"אולי הפרקליטות יישבו במאסר": נפתח המשפט של ענבל אור

כתב האישום שהוגש נגד אור כלל 15 אישומים, רובם בעבירות מס ■ אור, שהגיעה לדיון ללא ייצוג משפטי, טענה כי רשות המסים פירסמה הודעה שלפיה היא לא היתה בעלת השליטה בקבוצת החברות שהיו ברשותה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אור בבית משפט השלום בתל אביב, הבוקר
ענבל אור בבית משפט השלום בתל אביב, הבוקרצילום: מוטי מילרוד
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

הדיון בעניינה של ענבל אור וחברת אור סיטי נדל"ן נערך הבוקר (א') באולמה של השופטת דנה אמיר בבית המשפט השלום בתל אביב.

לפני שהחל הדיון, מסרה אור הצהרה קצרה לתקשורת שלפיה רשות המסים פירסמה הודעה שממנה עולה כי אור לא היתה בעלת השליטה בקבוצת החברות שהיו ברשותה. "איך ביד אחת הפרקליטות מגישה כתב אישום - וביד השנייה רשות המסים אומרת שבכלל לא הייתי בעלת השליטה", הצהירה אור.

הדיון נערך בעקבות כתב האישום שהוגש נגד אור שכלל 15 אישומים, רובם בעבירות מס, בגין ביצוע עבירות על חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה. בנוסף, מואשמת אור בעבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות באחד מהפרויקטים ששיווקה וכן במרמה כלפי מנהל סניף בנק, ובעבירות על חוק הגנת הצרכן.

קבוצת החברות של אור עסקה בארגון קבוצות רכישה למגורים ויזמות בנייה. קריסת החברות של אור החלה בפברואר 2016, לאחר שהיא נעצרה ונחקרה על ידי רשות המסים בחשד להעלמת מסים. בעקבות זאת, הוגשה בקשת פירוק נגד החברות, ובהמשך אור הוכרזה פושטת רגל.

אור השאירה אחריה שובל ארוך של חובות בני מאות מיליוני שקלים למאות נושים. לפי כתב האישום, אור לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל מע"מ על חלק מהעסקות שביצעה בשמונה פרויקטים למגורים, שבהם אירגנה קבוצות רכישה באמצעות חברות בשליטתה.

לא מיוצגת

הדיון החל בטענת באת כוח הפרקליטות, עו"ד טפת מויאל-רוטשילד, שלפיה הפרקליטות תדרוש עונש מאסר בפועל - ולכן השופטת צריכה להסביר לאור את חשיבות היותה מיוצגת על ידי סנגור בהליך, בשל החשש כי אור תורשע בסופו של דבר בעונש שיוביל למאסרה.

ענבל אור בבית משפט השלום בתל אביב, הבוקר צילום: מוטי מילרוד

השופטת אמיר אמרה לאור: "כל מה שיש בפני כרגע זה כתב האישום והבקשות השונות שהוגשו בתיק, קראתי את הבקשות שלך וראיתי שאת טעונה, פגועה וכועסת. כרגע, לפי כתב האישום, עמדת הפרקליטות היא שיתבקש עונש של מאסר". לשמע הדברים האלה התפרצה אור ואמרה: "אולי הם (הפרקליטות; ב"א) יישבו במאסר".

השופטת המשיכה לנסות לפייס את דעתה של אור: "תקשיבי לי עד הסוף, זה שווה. מה שאני מציעה הוא שתשכרי סנגור. אני לא מחייבת אותך לשכור סנגור פרטי אם אין לך יכולת לשלם בעבורו, ישנה סניגוריה ציבורית. אבל מהמסמכים שהגשת לבית המשפט עולה כי יש לך הרבה טענות, שכדי לטעון אותן צריך יד משפטית מכוונת". בשלב הזה אור אמרה כי היא שוקלת להעניק לעו"ד גיא שנער, שישב לצדה בדיון, לייצג אותה במסגרת ההליך.

אור ביקשה לקבל שורה של מסמכים שקשורים לשומת המס וכן את כל חומרי החקירה מהפרקליטות. מאחר שאור הגישה את הבקשה ללא עו"ד, בפרקליטות טענו כי מדובר בבקשה שהוגשה בצורה לא נכונה. השופטת הסבירה לאור כי עליה לפנות באמצעות עו"ד מטעמה כדי לקבל את חומרי החקירה מהפרקליטות. אור השיבה: "אני לא מקבלת את עמדתך, אפנה לפרקליטות בעצמי ללא נציג מטעמי".

הדיון הסתיים בהחלטה של השופטת כי אור תבחן אם היא תהיה מיוצגת על ידי עו"ד שנער, או שתיקח ייצוג מהסניגוריה הציבורית או שלא תהיה מיוצגת.

מאחר שאור לא עיינה בחומרי החקירה, השופטת אמיר קבעה כי הפרקליטות תאפשר לאור לעיין בחומרי החקירה וכי הפרקליטות תבדוק תוך 14 יום אם המסמכים שאור מבקשת לראות מצויים במסגרת חומרי החקירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש