כתב אישום נגד ענבל אור: "מרמה בנסיבות חמורות כלפי לקוחות"

קריסת החברות של אור החלה בפברואר 2016, אחרי שנעצרה ונחקרה על ידי רשות המסים בחשד להעלמת מסים, ובהמשך הוכרזה פושטת רגל ■ האישומים הפליליים מתייחסים ברובם לעבירות מס לצד עבירת מרמה בפרויקט אחד

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אור בבית המשפט. היכן היו רואי החשבון שלה?
ענבל אור בבית המשפטצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

כתב אישום הוגש הבוקר (ג') לבית משפט השלום בתל אביב נגד ענבל אור, חברות שהיו בשליטתה, ונגד דרור גלעדי ששימש סמנכ"ל הכספים בחלק מהחברות. כתב האישום כולל 15 אישומים, רובם בעבירות מס, בגין ביצוע עבירות על חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה. בנוסף, מואשמת אור בעבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות באחד מהפרויקטים ששיווקה ובמרמה כלפי מנהל סניף בנק, וכן בעבירות על חוק הגנת הצרכן.

קבוצת החברות של ענבל אור עסקה בארגון קבוצות רכישה למגורים ויזמות בנייה. כדור השלג של קריסת החברות שלה החל בפברואר 2016, אחרי שאור נעצרה ונחקרה על ידי רשות המסים בחשד להעלמת מסים. בעקבות זאת הוגשה בקשת פירוק נגד החברות ובהמשך אור הוכרזה פושטת רגל. עו"ד איתן ארז מונה למפרק.

אור השאירה אחריה שובל ארוך של חובות בני מאות מיליוני שקלים למאות נושים. בסוף 2018 הודיעה הפרקליטות לאור על הכוונה להגיש נגדה כתב אישום בכפוף לאפשרות של שימוע.

לפי כתב האישום, אור לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל מע"מ על חלק מהעסקאות שביצעה בשמונה פרויקטים למגורים, שבהם ארגנה קבוצות רכישה באמצעות חברות בשליטתה. מדובר בעסקות בהיקף של 81 מיליון שקל, שמהן נגזר תשלום מע"מ של 11.5 מיליון שקל. היא גם לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ על עסקות שביצעה כעוסקת עצמאית בתחום הנדל"ן, בעת שנרשמו על שמה זכויות בפרויקטים למגורים ששיווקה, בסכום של כתשעה מיליון שקל.

היא גם מואשמת בעבירות על פי חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה בשל רכישות פרטיות של מוצרים לצרכיה הפרטיים כגון ביגוד, תיקים, תכשיטים בסכום של כ-900 אלף שקל כשההוצאות נרשמו באופן כוזב בספרי חברה בשליטתה לצרכי התחמקות מתשלום מס הכנסה ומע"מ. חברה בשליטתה גם מימנה עבורה דירה בסכום 2.7 מיליון שקל מבלי שהיא דיווחה במקביל על הכנסה (מדיווידנד).

לאחר הקריסה, השמיע ארז טענות רבות על התנהלות בעייתית בקבוצת החברות של אור ועל מעשי רמאות מצדה, אך כתב האישום כולל אישום אחד בעבירות מרמה כלפי לקוחות באחד הפרויקטים שבהם ארגנה קבוצת רכישה. במקרה זה היא פנתה ללקוחות בפרויקט צ'לנוב וביקשה מהם להעביר 2 מיליון שקל לחשבון של חברות בשליטתה במקום חלק מהשיקים שמסרו לנאמן, תוך הצגת מצגים כוזבים שונים וללא יידוע הנאמן. כתוצאה מהתנהלותה של אור, לא היה בחשבון הנאמנות די כסף עבור תשלום לבעלי הקרקע וכלל חברי קבוצת הרכישה נאלצו לשלם תשלומים נוספים מעבר לסכומים אליהם התחייבו מראש.

היא גם מואשמת בכך שביקשה ממנהל סניף בנק המזרחי לכבד שיקים שמסרה חברה בשליטתה, למרות חריגה ממסגרת האשראי בחשבון החברה ותוך שהיא מציגה מסמך מזויף לפיו ישנה יתרת עו"ש של עשרות מיליוני שקלים בחשבונה הפרטי. מנהל הסניף נעתר לבקשתה והשיק שנתנה לכיסוי חריגת האשראי חזר בהמשך.

בחלק מאישומי המס בכתב האישום ובאישום הזיוף והמרמה כלפי מנהל סניף בבנק המזרחי מואשם גם סמנכ"ל הכספים בקבוצת החברות של אור, דרור גלעדי. כתב אישום נפרד הוגש נגד מי שהיתה העוזרת של אור, טלי חיו.

חלק נוסף בכתב האישום מתייחס לעבירות לפי חוק הגנת הצרכן ולפיהן פרסומים של הקבוצה הסתירו את העובדה כי מדובר ברצון לאגד קבוצת רכישה ולא למכור דירות.

התיק מטופל בידי עוה"ד אלון גילדין, טפת מויאל-רוטשילד, פנינית בן עמי ורוי גורדון מפרקליטות מיסוי וכלכלה ועו"ד אריאל דיאמנט מהרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח