מרכז השלטון המקומי: "לבטל את חוק חופש המידע ברשויות המקומיות"

דווקא בשבוע שבו נחשפה פרשת שחיתות ברשויות המקומיות, במרכז השלטון המקומי מבקשים לבטל את יישומו של חוק חופש המידע ברשויות - ולקבוע במקומו חובת פרסום מידע באתרי האינטרנט שלהן

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי
חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומיצילום: גיל כהן מגן
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

מרכז השלטון המקומי בישראל - הגוף שמאגד תחתיו את כל העיריות והמועצות המקומיות בישראל - הוציא השבוע מכתב שכותרתו: "קשיים ביישום חוק חופש המידע - סיכום ישיבה עם שר המשפטים".

המכתב, שמוען לראשי הרשויות המקומיות, למנכ"לים וליועצים המשפטיים, כולל בתוכו את עמדת מרכז השלטון המקומי שלפיה יש לבטל את האפשרות להגיש בקשות חופש מידע פרטניות לרשות המקומיות - ובמקום זאת, לקבוע חובת פרסום כללית לגבי מידע "שגילויו נדרש לציבור", והוא יפורסם באתרי האינטרנט של הרשויות.

הסיבות לקשיים ביישום חוק חופש המידע ברשויות המקומיות, מתוארות במכתב באופן הבא: "הרשויות המקומיות מוצפות בבקשות חופש מידע... וההתייחסות לבקשות מצריכה השקעת משאבים משמעותית מצד הרשויות".

קושי נוסף שעלה במכתב הוא בקשות חופש מידע שמטרתן לאסוף מידע על הרשות המקומית כדי להגיש נגדה תביעה ייצוגית, או בקשות שמוגשות לשם התנגחות פוליטית או התנכלות לעובד או לחבר מועצת הרשות המקומית.

במרכז השלטון המקומי טוענים במכתב כי "בניגוד למעמד הממונה (על חוק חופש המידע; ב"א) במשרדי הממשלה, מעמד הממונה ברשויות המקומיות עדיין לא הוסדר והוא לא מקבל תגמול כספי תמורת מילוי תפקיד זה - ברשויות המקומיות תפקיד הממונה הוא תפקיד נוסף לצד התפקיד העיקרי שלו".

לאור הקשיים האלה, מרכז השלטון המקומי סבור כי "יש לבטל את האפשרות להגיש בקשות פרטניות לרשות המקומית, ותחת זאת לקבוע מהו המידע שגילויו נדרש לציבור, ולקבוע חובת גילויו באתר האינטרנט של הרשות המקומית".

שר המשפטים, אמיר אוחנהצילום: אמיל סלמן

עיתוי בעייתי

העיתוי שבו יצא המכתב מעלה תהיות רבות, שכן רק השבוע נחשפה פרשת שחיתות חדשה ברשויות המקומיות, שבה חשודים בכירים בעבירות חמורות כמו שוחד והלבנת הון. ייתכן שדווקא היעדר פיקוח וחוסר שקיפות הם אלה שמגדילים את הסיכוי לעבירות אלה. יש לציין כי החרגת הרשויות המקומיות מיישום חוק חופש המידע, יכולה לקרות רק באמצעות שינוי חקיקה, שכן החוק מטיל עליהן חובה למסור מידע.

עו"ד רחלי חולתא-אדרי, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה: "לידיעת מרכז השלטון המקומי, חוק חופש המידע הוא לא משהו שאפשר לוותר עליו, בטח לא כשהשחיתות פושה בקרב הרשויות המקומיות, ובכל בוקר אנו מתעוררים לפרשת שחיתות אחרת".

לדבריה, "תפקידו של מרכז השלטון המקומי לדאוג לשיפור השירותים לאזרח - וחוק חופש המידע הוא דרך נוספת להבטיח כי הרשות תפעל לטובת האזרח והוא כלי פיקוח אפקטיבי על נבחרי הציבור והקופה הציבורית. מוטב שהשר אוחנה יזנח את ההצעה שקיבל ממרכז השלטון המקומי, ואנו תקווה שהוא יפעל להגברת השקיפות ולא לצמצומה, באותו המרץ שבו הוא פועל בנושאים אחרים".

מטעמו של שר המשפטים, אמיר אוחנה, נמסר בתגובה: "לבקשת מרכז השלטון המקומי, השר אוחנה קיבל לפגישה נציגים, שהעלו בפניו קשיים וטענות בנושא חוק חופש המידע. השר אוחנה שמע את הדברים ובוחן אותם".

מרכז השלטון המקומי מסר: "המרכז מאמין בשקיפות ובהנגשת המידע לציבור. על כן, הציע למשרד המשפטים להתאים את חוק חופש המידע כך שמידע מבוקש יפורסם על גבי אתרי האינטרנט של הרשויות המקומיות, עם גישה מלאה לציבור הרחב באופן שיחסוך זמן, עלויות וביורוקרטיה מיותרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן