שותפות דלק קידוחים הפסידה בעליון בסוגיית מיסוי המשקיעים בשותפויות הגז

שופטי העליון אישרו את פסיקת המחוזי - ודחו את העמדה של דלק קידוחים, שביקשה ליישם מנגנון מס לפי ממוצע משוקלל ■ דלק קידוחים חויבה בהוצאות של 130 אלף שקל

אפרת נוימן
אפרת נוימן
מאגר הגז תמר
מאגר הגז תמרצילום: תומר אפלבאום
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בית המשפט העליון דחה היום (ראשון) את הערעור של שותפות דלק קידוחים, והכריע בסוגיה העקרונית של האופן שבו יש לשלם מס משותפויות הגז.

השופטים יצחק עמית, ענת ברון ואלכס שטיין אישרו את הפסיקה של שופט המחוזי מגן אלטוביה, שניתנה בסוף 2017. המשמעות היא ששותפויות הגז ישלמו מס באופן מדויק על רווחים של מאות מיליוני שקלים בשנה עבור מחזיקים שהן חברות (מס של 23%) ועבור יחידים (מס שמגיע ל-48%). בנוסף נקבע כי אין מניעה עקרונית לאזן את הפער שנוצר ברווחי השותפות באמצעות חלוקה נוספת מאזנת אך הצדדים יחליטו איך לעשות זאת. דלק קידוחים תישא בהוצאות של 130 אלף שקל.

לפי החוק, השותף הכללי נדרש לערוך את חישוב ההכנסה החייבת של השותפות בסיומה של כל שנת מס ולהעביר לפקיד השומה את המס שמוטל על השותפים עצמם. הבעיה נוצרת בשל העובדה שליחידים וחברות יש חבות מס שונה.

שותפות דלק ביקשה ליישם מנגנון ולפיו היא תנכה מהמחזיקים מס בחישוב של ממוצע משוקלל בין היחידים לחברות ובשלב הבא יוכל כל אחד ממחזיקי יחידות ההשתתפות לפנות לרשויות המס כדי לחשב את חבות מס האמת שמוטל עליו. באופן זה, היחידים יידרשו להשלים את תשלומי המס לרשות מכיסם והחברות יוכלו לזכות בהחזר.

יצחק תשובהצילום: Ahikam Seri / Bloomberg

מנגד, פקיד השומה טען כי צריך לחייב את השותף הכללי לשלם את המס על פי חישוב של יחידים בלבד, ובשלב שני יפנו החברות מבין מחזיקי יחידות ההשתתפות לקבל את המס ששולם עבורם ביתר.

מי שפנה לבית המשפט וביקש לקבל הכרעה עקרונית בסוגיה הוא המפקח שמונה להגן על זכויות מחזיקי יחידות ההשתתפות (גיסין את קידר בע"מ ורו"ח מיקי בלומנטל ממשרד רו"ח פאהן קנה). העמדה שלו היתה כי תשלום המס ישולם על ידי השותף הכללי בשיעור המס המדויק: כלומר מס שולי החל על יחיד לגבי כל היחידים מחזיקי יחידות ההשתתפות ומס חברות עבור כל החברות. מכיוון שהגישה הזו יוצרת חלוקת רווחים לא שוויונית הפתרון יהיה בחלוקה נוספת של רווחים מהשותפות למטרת איזון בין המשקיעים.

השופט אלטוביה אימץ את העמדה של המפקח לגבי תשלום מס מדויק וקבע כי על השותף הכללי או השותפות למצוא את הדרך הראויה להסדיר את היחסים בין מחזיקי יחידות ההשתתפות ואחת הדרכים היא קביעת חלוקה מאזנת כפי שהוצע על ידי המפקח.

שופטי העליון שאישרו היום את פסיקתו של אלטוביה וציינו כי מדובר בדרך של תשלום מס, מעין "ניכוי מס במקור" באופן דיפרנציאלי על פי שיעור המס המרבי שחל על יחיד או על חברה, לפי המחזיק. הם הוסיפו כי הפתרון של תשלומי איזון לחברות הוא תוצאה מתחייבת, אך הוסיפו כי הם לא מתיימרים להמליץ או לקבוע מסמרות לגבי הטכניקה של תשלומי האיזון. אם תתגלע מחלוקת בין הצדדים בעניין הזה, הם יוכלו לפנות לבית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"