות בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ שהיועץ החליט להאשימו בעבירה של מרמה והפרת אמונים באוגוסט - אם נתניהו יגיש בקשת חסינות - הדבר עשוי לדחות את הגשת כתב האישום בפועל עד לכינונה של ועדת כנסת מכהנת - עניין שכרוך בפתרון הפלונטר הפוליטי. המשמעות בפועל עשויה להיות הקפאת הדיון בתיקי נתניהו עד אמצע 2020. עם זאת, נגד חוות הדעת של יינון צפויות עתירות לבג"ץ.

במידה שנתניהו יישאר ראש ממשלה מכהן בעת הגשת כתב האישום לבית המשפט בפועל, ההליך יתנהל בפני שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי בירושלים. ככל שנתניהו לא ישמש ראש ממשלה עד למועד הגשת כתב האישום – ההליך יתנהל בפני שופט אחד, באחד מבתי המשפט המחוזיים, ככל הנראה, בירושלים או בתל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים