ספקים פיקטיביים ודמי שתיקה: עובד דקסל הונה את החברה ב-2 מיליון שקל

שמעון שוקרון, שהיה קניין רכש של חברת התרופות דקסל, הודה כי הונה את החברה - ובית המשפט קיבל את ההודאה ■ לאחר שהסכים להחזיר חצי מיליון שקל ולא עמד בכך, החברה תבעה אותו, וכעת נקבע כי ישלם את סכום ההונאה בפועל

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שקלים
שקליםצילום: Bloomberg
אפרת נוימן
אפרת נוימן

עובד בחברת התרופות דקסל, ששימש כקניין רכש של החברה נדרש לשלם לה כ-2 מיליון שקל אחרי שבית המשפט קבע החודש כי הוא הונה את החברה.

העובד, שמעון שוקרון, עבד בדקסל 22 שנה, ובמסגרת תפקידו כקניין רכש הוא פעל מול עשרות ספקים שסיפקו לחברה בין השאר צבע, כלי עבודה, חומרי ניקוי, חומרי בנייה, שולחנות, ארונות ואלמנטים שונים מנירוסטה. ב-2015 החברה קיבלה מידע שלפיה שוקרון הונה אותה, ולאחר בירור נחתם בין הצדדים הסכם סיום העסקה שלפיו הוא ישיב לחברה חצי מיליון שקל ויחסי העבודה יסתיימו ללא פיצויי פיטורים. עוד נקבע כי אם הוא לא ישיב את הכסף - החוב שלו יוכפל.

לאחר שהעובד לא קיים את חלקו, החברה הגישה תביעה לבית דין אזורי לעבודה בחיפה וביקשה לחייב אותו בהשבה של סכום ההונאה והגניבה שביצע בסך 2.6 מיליון שקל. שוקרון מצידו טען כי ההודאה במעשים נעשתה תחת כפיה ואיומים, ואף הגיש תביעה נגדית וביקש לחייב את החברה לשלם לו פיצויי פיטורים ושכר נוסף שמגיע לו.

החברה טענה כי ההונאה התבצעה בשיטתיות לאורך שנים רבות ובדרכים שונות. כך למשל, שוקרון סחר ברכוש שלה - פינוי ומכירה של פסולת מתכתית - ושילשל את התמורה לכיסו ללא ידיעתה. בנוסף, במסגרת תפקידו כקניין רכש הוא קיבל טובות הנאה משבעה ספקים שונים תמורת קידום עסקות עמם במחירים מנופחים, ונתן טובות הנאה לעובדים של החברה (תווי קנייה) כדמי שתיקה ועל מנת שיעלימו עין ממעשיו.

השופט בועז גולדברג ונציגי הציבור (מטעם העובדים והמעסיקים) שבחנו את ההודאה שנתן שוקרון ב-2015 ואת הסרטון שנלווה אליה קבעו כי היא ניתנה מרצון ובמודע ולא תוך ניצול חולשה או בכפייה. הם קבעו גם כי היא מתיישבת עם ראיות חיצוניות להודאה, כמו חשבוניות שמעידות על שיטת ניפוח מחירים. לדוגמה, שולחן נירוסטה שנרכש מיצרנית רהיטים עלה 2,500 שקל, אך נמכר לחברה בעסקה סיבובית תמורת 4,350 שקל.

בנוסף, השופט והנציגים קבעו כי המעשים של שוקרון מהווים הפרת אמונים בוטה וחמורה ולכן ניתן לשלול לו את פיצויי הפיטורים שנצברו לטובתו בקרן התגמולים, בסך כ-115 אלף שקל. בפסק הדין נכתב: "הפרשה שנפרשה לפנינו בתיק זה כה חמורה וחריגה שאיננו מוצאים מקום או הצדקה להתחשב בשיקולים לקולא, כגון הפגיעה בנתבע בעצם הפיטורים או עוצמת הפגיעה הצפויה במשפחתו".

נחום פיינברגצילום: שחף הבר

התביעה הנגדית של שוקרון נדחתה כמעט כולה, למעט קביעת השופטים כי דקסל תשלם לו כ-17 אלף שקל בשל שכר עבודה לחודש האחרון שעבד, פדיון חופשה ודמי הבראה.

בסיכום נקבע כי על שוקרון לשלם לחברה כ-2.2 מיליון שקל בשל ההונאה והוצאות משפט. ביוני השנה הוגש גם כתב אישום נגד שוקרון ואחד הספקים שעמם עבד, כשהוא נאשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ואיסור עבירות הלבנת הון.

את שוקרון ייצג עו"ד שלמה בכור ואת דקסל ייצג עו"ד נחום פינברג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי