ביהמ"ש ביטל מכרז של משרד הביטחון: "התנאים לא מבטיחים טיפול מיטבי"

ההחלטה מתייחסת לזכויות נכי צה"ל ולתנאי המטפלים הסיעודיים, ודנה בהרחבה בדרישת המכרז להחתמת נוכחות סלולרית - שעלולה לפגוע בפרטיותם ■ ככל שמשרד הביטחון יהיה מעוניין להוציא מכרז חדש, הוא יידרש להטמיע את קביעות בית המשפט

אפרת נוימן
אפרת נוימן
בניין משרד הביטחון בבסיס הקריה
הקריה. דימוי הולם לנטל התקציבי המנופח של הלובי הביטחוניצילום: מוטי מילרוד
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בית המשפט ביטל היום (ב') בפסק דין תקדימי מכרז של משרד הביטחון למטפלים סיעודיים לנכי צה"ל, בסך 450 מיליון שקל לשנה. השופטת מיכל אגמון-גונן קבעה שהמכרז פוגע בזכויות של נכי צה"ל לקבלת טיפול מיטבי, ובזכויות המטפלים הסיעודיים. הוחלט כי ככל שמשרד הביטחון יהיה מעוניין להוציא מכרז חדש, הוא יידרש להטמיע את קביעות בית המשפט.

"מחויבותנו כחברה לטיפול המיטבי בנכי צה"ל אינה באה לידי ביטוי כנדרש בהוראות המכרז", נכתב בפסק הדין. ההחלטה מתייחסת לתנאי המטפלים הסיעודיים, שעלולים להוביל לפגיעה בעובדים ובנכים, וכן לדרישת המכרז להחתמה סלולרית מבוססת מיקום, העלולה להביא לפגיעה בפרטיות העובדים והמטופלים. עוד נכתב כי "תנאי המכרז אינם מבטיחים, כפי שאמורה המדינה לעשות, כי זכויות עובדי הקבלן, המטפלים הסיעודיים לא ייפגעו".

השופטת מיכל אגמון-גונןצילום: אתר בתי המשפט

במשך יותר מעשור מנסים במשרד הביטחון להוציא לפועל מכרז לקבלת שירותי ליווי סיעודי רפואי לנכי צה"ל, ובכל פעם מועלות טענות שונות נגד המכרז. השירות מסופק בשלב זה על ידי שלוש חברות, שההתקשרות איתן היא ללא מכרז והן מקבלות שיפוי מלא כנגד תשלומים שבהם נשאו, בתוספת עמלה מוגדרת.

לאחר כמה פרסומים של מכרזים שבוטלו, במארס 2017 פרסם משרד הביטחון מכרז העומד בבסיס העתירות. נגד המכרז עתרו חברות למתן שירותי ליווי סיעודי רפואי, חברות כוח אדם, איגוד נותני שירותי סיעוד בישראל, נכי צה"ל ובעלי תפקידים בארגון נכי צה"ל, הסתדרות העובדים ועוד.

נכי צה"ל טענו שמשרד הביטחון מנסה לחסוך בהוצאות המטפלים הסיעודיים במכרז, זאת על חשבון איכות הליווי הסיעודי שיקבלו נכי צה"ל. הסתדרות העובדים טענה כי גם אם נכי צה"ל יקבלו ליווי סיעודי כנדרש, יהיה זה על חשבון עובדי חברות כוח האדם המתמודדות במכרז, אחת הקבוצות המוחלשות בחברה.

נכי צה"ל מפגינים מול משרד הביטחון. 2016צילום: אבנר מלכה

עוד נכתב בפסק הדין כי בשנים האחרונות חלה שחיקה בטיפול הרפואי והסיעודי שניתן לנכי צה"ל, וכי העמדת מרכיב האיכות במכרז על 20% (לעומת 80% למרכיב המחיר) מעוררת קושי. היא התייחסה גם לזכויות עובדים במכרזים עתירי כוח אדם ולחשיבות דיני המכרזים בשמירה על זכויות העובדים.

השופטת אגמון-גונן דנה בהרחבה בזכות לפרטיות, וקבעה כי חשיפת נתוני מיקום בעידן הביג דאטה עלולה להביא לחשיפת פרטים שהם בליבת הפרטיות (כגון אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי). "על בתי המשפט להבטיח את זכויות העובדים כבר בשלב המכרז", קבעה השופטת, במקרה זה לא הציג משרד הביטחון, כפי שיפורט להלן בהרחבה, נתונים המאפשרים לבית המשפט להשתכנע כי זכויות המטפלים הסיעודיים מובטחות".

השופטת אימצה מודל מהאיחוד האירופי וקבעה כי פתרון מידתי יותר יהיה תכנון מערכת ההחתמה הסלולרית תחייב את נוכחותו של המטפל הסיעודי לצד הנכה, מבלי שישמרו נתוני המיקום של השניים. בפסק הדין גם נידונו שאלות כמו ההתחשבות ברכיב המע"מ בבדיקת המחירים במכרז, והאם מדובר בהפליה בין חברות ומלכ"רים, וכן הוראות במכרז, שנוגעות למסירת מידע על עבר פלילי של המטפלים הסיעודיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?