התיישנות לא תציל את נתניהו מחקירה בפרשת רכישת המניות

נתניהו כנראה לא יכול להיות חשוד בעבירת מרמה והפרת אמונים בפרשת המניות, משום שמאפייני העבירה התיישנו מאז סיומה בנובמבר 2010 ■ לעומת זאת, תקופת ההתיישנות על חשד לעבירת קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות עדיין לא הסתיימה ■ כך או כך — נדרשת חקירה פלילית

בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: רמי שלוש

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טוען שלא נפל פגם ברכישת המניות במפעל SeaDrift של בן דודו האמריקאי נתן מיליקובסקי ב–2007. הטענה הזאת מעוררת סימני שאלה, משום ששווי החברה המשתקף במחיר ששילם נתניהו מהווה 5% בלבד מהשווי המגולם במחיר ששולם בהשקעה אחרת בחברה, שבוצעה סמוך להשקעתו. הפער העצום מסביר מדוע למרות הטענה הסטנדרטית של נתניהו שלפיה "לא היה כלום" — משרד המשפטים החליט גם הפעם לבחון אם יש דבר מה לא כשר בפרשה.

ראש הממשלה קיבל את ההזדמנות להשקיע במניות המפעל במחיר נמוך במיוחד בתקופה שבה היה עדיין ראש האופוזיציה, ב–2007. נתניהו הודה כי השקיע 600 אלף דולר בתמורה לאחזקה של 1.6% מהמניות — נתונים המשקפים ערך של 37.5 מיליון דולר לחברה. כשלושה חודשים מאוחר יותר החל להתנהל משא ומתן עם חברת גרפטק אינטרנשיונל לקראת עסקה שבמהלכה נמכרו לגרפטק 18.9% מהמניות — לפי שווי חברה של 715 מיליון דולר.

>> פרשת המניות של נתניהו: השיחה הלילית עם נתן מיליקובסקי. האזינו לפודקאסט

הפער הקיצוני בשווי מעורר את האפשרות שהמניות המוזלות הן בעצם מתנה בשווי מיליוני דולרים שניתנה לראש הממשלה. נתניהו אינו איש שנמנע ממתנות מחברים ובני משפחה. השאלות המתעוררות במישור המשפטי הן מדוע ניתנו המניות, ומהן העבירות שיכולות לעלות מהפרשה?

ראשית, עם חזרתו לתפקיד ממשלתי נתניהו היה חייב לדווח על נכסיו למבקר המדינה. הדו"חות האלה מוגשים למשרד מבקר המדינה ואינם שקופים לציבור. לפי הידוע בפרשה עד כה, ב–2009 דיווח נתניהו על העסקה, אך ככל הידוע לא דיווח על הכנסותיו ממנה בערכן הריאלי.

נתן מיליקובסקיצילום: MICHAEL FALCO / NYT

קבלת טובות הנאה וכספים מבלי לדווח עליהם היא עבירה על כללי ועדת אשר למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים. במשפטו של אהוד אולמרט נקבע כבר כי הימנעות מדיווח כזה יכולה להיות עבירה פלילית של מרמה והפרת אמונים. העונש המקסימלי על עבירה זו הוא שלוש שנות מאסר. זוהי עבירה מסוג "עוון", פרט שחשיבותו תובהר מיד.

בפרשת מעטפות הכסף וההטבות שקיבל אולמרט מאיש העסקים משה טלנסקי נקבע כי קבלת כספים והסתרתם ממבקר המדינה ומהרשויות המוסמכות יכולה גם לעלות לכדי עבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. זוהי כבר עבירה מסוג "פשע", שהעונש המקסימלי עליה הוא חמש שנות מאסר בפועל.

הסיווג של סוגי העבירות חשוב משום שמעל החשדות הפוטנציאליים בפרשת המניות מרחף החשש להתיישנות. לפי חוק סדר הדין הפלילי, אי־אפשר להעמיד לדין אדם בגין עבירה שהתיישנה: עבירות מסוג "עוון" (עד שלוש שנות מאסר) מתיישנות לאחר חמש שנים ממועד ביצוען; ועבירות מסוג "פשע" מתיישנות לאחר 10 שנים.

עזר ויצמן. התיק נגדו נסגר גם בשל התיישנות, אבל חשף בפני הציבור את התמיכה הכלכלית שקיבלצילום: SA'AR YA'ACOV / לע"מ

אין פלא שבסרטון שהעלה לפייסבוק האשים אהוד ברק את נתניהו בכך שהתנהלותו בפרשת הצוללות גובלת בבגידה. עבירת בגידה היא חריגה בנוף ההתיישנות, והפטור עליה נכנס לתוקף רק לאחר 20 שנה. נתניהו אינו חשוד בבגידה.

נראה אפוא כי עבירת מרמה והפרת אמונים בפרשת המניות התיישנה. לעומת זאת, תקופת ההתיישנות על חשד לעבירת קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות עדיין לא התיישנה, בהנחה שרואים את העבירה כאירוע אחד שנמשך בין הרכישה ב–2007, דרך הדיווחים הבלתי מדויקים למבקר המדינה ועד למימוש המניות בתמורה ל–4.3 מיליון דולר בנובמבר 2010.

התיישנות בתיקים של משה קצב ועזר ויצמן

אהוד אולמרט. הסתרה של קבלת כספים מהרשויות יכולה להיות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירותצילום: מגד גוזני

גם אם נראה שהעבירות העולות לכאורה מהמידע שנחשף בפרשת המניות התיישנו — ואי־אפשר להעמיד את נתניהו לדין בגינן — עדיין נדרשת חקירה פלילית.

ראשית, לא ניתן לדעת בוודאות אם עבירה מסוימת התיישנה עד שמקיימים לגביה חקירה, או לכל הפחות בדיקה מקדמית. חקירה כזו נדרשת במיוחד כשיש חשד שהעבירה מתמשכת וייתכן שהחלה בעבר הרחוק, אבל נמשכה לתוך תקופה שעליה כבר לא חלה התיישנות.

למשל, בעניינו של נשיא המדינה עזר ויצמן, שנחשד בכך שקיבל שלא כדין מתנות מאנשי העסקים אדוארד סרוסי ורמי אונגר, נסגר תיק החקירה בין היתר מחמת התיישנות — אבל רק לאחר חקירה. סגירת התיק הביאה לידיעת הציבור את מערכת התמיכה הכלכלית שהתקיימה בין ויצמן המנוח לאנשי העסקים.

משה קצב. העבירות נגד כמה מהמתלוננות התיישנו, אך עדותן סייעה להוכיח דפוס פעולה חוזרצילום: ליאור מזרחי

בחקירת עבירות המין של הנשיא משה קצב היו כמה מתלוננות שהעבירות בעניינן התיישנו. עובדה זו לא מנעה מהמשטרה לגבות מהן עדויות. גם אם העבירות התיישנו ולא ניתן היה להעמיד את קצב לדין בגינן, הפרקליטות סברה אז בצדק כי העדויות האלה יכולות לסייע להוכחת דפוס פעולה חוזר של החשוד.

כך גם במקרה של נתניהו. קבלת כספים וטובות הנאה מאנשי עסקים ללא דיווח כנדרש היא בדיוק המעשה הפלילי המיוחס לנתניהו בתיק המתנות, תיק 1000. חקירת פרשת המניות — אפילו אם לא תניב כתב אישום — עשויה לשמש חיזוק לטענה בדבר דפוס פעולה ביחסי נתניהו עם אנשים אחרים כמו ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר בתיק המתנות.

חקירה תאפשר להביט בראייה כוללת על מערכת היחסים בין מיליקובסקי לנתניהו, שנראה כי היא מגלמת התחשבנות כספית ענפה, שכללה העברת "קיצבה" שנתן מיליקובסקי לנתניהו במזומן, בדומה לכספים שקיבל אולמרט מטלנסקי, וכן הלוואות במאות אלפי דולרים ומימון בסך 300 אלף דולר לעורכי הדין של ראש הממשלה המייצגים אותו בחקירותיו בתיקים 1000, 2000 ו–4000.

העברת הכספים האלה במוזמן היא עניין שנמשך עד 2017 לכל הפחות, כך שאם יוחלט לחקור זאת ויימצא בכך פגם — ההתיישנות כבר לא תחול עליה.

האם מדובר בצירוף מקרים?

נכון להיום נבדק הקשר הנסיבתי בין פרשת הצוללות לפרשת המניות. מיליקובסקי היה בעל המניות והאג"ח הגדול בחברת גרפטק אינטרנשיונל בין 2010 ל–2015. הוא הניע מהלכים בחברה, כיהן כדירקטור בה וב–2014 אפילו הביא להדחת המנכ"ל. בתקופה הזאת תאגיד תיסנקרופ, שעומד במרכז פרשת הצוללות, היה אחד מארבעה לקוחות המפתח של החברה.

מגע ידו של עו"ד דוד שמרון, עוד בן דוד של נתניהו וחשוד בתיק הצוללות, מצוי בשתי הפרשות. בתיק הצוללות ייצג שמרון את נציג תיסנקרופ בישראל, עד המדינה שחזר בו מיקי גנור. בה בעת, עו"ד יצחק מלכו, שותפו של שמרון במשרד עורכי הדין שמרון־מלכו־פרסקי, ייצג את ממשלת ישראל מול ממשלות גרמניה ומצרים בנושאים הקשורים לצוללות. אגב, שמרון גם ערך את הסכם מכירת המניות בין נתניהו למיליקובסקי ב–2010. כעת נבחן אם מדובר בצירוף מקרים, או שמא ישנו קשר בין עסקת המניות המוצלחת של נתניהו לבין פרשת הצוללות.

אירועי פרשת הצוללות התרחשו בעיקרם ב–2014–2015. אם חקירה תניב קשר בין פרשת המניות לפרשת הצוללות — שהחקירה בה נפתחה ב–2017 (פתיחת חקירה עוצרת את מרוץ ההתיישנות) — ככל הנראה לא תחול התיישנות על עבירות שיעלו, אם יעלו, בחקירות האלה.

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?