פלאפון ניצחה בבית המשפט במחלוקת על 1.6 מיליון שקל - אבל מי המרוויח האמיתי?

פסק דין שניתן לאחרונה לטובת פלאפון ונגד עמדת המכס, מוריד את נטל המס על חברות כמו יבואני רכב, שמייבאות במסגרת האחריות הכללית חלפים או מוצרים משלימים בעלות מופחתת ■ עו"ד מומחה בדיני יבוא ויצוא: "פסק הדין מבטל הנחיה מקצועית רבת שנים של המכס"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
טלפונים סלולרים
מתי באחרונה ראיתם ברשתות החברתיות פוסט המשתף תחושות שליליות?צילום: View Apart / Shutterstock
אפרת נוימן
אפרת נוימן

פסק דין שניתן בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי מרכז קבע כי חברת פלאפון לא תידרש לשלם 1.6 מיליון שקל תוספת מס עבור יבוא מכשירי בלקברי. מעבר להכרעה הנקודתית, לפסק הדין יש השלכות רוחב על חברות שמייבאות במסגרת האחריות הכוללת על המוצרים, חלפים או מוצרים משלימים. כעת הן ישלמו עליהם מס נמוך יותר וההקלה עשויה להיות מגולגלת לצרכן.

פסק הדין מתייחס לעסקה שנערכה ב-2011 בין פלאפון לספק בחו"ל לרכישת מכשירי בלקברי. ההסכם קבע כי מעבר להזמנה המקורית, יסופקו לפלאפון 5% מכשירים נוספים ללא עלות וללא אחריות כדי שישמשו חלקי חילוף או מכשירי החלפה בעת תיקון. בנוסף, ניתנה לחברה אפשרות לרכוש עד 10% מכשירים נוספים בהנחה של 50% לצורך קידום מכירות (למשל למי שמוגדרים "מעצבי דעת קהל").

פלאפון חישבה את מס הקנייה בעסקה לפי הערך ששילמה בפועל (ב-2017 בוטל מס הקנייה על טלפונים סלולריים בהוראת שעה שתוקפה עד סוף השנה הנוכחית). במכס לא קיבלו עמדה זו ודרשו מהחברה תוספת לפי השווי המלא של המכשירים. בית משפט השלום ברמלה קיבל לפני שנה את עמדת פלאפון וחייב את המכס בהוצאות של 100 אלף שקל.

לאחר שרשות המסים ערערה למחוזי, קבעו השופטים אילן שילה, חנה קיציס ויסכה רוטנברג כי יש להסתכל על המהות הכלכלית של ההסכם ולראות אותו כעסקה אחת. כלומר, משלוח החלפים ללא עלות או בעלות חלקית, היה חלק מהאחריות הכוללת של העסקה ולכן תמחור מלא שלהם יהווה מיסוי כפול.

עו"ד גיל נדלצילום: אופיר אייב

עו"ד גיל נדל, ראש תחום דיני יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במשרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן, אומר שלפסיקה יש חשיבות רבה עבור מגזרים מגוונים המייבאים חלפים או מוצרים משלימים, במסגרת האחריות. כעת יירד מהם נטל כלכלי. פסק הדין הוא על מס קנייה אבל ההשלכות הן לכלל מסי היבוא (מכס, מס קנייה, מע"מ).

נדל הדגים זאת באמצעות מגזר הרכב בישראל. לדבריו, במצב הקיים, כאשר יבואני הרכב רוכשים מהיצרן חלקי חילוף של הרכב במסגרת האחריות, רשות המסים מחייבת אותם במסי יבוא על חלקי החילוף לפי ערכם המלא - גם כאשר חלקי החילוף מסופקים ללא חיוב. מדובר במסים בהיקף משמעותי של בין 30%-20% על חלקי החילוף.

"מפסק הדין ניתן ללמוד שחלקי חילוף המגיעים במסגרת אחריות לא יהיו חייבים בתשלום מס קנייה וזאת לאור העובדה שמרכיב האחריות כבר מגולם בתוך עלות הרכב ושולמו עבורו מסי יבוא בעת יבוא הרכב. בפועל, גם אם הדברים לא נאמרו מפורשות, פסק הדין מבטל הנחיה מקצועית רבת שנים של המכס, ומאמץ עמדה ליברלית יותר", אמר נדל.

עורך דין יניב שקל, שמשרדו ייצג את פלאפון (באמצעות עורכי הדין מוטי איילון ועופר אלבוים), אמר כי פסק הדין צפוי להביא לצמצום ביכולת להתערבות המכס בתנאי העסקה ובמחיר שנקבע בה, ולצמצם את הביורוקרטיה בהליכי הייבוא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק