רוני מאנה לא הסתפק בדמי תיווך של 4 מיליון שקל – וישלם הוצאות משפט של 650 אלף שקל

מאנה טען כי הוא תפר את עסקת השוק הסיטוני, ופעל כמתווך לא רק עבור גינדי אלא גם עבור המוכרות תנובה ואייפקס - לכן למרות שאין הסכם כתוב עליו לקבל דמי תיווך של 11 מיליון שקל ■ השופט קבע כי מאנה לא הוכיח כי התבקש לפעול כמתווך גם על ידי הצד השני לעסקה

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני מאנה
רוני מאנה צילום: קמחי מוטי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

רוני מאנה הפסיד בתביעה שהגיש ב-2014 נגד תנובה ואייפקס בטענה כי הן צריכות לשלם לו דמי תיווך עבור עסקת השוק הסיטוני. מדובר בעסקה מ-2010 שבה רכשה קבוצת גינדי השקעות מתנובה ואייפקס זכויות במתחם השוק הסיטוני בתל אביב לבנייה של 11 בניינים בני 720 דירות, תמורת 1.1 מיליארד שקל. מאנה קיבל מגינדי דמי תיווך על העסקה בסך כ-4.3 מיליון שקל, אך הוא טען כי פעל כמתווך מטעם שני הצדדים לעסקה - ולכן הוא תבע 1% מערכה, כ-11 מיליון שקל, גם מתנובה ואייפקס.

השופט יונה אטדגי מבית המשפט המחוזי בתל אביב דחה ביום חמישי את תביעתו, וחייב אותו בהוצאות של 130 אלף שקל לכל אחת מחמש הנתבעות (מלבד תנובה ואייפקס תבע מאנה גם חברות הקשורות לעסקה מצד המוכרות: חברת השוק הסיטונאי, שותפות מילק ומבטח שמיר). הוא קבע כי מאנה לא הוכיח כי הוא התבקש לפעול כמתווך גם על ידי הצד השני לעסקה או כי ניתנה התחייבות של נציג שלהן לשלם לו דמי תיווך.

מאנה הגדיר את עצמו כ"מגה־מתווך", וטען כי הוא זה שתיווך בין תנובה ואייפקס לקבוצת גינדי, שרכשה את המתחם. לדבריו, הוא יצר קשר עם מאיר שמיר ממבטח שמיר ועם זהבית כהן ושי אבא מאייפקס, והציע את שירותיו בקשירת העסקה. מאנה לא ערך הסכם תיווך בכתב עם שמיר וכהן, ולטענתו הם הפרו סיכומים שערך עמם בעל פה בנוגע לתשלום שכרו.

השופט קבע כי מאנה לא הצליח להוכיח כי הוא היה ה"גורם היעיל" בקשירת העסקה מבחינת המוכרות. הוא הוסיף כי מאנה היה מודע לדרישות החוק בנוגע להסכם תיווך כתוב כתנאי לזכאותו בדמי תיווך, אך הוא לקח סיכון והתעלם מכך. השופט הוסיף כי המקרה הזה אינו יכול להיות אחד מאותם מקרים חריגים וקיצוניים שמצדיקים דמי תיווך למרות שאין הסכם.

מאנה יוצג על ידי עורכי הדין ישראל שלו ואריאל לביא. את תנובה ייצגו עורכי הדין איל רוזובסקי, מור פינגרר וליאור רייכרט ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל. את אייפקס ייצגו עורכי הדין יוסי אשכנזי ומאור רוט מהרצוג פוקס נאמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"