נדחתה הבקשה של נוחי דנקנר להגיש נוסח הודעות פרישה לחברי הקבוצה בתביעה נגדו

עם זאת, השופטת רות רונן קבעה כי אין מניעה עקרונית שהודעת פרישה תגיע מצד חברי קבוצה עוד לפני החלטה בבקשת האישור ■ עוד נקבע כי התביעה לא תוגש במסלול שיקל על התובע: כתביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוחי דנקנר נכנס לכלא
נוחי דנקנר בכניסה לבית הכלא מעשיהו, באוקטובר 2018 צילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

נדחתה בקשתו של נוחי דנקנר לאפשר לו, במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה נגדו, להגיש נוסח של הודעות פרישה שעליהן יוכלו לחתום משתתפים ב"הנפקת החברים" - ובהם שותפים, חברים, מקורבים ובני משפחה שלו. כך קבעה השופטת רות רונן מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

המשמעות של חתימה על הודעות הפרישה היא שאותם מקורבים, שחלקם בהנפקה היה משמעותי, לא ייכללו ב"קבוצה" שהוגדרה בבקשת האישור של התביעה - כך שגם הפיצוי שמגיע לקבוצה יקטן (במידה שהתביעה תתקבל).

מדובר בתביעה ייצוגית שהוגשה בנובמבר 2018, כחודשיים לאחר כניסתו של דנקנר לכלא, נגדו ונגד שותפו לעבירה איתי שטרום. הבקשה, בסכום של 90 מיליון שקל, הוגשה על ידי אריה רהב, בעל מניות לשעבר בחברה, באמצעות עורכי הדין סיני אליאס ואיתן חיימוביץ.

השופטת קבעה כעת כי דנקנר אינו בעל הדין המתאים להגיש נוסח של הודעות פרישה שעליהן יחתמו חברי קבוצה, אך אם המהלך יגיע מצד חברי קבוצה היא תבחן זאת. רונן הביעה את עמדתה כי ייתכן שיאושר לפרוש מהקבוצה, עוד לפני החלטה בבקשת האישור, גם למי שלא עושה זאת כדי לתבוע באופן אישי. "כך למשל, אם אחד מחברי הקבוצה הוא קרוב משפחה של הנתבע הפוטנציאלי, ומטעם זה הוא אינו רוצה להיות חלק מהקבוצה שבשמה מוגשת התביעה, לא תהיה בדרך כלל מניעה לאפשר לחבר קבוצה כזה לפרוש מהקבוצה". סביר להניח כי זה גם מה שיקרה, ומקורביו של דנקנר יגישו בקשות לפרישה מהקבוצה.

התובע הייצוגי התנגד לבקשה, וטען כי דנקנר מבקש לפעול בקרב צדדים שלישיים, להחתים אותם על טופסי פרישה ולקבל את הסכמתם לוותר על הפיצוי שעשוי להיפסק לטובת חברי הקבוצה – וזוהי פעילות "לובינג" לצורך קידום עניינו האישי וצמצום החשיפה הכספית שתהיה לו אם תאושר הייצוגית. הוא טען כי דנקנר מסרב להפנים את חומרת מעשיו או ליטול עליהם אחריות. לדבריו, החוק אינו יכול לאפשר לנתבעים להחתים חברי קבוצה על טופסי ויתור, אלא הוא נועד לאפשר לחברי קבוצה בעצמם לפרוש ממנה באופן מושכל.

רונן כתבה כי היא אינה מחווה בשלב זה דעה ביחס לקשר האפשרי בין דנקנר לבין חברי הקבוצה וביחס לפניה אפשרית של דנקנר לחברים פוטנציאליים בקבוצה ולהשלכה של פניה זו על האפשרות שחברים כאלה יבקשו להודיע על פרישה מהקבוצה.

היא הדגישה כי אם אכן יהיו לחצים פסולים על חברי קבוצה לפרוש, או שיוצגו להם פרטים שגויים בנוגע לתביעה, תהיה לכך השלכה על טיבה של ההסכמה האם לאפשר להם לפרוש. בכל מקרה, היא תכריע בכך בבוא העת - מבלי לקבוע כעת באיזה מקרה יהיה מקום לשלול מחבר קבוצה את האפשרות לפרוש. "מוקדם מדי לקבוע האם הודעות אלה יהיו 'מקובלות בנוסחן' אם לא. אם וכאשר יוגשו ההודעות, הן ייבחנו על פי האמור בהן ועל פי נסיבותיהן וככל שיהיה צורך בכך, יורה בית המשפט על תיקונן או שינויין", נכתב בהחלטה.

במרכז הפרשה שבגינה הורשע דנקנר עמדו שלושה ימים בפברואר 2012, שבהם (כפי שנקבע בהכרעת הדין) פעל דנקנר בניגוד לחוק כדי להגדיל את היקפי המסחר במניות אי.די.בי, ולהעלות את שוויין לקראת הנפקת מניות החברה בבורסה. ההנפקה זכתה לכינוי "הנפקת החברים", מפני שרבים מהמשתתפים בה נחשבו לחברים של דנקנר, או לפחות לחברים במועדון האלפיון העליון.

בתביעה הייצוגית נטען כי בעקבות הרשעתם של דנקנר ושטרום בפלילים, קמה עילה להגשת תביעה אזרחית נגדם נגררת להרשעה. היתרון העיקרי בהגשת תביעה במסלול זה הוא שלא יהיה צורך בהוכחת עצם ביצוע מעשה העבירה ואחריות הפוגע לביצועה, מכיוון שהדבר נקבע כבר בהליך הפלילי.

עם זאת, התובע לא יוכל לפעול במסלול הזה. בדיון שהיה ביום רביעי ולאחר המלצת בית המשפט לעשות כן, נאלץ התובע להסכים כי התביעה לא תוגש כתביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים לפי סעיף 77 לחוק בתי המשפט ובהתאם הוא תיקן את בקשת האישור. כלומר, ידונו בבקשת האישור כתביעה אזרחית רגילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"