מעצב האופנה אלי טהרי תובע את "מלך השוק האפור" שלי נרקיס על חוב של 56 מיליון שקל

לפי כתב התביעה שהוגש אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב, טהרי הלווה ב-2005 לבן דודו נרקיס, 9 מיליון דולר כדי שנרקיס יוכל לחתום על הסדר טיעון עם המדינה בעבירות מס - אך ההלוואה לא הוחזרה לו

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי נרקיס
שלי נרקיסצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

מעצב האופנה הישראלי-אמריקאי אלי טהרי תובע את בן הדוד שלו, איש השוק האפור שלי נרקיס, בטענה כי נרקיס חייב לו 15 מיליון דולר, שהם 56 מיליון שקל - כך עולה מכתב תביעה שהגיש טהרי אתמול נגד נרקיס בבית משפט המחוזי בתל אביב.

משפחתו של טהרי עלתה מאיראן לישראל והוא היגר לאחר שירותו הצבאי לארה"ב. כיום הוא בעל מותג אופנה הנושא את שמו, ומוכר כאחד ממעצבי האופנה הישראלים המצליחים בארה"ב. לפי אתר האינטרנט של מותג האופנה שלו, יש לו 600 חנויות ביותר מ-40 מדינות.

נרקיס הוא איש עסקים המתמחה, בין היתר, במתן הלוואות בריבית גבוהה. שמו נקשר גם בפרשה כלכלית גדולה לאחר שהיה ב-2016 אחד מנושיה של יזמית הנדל"ן ענבל אור, שפשטה רגל. נרקיס הוא זה שבדרך כלל מלווה לאחרים, ובריביות גבוהות, אך במקרה הזה, כך נטען, הוא היה דווקא זה שלקח הלוואה מטהרי, בריבית סבירה של 4%.

לפי כתב התביעה, במשך שנים רבות טהרי היה בקשרים משפחתיים טובים עם בן משפחתו נרקיס, על אף שהם התגוררו במדינות רחוקות. לטהרי היו יחסים קרובים עם בנו של נרקיס, חיים, המתגורר בארה"ב.

ההלוואה ניתנה על רקע הרשעה של נרקיס באפריל 2005 בעבירות פליליות שונות. נרקיס שילם למדינה 27 מיליון שקל במסגרת הסדר טיעון בגין עבירות מסים, הלבנת הון ואיומים על חייבים שלקחו הלוואות. הוא נכלא לתקופה של 33 חודשים.

אלי טהריצילום: עופר וקנין

לפי כתב התביעה, שהוגש באמצעות עורכי הדין איל רוזובסקי וציון אמיר, בתחילת אותו חודש, פנה נרקיס לטהרי וביקש ממנו הלוואה של 9 מיליון דולר בטענה שהוא בעיצומם של הליכים משפטיים מול רשויות המס בישראל, ויהיה עליו לשלם סכום כספי גבוה לרשות המסים כדי לגבש הסדר. לאחר הפצרות רבות ולפי בקשתו של נרקיס, כך נכתב, הסכום הועבר לחשבון של גרושתו, רות פלג.

לפי הנטען, נרקיס התחייב להשיב לטהרי מחצית מהסכום בתוך שלושה-ארבעה חודשים ואת היתרה בתוך שנה. "התכחשות הנתבע ובנו לעצם קיום החוב הדהימה את התובע", נכתב. רק כשנתיים לאחר מכן, משלא הוחזרה ההלוואה, נחתם הסכם לפיו נרקיס מכיר בחוב בצירוף ריבית של 4%. לפי סיכום חדש שהשניים הגיעו אליו, נרקיס התחייב להשיב את הסכום לכל המאוחר עד עשר שנים. הסכם ההלוואה, שחלקו מודפס ועליו שינויים ותוספות בכתב יד, צורף לתביעה.

ביולי 2016 נפגשו טהרי ונרקיס בישראל. נרקיס טען כי אין בידיו את הסכום, אך ייתכן כי בקרוב יקבל סכום משמעותי (ייתכן שהדברים קשורים להליכים שהתנהלו באותה העת בעניין אור). ביולי 2018 הם נפגשו שוב בישראל, ואז טהרי הבין כי אין לנרקיס כל כוונה להשיב את ההלוואה לאחר שהתכחש לקיומה.

"על אף שחלפו מעל עשר שנים מיום חתימת ההסכם ועל אף פניות וחוזרות נשנות מצד התובע, הנתבע מסרב להחזיר את החוב", נכתב. התביעה הוגשה במסלול של סדר דין מקוצר, שבו מתבררת תביעה על סכום כסף קצוב, כשלתובע יש ראיה בכתב, המוכיחה את סכום החוב.

לפי הסכם ההלוואה שצורף לתביעה, סוכם כי במקרה של מחלוקת תוגש תביעה בארה"ב בלבד. ואולם, טהרי טוען כי מאז השתנו הנסיבות, ולפי ידיעתו לנרקיס אין אפשרות חוקית להיכנס לארה"ב ולכן גם לא ניתן לנהל שם הליך משפטי. בנסיבות אלה, הוא טוען כי הפורום הנכון לניהול התביעה הוא בית משפט בישראל – למרות אי הנוחות שכרוכה בכך כלפי טהרי, שמתגורר בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"