למרות התנגדות סיגל יעקבי: אורנשטיין לא מחליף את כונסי הנכסים של "מעדני מיקי"

השופט קבע כי בנסיבות חריגות שבהן נדרשות החלטות מהירות אין להמתין להמלצות של הממונה וניתן למנות בעלי תפקיד שביקשו הנושים ■ "אין די בעובדה שמדובר במי שהוצע על ידי הנושה או החברה כדי לפסול אותו", פסק

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעדני מיקי
מעדני מיקיצילום: צילום מסך מאתר מעדני מיקי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופט איתן אורנשטיין קבע היום (ב') כי כונסי הנכסים הזמניים שמינה במקרה של "מעדני מיקי" לא יוחלפו. בכך הוא דחה את עמדת הממונה על הליכי פירעון ושיקום כלכלי (לשעבר כונסת הנכסים הרשמית) סיגל יעקבי, שטענה כי לפי חוק חדלות פירעון החדש - שנכנס לתוקף באמצע ספטמבר - יש למנות נאמנים לפי המלצתה ואם לא יעשה זאת יש להתייחס לכך בהחלטה - ובמקרה זה לא התבקשו וניתנו המלצות ואין לכך התייחסות מצד השופט.

בתחילת החודש הגישו הבנקים לאומי, הפועלים ואגוד בקשה דחופה בהסכמת החברה לאכיפת שעבודים ולמינוי כונסי נכסים זמניים נגד מעדני מיקי אחרי שהגיעה למצב שבו היא לא יכולה לשלם חובותיה ואת המשכורות לעובדים. אורנשטיין מינה לכונסי נכסים זמניים את עורכי הדין אלון קזיוף ממשרד קזיוף, יניב אזרן ממשרד ב. לוינבוק ושות' וארז חבר מעמית פולק מטלון.

השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

לפי סעיף 33(ג) לחוק החדש, בית המשפט ימנה נאמן מתוך רשימת נאמנים והממונה הוא שימליץ על כמה מועמדים מתוך הרשימה, כשהחברה וכל נושה אחר רשאים להציע מועמדים נוספים מתוך הרשימה. אם בית המשפט ימנה נאמן שלא הומלץ על ידי הממונה, הוא יתייחס לכך בהחלטתו. תחילת ההוראה בדבר גיבוש רשימת הנאמנים והצעתם נדחתה ליולי 2020. לטענת הממונה, הליך המינוי וההמלצה מטעם הנאמן עדיין בתוקף גם בהינתן הוראות השעה והדחייה בחובת גיבוש רשימת נאמנים והצעת מועמדים.

השופט אורנשטיין ציין כי ההוראות בנוגע למינוי נאמנים חלות גם במקרה של מינוי כונס (קבוע או זמני) בהליך של אכיפת שעבודים. עם זאת, לדבריו, ישנם לעתים מצבים שבהם אם לא יינתן צו באופן מיידי, יש חשש ש"יסגרו את דלת האורווה אחרי שהסוסים כבר ברחו" ולכן נדרשת הכרעה מהירה.

לכן, "בנסיבות מסוימות וחריגות, אין מנוס מלהיעתר לבקשה למתן סעד זמני בלוח זמנים צפוף, וכאשר לא קיימת האפשרות המעשית להמתין לקבלת עמדתו של הממונה כתנאי למתן הסעד הזמני" - כפי שנעשה במקרה הזה, קבע אורנשטיין.

הוא ציין כי מדובר היה בבקשה דחופה שנוגעת לחברה שמעסיקה כ-230 עובדים, שרובם משתכרים שכר מינימום, חלק גדול מהמלאי שלה היה הולך לאיבוד והנושים הסכימו להעביר מימון בתנאי שימונו בעלי התפקיד שהם ביקשו וזוכים לאמונם. "על יסוד כל אלו, הגעתי למסקנה כי לא ניתן להמתין להצעות הממונה, אלא יש לפעול בדחיפות ולמנות את כונסי הנכסים הזמניים".

אורנשטיין הוסיף כי מטעם הממונה גם נמסר כי אין בידה מערך רשמי ומסודר (של המלצות) שניתן לפנות אליו ולקבל מענה בלוחות זמנים קצרים. זאת בנוסף לכך שגם לבית המשפט יש שיקול דעת למנות בעל תפקיד. בכל מקרה, הוא הוסיף, הוא אינו מחויב להצעת הממונה, כל עוד הוא מתייחס לכך.

השופט לא קיבל את הטענה של הממונה לפיה יש ניגוד עניינים של כונסי הנכסים הזמניים, שכן הם מונו לבקשת הנושים. הוא ציין כי למרות הטענה שיש חשש שהמתמנה יכיר טובה למי שמינה אותו ויימנע מלקיים חקירות ולהגיש תביעות במקרה המתאים נגד נושאי המשרה ובעלי המניות, "אין די בעובדה שמדובר במי שהוצע על ידי הנושה או החברה כדי לפסול אותו". כלומר, יש צורך בטענה לניגוד עניינים פרטני נגד כונס נכסים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?