חשש במשרד מבקר המדינה: נתניהו בקשר ישיר עם אנגלמן מאחורי גבם של אנשי המקצוע

במשרד מבקר המדינה התפלאו לקרוא את הדיווח על פנייה של ראש הממשלה למבקר מתניהו אנגלמן, בדרישה לקבלת חומרים הנוגעים לתיק 4000 ■ אנגלמן, שנבחר לתפקיד לפני פחות מחודשיים, עורר מספר סערות מאז נכנס למשרדו

גור מגידו
גור מגידו
אנגלמן עם נתניהו לאחר בחירתו למבקר, בחודש שעבר
אנגלמן עם נתניהו לאחר בחירתו למבקר המדינה
גור מגידו
גור מגידו

במשרד מבקר המדינה התפלאו לקרוא הבוקר (ד') את הדיווח של בן כספית ב"מעריב" על פנייה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למבקר מתניהו אנגלמן, בדרישה לקבלת חומרים הנוגעים לתיק 4000. הסיבה לפליאה: הפנייה שעליה דווח, לא התקבלה בשום ערוץ רשמי. גורמי המקצוע במשרד קיוו לגלות שהפרסום של כספית שגוי, שכן אם אכן בוצעה פנייה שכזו – הדבר מעיד לכאורה על ערוץ תקשורת ישיר ובלתי-רשמי שמתקיים מאחורי גבם, בין ראש הממשלה לבין המבקר.

נתניהו, כידוע, לא מפספס הזדמנויות להשתלח בעיתונאים לגבי פרסומים הנוגעים אליו, בפרט אם הפרסומים אינם נכונים. לדוברו של נתניהו הובהר כי במשרד המבקר לא מכירים כל פנייה בנושא. הוא נשאל אם נתניהו פנה ישירות לאנגלמן והשיב: "איננו מתייחסים". כספית מסר כי הוא מוסיף לעמוד מאחורי הפרסום.

לפי הפרסום, נתניהו ביקש לקבל תכתובות פנימיות במשרד, ובין המשרד לבין גורמים במשרד המשפטים, בנוגע לדו"ח המבקר בפרשת בזק. עוד דווח כי מבקר המדינה הקודם, יוסף שפירא, כבר התנגד לפנייה קודמת לקבלת החומרים. פנייה שכזאת אכן היתה, אולם הפונה לא היה ראש הממשלה עצמו אלא העיתונאי אלי ציפורי מ"גלובס".

שלמה פילברצילום: אמיל סלמן

הפנייה של ציפורי הועברה למשרד המשפטים, שביקש גם את עמדתו בנושא של המבקר הקודם שפירא. שפירא סבר שאין לאפשר את פרסום החומרים, וכך חשב גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהתנגד אף הוא לבקשה.

השבוי פילבר

באמצע 2017 פורסם דו"ח המבקר אודות משרד התקשורת. ממצאיו החמורים עסקו בין היתר במנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר, שהיה לפי הביקורת "בשבי הרגולטורי" של חברת בזק כשהיתה בשליטת שאול אלוביץ'. פילבר, נכתב בדו"ח, נשמע באופן כמעט מוחלט לצרכיה של בזק ועיכב מהלכים שהזיקו לה בניגוד לדעת הדרג המקצועי במשרד. הדו"ח פורסם במקביל לחקירת רשות ניירות ערך בעניינה של בזק, שבמסגרתה נתגלה כי פילבר נהג להדליף למנכ"לית בזק סטלה הנדלר מידע ומסמכים מדיונים פנימיים במשרד התקשורת, בניגוד לחוק.

החקירה הסתיימה בנובמבר 2017 בהמלצה להעמיד את פילבר ושורה של בכירי בזק לדין בעבירות שונות. התיק נפתח מחדש בפברואר 2018, כחקירה משולבת של רשות ני"ע ומשטרת ישראל, המוכרת לנו היום כתיק 4000 - שבו החשוד המרכזי הוא ראש הממשלה. כמה ימים לאחר פתיחת התיק מחדש, חתם פילבר על הסכם עד מדינה, והעיד שפעל לטובת בזק, משום שנתניהו הורה לו לעשות כן שעה שכיהן כשר התקשורת. זאת, כחלק מעסקת השוחד לכאורה, שהתמורה בה היתה התערבות בסיקור העיתונאי באתר וואלה שהיה אף הוא בשליטת אלוביץ', לטובת נתניהו ומשפחתו.

אנגלמן, שנבחר לתפקיד לפני פחות מחודשיים, עורר מספר סערות מאז נכנס למשרדו. כפי שפורסם ב"הארץ", הוא הספיק לבטל את האגף למלחמה בשחיתות במשרד, וביקש לקדם יוזמה לפרסום של ביקורת חיובית על המבוקרים. כמו כן, הוא הציע כי אנשי המשרד יתייעצו עם הגורמים המבוקרים בשאלה אילו נושאים לבקר. לפי פרסום בחדשות 13, הוא אף שוחח עם חברי ועדת ההיתרים במשרד, שאינם כפופים לו על פי חוק, וטען כי דרישתם שנתניהו יחזיר 300 אלף דולר שקיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי, ללא היתר מהוועדה, נעשתה בחריגה מסמכות.

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "בבירור עם הגורמים הרלוונטיים במשרדנו לא נמצא תיעוד לפנייה קודמת של מייצג ראש הממשלה למבקר הקודם. לכשתגיע פנייה כתובה ממייצג ראש הממשלה למשרד המבקר היא תיבחן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית