הטכניון תובע מרצה בכיר: "הקים חברה במחשכים בכוונה לנשל את המוסד מזכויותיו"

פרופ' אלי בן ששון הקים את הסטארט-אפ סטארקוואר ■ לפי כתב התביעה, החברה נועדה למסחר ידע שפותח על ידי בן ששון במשך שנים ארוכות בטכניון ■ בן ששון: "פעלתי בגלוי וכדין"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' אלי בן
ששון
פרופ' אלי בן ששוןצילום: אייל טואג
אפרת נוימן
אפרת נוימן

חברת סטארקוואר שהקים פרופ' אלי בן ששון מתבססת על ידע שפותח בטכניון בלי לשתף את המוסד בזכויות הקניין הרוחני - כך נטען בתביעה שהגיש באחרונה הטכניון נגד בן ששון. האחרון הוא פרופסור למדעי המחשב בטכניון, ממקימי המטבע הדיגיטלי זיקאש ומייסד שותף בסטארקוואר. החברה הוקמה בתחילת 2018 ומפתחת פתרונות פרטיות והצפנה.

סטארקוואר, שגייסה עד כה כ-38 מיליון דולר, הוקמה בין השאר על ידי בן ששון ומיכאל ריאבצב (שאף הוא נתבע) מהמחלקה למדעי המחשב בטכניון. הסטארט-אפ מפתח טכנולוגיית "הוכחה באפס ידיעה", סוג אלגוריתם חדשני המאפשר לצד אחד לשכנע את השני, בסבירות גבוהה, כי דבר מסוים הוא אמיתי ונכון, בלי לחשוף מהו. טכנולוגיה זו אינה רק תיאורטית, אלא בעלת השלכות מעשיות על פיתוח מערכות בלוקצ'יין ותקשורת מוצפנת.

בכתב התביעה נכתב כי "בן ששון בחר להתעלם מנהלי הטכניון ומתקנותיו ותחת זאת פעל במחשכים כאשר הקים בשיתוף עם דוקטורנט אותו הנחה חברה שנועדה למסחר ידע אשר פותח על ידו במשך שנים ארוכות בטכניון... בן ששון פעל באופן חד צדדי למסחור ידע בדרך של הקמת חברה בכוונה לנשל את הטכניון מזכויותיו לבעלות בקניין הרוחני ולקבלת 50% מזכויותיו של ששון.

"אין צריך לומר כי הטכניון אינו שש לנהל הליכים משפטיים נגד חבר סגל. הטכניון מאמין כי החופש האקדמי מהווה זכות בסיסית ויסודית של חבר סגל. ברם זכויות אלה אינן מתירות לחבר הסגל להפר ברגל גסה את תקנות הקניין הרוחני ואינן יכולות להכשיר ביצוע עבירות אתיות ומשמעתיות בוטות בניסיון חסר תום לב להסתיר מהטכניון את פעולותיו במטרה להתעשר שלא במשפט על חשבון הטכניון ולגזול מקניינו... על מנת להמחיש את חומרת הדברים נציין כי הגשת תביעה אזרחית אישית נגד חבר סגל בטכניון הנה מהלך שלא ננקט על ידי הטכניון מזה לפחות 20 שנה".

מהטכניון נמסר כי "מדובר במקרה חמור שבו מעל חבר סגל בכיר באמון הטכניון כאשר פעל, בשיתוף סטודנט המשתלם תחתיו, באופן בלתי ראוי ומנוגד לכללים להקמת חברה למסחור ידע שפותח באמצעות משאבים וכספים שהועמדו לרשותו על ידי הטכניון למטרות מחקר, ללא ידיעתו וללא אישורו של הטכניון.

"פעולותיו של פרופ' בן ששון מהוות הפרה בוטה של תקנות הקניין הרוחני של הטכניון, תקנות המשמעת המחייבות את חברי הסגל בטכניון וכללי האתיקה המקובלים בעולם האקדמי. הטכניון רואה חשיבות רבה במסחור המחקר המתקיים בו לעידוד וקידום המדע והתעשייה, כמו גם לשם קידום הידע והפצתו".

מטעמו של פרופ' בן ששון נמסר כי הוא לא גזל דבר מהטכניון ולא "פעל במחשכים" אלא בגלוי וכדין, כפי שיתברר בבית המשפט. "את כל מחקריו בטכניון פרסם ברבים, כולל את הקוד הפתוח המלווה מחקרים אלו, וכנהוג בתחומו, מבלי לרשום פטנט כלשהוא. קוד זה הוא רכוש הטכניון, והוא כעת נגיש לכל אדם, חוקר או יזם, או לכל מוסד, הרוצה לעשות בו שימוש. סטארקוויר לא השתמשה, ואינה מתכוונת להשתמש, בהמצאה ששייכת לטכניון. כל מה שיש כאן זו חברה ישראלית שקמה ועוסקת בתחום כישוריו ומומחיות של חבר סגל. סטארקוייר גייסה מיליוני דולרים רבים, רובם מקרנות מובילות מחו"ל, וכספים אלו מגיעים אל המשק הישראלי ומייצרים מקומות עבודה. מצער מאד שהנהלת הטכניון הנוכחית ממהרת לתבוע חבר סגל, סטודנט, את אביו ואת אשתו של חבר הסגל, ובכך פוגעת בתעשיית ההייטק בישראל כמו גם ביכולתו של הטכניון למשוך תלמידים וחוקרים מצטיינים. תגובה זו מובאת בשם כל הנתבעים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"