בעקבות הערעור לעליון: ביטס אוף גולד תוכל להמשיך לנהל חשבון בבנק לאומי

לאחר הדיון שנערך היום בבית המשפט העליון, הגיעו הצדדים להסכמה כי בלי שהדבר יקבע תקדים משפטי או הסכמה מצד הבנק לניהול חשבונות מסחר למטבעות וירטואליים במקרים נוספים - החברה תוכל להמשיך לנהל את החשבון בלאומי

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנות של ביטקוין ברחוב דיזינגוף בתל אביב
חנות של ביטקוין ברחוב דיזינגוף בתל אביבצילום: גיל כהן מגן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

חברת ביטס אוף גולד תוכל להמשיך לנהל את חשבון הבנק שלה בבנק לאומי לצורכי פעילות מסחר למטבעות וירטואליים - כך קבע היום (ב') בית המשפט העליון, במסגרת ערעור שהגישה החברה על ההחלטה של בית המשפט המחוזי מלפני כשנתיים שקבעה כי בנק לאומי רשאי להגביל פעולות בחשבונה.

ביטס אוף גולד היא חברת הביטקוין הגדולה בישראל, המשרתת יותר מ-50 אלף לקוחות בקנייה ומכירה של מטבעות דיגיטליים תחת רגולציה ישראלית.

בהחלטה שניתנה היום, לאחר שנערך דיון ונשמעו טענות הצדדים בפני השופטים דפנה ברק-ארז, עופר גרוסקופף וג'ורג' קרא, הגיעו הצדדים להסכמה כי "לצורכי פשרה במסגרת תיק ספציפי זה, בלי שהדבר יהווה תקדים משפטי או הסכמה כלשהי מצד הבנק לניהול חשבונות מסחר למטבעות וירטואליים במקרים נוספים, מוסכם כי המערערת תוכל להמשיך לנהל את חשבונה בבנק לאומי לצרכי פעילות מסחר למטבעות וירטואליים.

יובל רואש, מנכ"ל ביטס אוף גולדצילום: אייל טואג

"זאת, בלי לפגוע בזכותו של הבנק לבחון באופן פרטני כל פעולה שמתבצעת בחשבון ולבצע בעצמו צעדים הדרושים לפי שיקול דעתו לצורך מזעור הסיכונים שלשיטתו נשקפים מפעילותה המסחרית של החברה. בנוסף, מתחייבת המערערת לשתף פעולה עם הבנק. ככל שיינתנו הנחיות או הוראות רגולטוריות מחייבות, הצדדים יפעלו על פיהן".

להסכמת הצדדים ניתן תוקף של פסק דין

מרגע הקמתה ב-2014 החזיקה ביטס אוף גולד חשבון בבנק לאומי. ואולם בשנים האחרונות היא מצויה במאבק נגד הבנק, לאחר שזה ביקש לסגור את חשבון הבנק שלה רק משום שהחברה עוסקת בסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים אחרים.

ב-2015 בנק לאומי החל לחסום באופן גורף פעולות בחשבון הבנק של החברה. בעקבות כך, החברה פנתה לבית המשפט כדי לקבל אישור להמשיך ולהשתמש בחשבון, אך בית המשפט המחוזי קבע ביוני 2017 כי בנק לאומי אכן רשאי להגביל פעולות בחשבון.

עו"ד שאול ציוני

ביטס אוף גולד פנתה לבית המשפט העליון וערערה על ההחלטה. בפברואר 2018 בית המשפט העליון נתן צו זמני שאוסר על בנק לאומי להגביל פעולות בחשבון הבנק של החברה, וכעת הגיעו הצדדים להסכמות.

את החברה ייצגו עורכי הדין שאול ציוני, אלי פילרסדורף ואהד פיליפ, ממשרד ציוני, פילרסודרף, פיליפ. את בנק לאומי ייצגו עורכי הדין אסף סמואל, נועם בר דוד ושיר ברק.

עו"ד שאול ציוני מסר: "מדובר ביום חשוב ביחס לכל הקשור ליחסי בנק-לקוח במדינת ישראל. בית המשפט העליון הבהיר לבנק לאומי שהחלטה גורפת שלא לתת שירותים בנקאיים לחברה שעוסקת במטבעות דיגיטליים אינה סבירה, ולכן המליץ לבנק להסכים כי החברה תמשיך את פעילותה בחשבון הבנק. לקוחות הבנקים צריכים לדעת שהחלטות הבנקים במקרים המתאימים אינן סוף פסוק, ושבתי המשפט מוכנים לתת סעד ולהתערב במקרים כשיש צורך בכך".

יובל רואש, מנכ"ל ביטס אוף גולד, מסר בתגובה להחלטת העליון כי "הצלחנו להוכיח לבית המשפט כי אנחנו ראויים לאמון המערכת הבנקאית וכי הניסיון לסגור את חשבון הבנק שלנו היה מוטעה. אני גאה להיות חלק מהתעשייה הפורחת הזאת ולדחיפתה לכיוון ההסדרה הנדרשת כל כך. אנחנו נמשיך לעבוד קשה כדי לקדם אותה ולעשות את הכל בצורה הכי נכונה שניתן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט