מבקר המדינה מציג: הרפורמה לביקורת בונה, "בדרך מכבדת ומכובדת"

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, התחייב כי כבר בדו"חות הבאים ייכנס השינוי לתוקף ■ עיקרי התוכנית לביקורת בונה תתמקד בנושאים בעלי אופי חברתי, כמו טיפול הממשלה באוכלוסיות ראויות לקידום "וראייה רוחבית שמביאה לידי ביטוי את הערך המוסף של ביקורת המדינה"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בוועידת המשפט, היום
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בוועידת המשפט, היוםצילום: אילן אסייג
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

ביקורת בונה, חיזוק הפן החברתי - אלו בין היתר העקרונות שמנה הערב (ג') מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, כששטח את תפישת עולמו בוועידת המשפט השמינית של לשכת עורכי הדין. אנגלמן הציג את מתווה "הרפורמה לביקורת בונה" המתגבשת בימים אלה במשרד המבקר.

אנגלמן, שעד כה לא חשף באופן מפורש את תוכניותיו, הסביר בוועידה שנערכה באיירפורט סיטי, את גישתו שלפיה המבקר אחראי אך ורק בפני הכנסת: "לגישתי, הביקורת מהווה כלי לטיוב פעולת הגופים המבוקרים, אך את קבלת ההחלטות יש להותיר לנבחרים ולמנהלים. המבקר נבחר על ידי הכנסת, ובמילוי תפקידו הינו אחראי בפני הכנסת בלבד. דו"חותיו מוצגים בפני הכנסת והציבור".

ביקורת בונה ומכבדת

בהמשך דבריו בוועידה סיפר אנגלמן על הרפורמה החדשה שהוא מבקש להכניס למשרד מבקר המדינה - הרפורמה לביקורת בונה: "את החודשיים ממועד כניסתי לתפקיד הקדשתי ללמידה מעמיקה ולהיכרות עם כלל הצוותים המקצועיים והמסורים במשרד. כמו כן, בחנו את הנעשה בעולם בקרב משרדי מבקרי מדינה בארצות מובילות, כמו ארה"ב ואנגליה.

"יחד סקרנו את האתגרים השונים העומדים לפתחו של המבקר, ובימים אלה אנו מגבשים את מתווה 'הרפורמה לביקורת בונה', הנשענת על דרכי הפעולה המתקדמות שננקטו בשנים האחרונות במשרד המבקר, וכן על מודלים מעודכנים של ביקורת בינלאומית, לצד חיזוק הפן החברתי ושילוב כלי ביקורת חדשניים".

עיקרי התוכנית לביקורת בונה, כפי שהוצגה על ידי המבקר, תתמקד ביעדים לאומיים ובמסגרתה ייבחנו יעדים מרכזיים כמו התמשכות הליכי בנייה בתחום הדיור, חיזוק הפריפריה והפחתת רגולציה. פן נוסף, שלפי המבקר יקבל דגש בתוכניתו החדשה, הוא מיקוד בנושאים בעלי אופי חברתי, לפי הגדרת המבקר, כמו טיפול הממשלה באוכלוסיות ראויות לקידום - בין אם במערך הדיור הציבורי או בהגברת הביטחון האישי במגזר הערבי.

לדברי המבקר, מטרת התוכנית היא להוביל ל"מיצוב ביקורת המדינה כביקורת בונה, רלוונטית ואפקטיבית, הצופה פני עתיד, תוך התמקדות בהלימה ליעדים לאומיים, וראייה רוחבית כלל מדינתית, שמביאה לידי ביטוי את הערך המוסף של ביקורת המדינה". כמו כן, "עיסוק בתחומי הליבה של הגוף המבוקר, התבוננות בעיני הציבור ומיקוד בסיכונים המהותיים המשפיעים על המבוקרים. הביקורת תבוצע במקצועיות, אובייקטיביות ויסודיות בדרך מכבדת ומכובדת".

המבקר הדגיש כי כבר בדו"חות הבאים שייצאו ממשרדו השינוי ייכנס לתוקף: "בהתאם להנחייתי, נתחיל ביישום המבנה החדש כבר בדו"חות שיפורסמו בחודשים הקרובים. יישום זה, גם אם כרוך בעיכוב קל במועדי הפרסום שתוכננו, הינו מתבקש היות שמחובתי כמבקר נכנס לעבור על הדו"חות וללמוד את כלל הנושאים לעומקם בטרם אאשר אותם".

ועדת ההיתרים

המבקר התייחס גם למחלוקת סביב המינויים בוועדת ההיתרים: "עם השלמת הכהונה של החברים בוועדה היוצאת, הרחבתי את הרכב ועדת ההיתרים - בדגש על איכות החברים, גיוון ומתן ביטוי לפריפריה החברתית כלכלית. בהתאם לכך, נבחרו לצד יו"ר הוועדה, שהינו שופט או שופטת בדימוס, שלושה מנכ"לים בדימוס: מנכ"ל משרד האוצר לשעבר; מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, המכהן כיו"ר הוועדה לחיוב אישי במשרד הפנים; ומנכ"ל אוניברסיטת תל אביב לשעבר, המכהן כנציג מעסיקים בבית הדין הארצי לעבודה.

"כמו כן, כוללת הוועדה אנשי ציבור - פעילה חברתית ועורכת פטנטים מובילה מעומר בדרום; נציג מהחברה החרדית; ונציג אקדמיה מקרב קהילת יוצאי אתיופיה. בסך הכל, נבחרו שמונה נציגים לאיוש הרכב של שלושה חברים, להבטחת רצף עבודת הוועדה ככל שייווצר ניגוד עניינים של מי מהחברים. צר לי על כך שישנם כאלה המנסים להטיל דופי בחברי ועדת ההיתרים, ביושרם, בהגינותם ובניסיונם המקצועי, וזאת טרם התקיים דיון אחד בוועדה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים