פרשת סימנס: השופט בדימוס דן כהן ישלם עד 10 מיליון שקל בתביעה האזרחית

חברת חשמל הגישה תביעה נגד בכיריה לשעבר, שקיבלו שוחד מסימנס על הנזקים שנגרמו לה ■ סכום זה מתווסף לקנס שנגזר על כהן בהליך הפלילי בסך 10 מיליון שקל ■ אורן אהרונסון ושלמה דניאל, שדרכם הוזרמו כספי השוחד, ישלמו יחד 11 מיליון שקל

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השופט בדימוס דן כהן
השופט בדימוס דן כהןצילום: מוטי מילרוד
אפרת נוימן
אפרת נוימן

הסדר פשרה בתביעה האזרחית של חברת החשמל נגד מקבלי השוחד והמתווכים לשוחד בפרשת סימנס: השופט לשעבר דן כהן ישלם עד 10 מיליון שקל. בשלב הראשון ישלם כהן 3.5 מיליון שקל.

פרשת השוחד של סימנס בחברת החשמל נוגעת לאישומים כבדים, שלפיהם בשנים 2005-1999 יצרה סימנס ישראל קשרים עם בכירים בחברת החשמל - ושילמה להם שוחד של מיליוני דולרים כדי שיתמכו בקידום האינטרסים של סימנס בהתקשרויותיה מול החברה.

סימנס העבירה שוחד לכהן, ששימש אז דירקטור בחברת החשמל, על מנת שיטה מכרז לטובתה. את השוחד העבירה סימנס לכהן באמצעות אורן אהרונסון, בכיר בסימנס ישראל, שהעביר אותו לכהן דרך גיסו דניאל שלמה. לפי החשד, חשבונות הבנק של שלמה בהונג קונג ובשווייץ שימשו תחנת מעבר לכספי השוחד. אהרונסון ודניאל היו עדי מדינה בתיק. בשבוע שעבר הגיעו גם אהרונסון ודניאל לפשרה, שלפיה ישלמו 9 ו-2 מיליון שקל בהתאמה.

התביעה האזרחית הוגשה על ידי חברת החשמל במארס 2013 לבית המשפט המחוזי מרכז נגד סימנס, כהן ואחרים. בעקבות הסכם פשרה שנחתם בין חברת החשמל לסימנס, שלפיו סימנס תשלם בין היתר כ-90 מיליון שקל - נמחקה סימנס מכתב התביעה. נתבעים נוספים עמם צפויים להיחתם בהמשך הסכמי פשרה הם המשנה למנכ"ל החברה לשעבר דוד קון, המשנה למנכ"ל החברה לשעבר יעקב (יאשה) חאין, מנהל אגף תכנון לשעבר יונה שווייצר, סגנו דאז חיים בר נר ומנהל מחלקה באגף לשעבר צבי אייל.

בהתאם להסכמים, שקיבלו תוקף של פסק דין, תהיה חברת החשמל זכאית לקבל תשלומים נוספים במקרה של הפרת ההסכמים על ידי כהן, אהרונסון ודניאל. בחברה הבהירו כי חשוב להם שסכומי הפיצוי יהיו גלויים לציבור, וכי עובדת מיצוי ההליכים כנגד מעורבי הפרשה יהיו פומביים.

כהן ברח מישראל לפרו ב-2005, ושם נהנה מהגנת השלטונות. ב-2013 הוא נעצר והוסגר לישראל. במסגרת ההליך הפלילי נגזרו על כהן שש שנות מאסר וקנס של 10 מיליון שקל. אושר לו שחרור מוקדם בספטמבר 2016, אחרי פחות מארבע שנים, עקב מצבו הבריאותי.

עוד בהיבט הפלילי, במאי 2014 ובעקבות גיוס שלושה עדי מדינה (המשחדים, ובהם אהרונסון) הוגש כתב אישום נגד סימנס ישראל ושישה בכירים. הפרקליטות הגיעה להסדר עם סימנס העולמית שתשלם 160 מיליון שקל, וב-2017 נחתם הסדר טיעון עם קון, חאין, שוויצר, ברנר ואייל. הם הורשעו בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון, ונגזרו עליהם עונשי מאסר בפועל של 4-2 שנים וקנסות. באותה שנה הודתה גם סימנס ישראל במסגרת הסדר טיעון - והורשעה בביצוע עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע. לפי הסדר הטיעון, סימנס ישראל שילמה קנס של 63 מיליון שקל לקופת המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב