בעזרת משל על פוטין ויחסיו עם האוליגרכים: כך קיבל ויז'ניצר שוחד במיליונים

כתב האישום נגד אלכס ויז'ניצר, מקורבו של אביגדור ליברמן ומנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר חושף נוהל מסודר של העברת כספי השוחד במזומן "בסכומים שנעו בין מאות אלפי שקלים לבין 3 מיליון שקל" ■ עורכי דינו של ויז'ניצר: "מאמינים כי הוא יזוכה מכל אשמה"

גור מגידו
גור מגידו
אלכס ויז'ניצר
אלכס ויז'ניצרצילום: ניר קידר
גור מגידו
גור מגידו

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה הבוקר כתב אישום נגד אלכס ויז'ינצר, מקורבו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, ומנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר. ויז'ניצר מואשם בפרשת לקיחת שוחד בסכום של עד 3 מיליון שקל ובפרשת סחיטה לכאורה שסעיף האישום בה הוא בקשת שוחד.

האישום הראשון בתיק עוסק ביחסיו של ויז'ניצר עם הקבלן יהודה בוזגלו, בעלי חברת ביבי כבישים, המואשם במתן השוחד לויז'ניצר בכתב אישום נפרד שהוגש לפני כחודש.

לפי כתב האישום, ביבי כבישים נהגה להגיש הצעות במכרזים של נתיבי ישראל בעלויות נמוכות שאינן מותירות שולי רווח, ובהמשך להעלות את התמורה בחוזה, באמצעות מנגנונים לאישור "הוצאות חריגות" בפרויקטים. הגדלת ההוצאות נעשתה לטענת המדינה בתמורה לשוחד.

במהלך הכהונה של ויז'ניצר, נמסרו לביצועה של ביבי כבישים עבודות בהיקף כולל של 230 מיליון שקל במסגרת שני פרויקטים: הראשון כלל עבודות לבניית גשר, סלילה ושיקום דרכים במחלף אשדוד, והשני עסק בשדרוג כביש 40 באזור בית קמה.

יחסי השוחד של יהודה בוזגלו עם נתיבי ישראל, נכתב בכתב האישום, החלו עוד בטרם הפך ויז'ניצר למנכ"ל החברה. בוזגלו נהג לשלם "ריטיינר" של 10,000 שקל בחודש למפקח בשם אלכס לבודקין שסייע לו באישור ההוצאות החריגות.

כתב האישום מתאר כיצד עם כניסתו של ויז'ניצר לתפקיד מנכ"ל החברה ב-2003, הובהר לקבלן למי יש לנתב את תשלומי השוחד מעתה: "בסמוך לכניסתו הרשמית של ויז'ניצר לתפקיד מנהל מע"צ (שמה הקודם של נתיבי ישראל – ג"מ), במהלך סיור באתר בנייה של פרויקט כביש 7, פנה מנהל המחוז המנוח ראובן יום טוב, בנוכחותו של ויז'ניצר, לבוזגלו, והכריז כי הם באו 'לעשות סדר'".

כתב האישום מוסיף כי שבועות לאחר מכן, זומן בוזגלו לפגישה עם ויז'ניצר שם סיפר לו ויז'ניצר משל על "מנהיג של מדינה מסוימת, שכאשר נכנס לתפקידו אסף את כל עשירי המדינה שהתעשרו על חשבונה ואמר להם, כי מי שיחזיר לידיו כסף 'יחיה' ואילו מי שלא יעשה כן, יישב בבית הסוהר". הסיפור מתייחס ככל הנראה ל"סדר החדש" שהנהיג נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ביחסי המדינה עם האוליגרכיה הרוסית עם היבחרו לנשיאות המדינה בתחילת שנות ה-2000.

בפגישה אחרת שנערכה באותה התקופה בין השניים, מתארת הפרקליטות כי "פנה ויז'ניצר לבוזגלו ואמר לו שאם ישוחח במישרין עם מפקח בחברה, ללא נוכחותו של ויז'ניצר, הוא יפטר את המפקח". בהמשך, נטען, החל נוהל מסודר של העברת כספי השוחד במזומן לוויז'ניצר "בסכומים שנעו בין מאות אלפי שקלים לבין 3 מיליון שקלים".

בשקית, או במזומן

ליברמן מקבל את פני פוטין בישראל, 2012צילום: קובי גדעון / לע"מ

הכספים, מפרטת הפרקליטות, הועברו בין היתר בפגישות במשרדו של ויז'ניצר, בהן היה נוכח גם שמעון אזולאי, עובד בביבי כבישים ואישיות מוכרת בחוגי הליכוד. לפגישות הגיעו אזולאי ובוזגלו עם תיקי מנהלים עמוס מזומנים. "ויז'ניצר לקח את כספי השוחד בכך שהנחה את אזולאי להניח את הכסף בחדר צדדי הצמוד למשרדו", נכתב.

במקרים אחרים, טוענת המדינה, נפגשו אזולאי ובוזגלו בצדי כבישים. אזולאי קיבל כספים במזומן מבוזגלו בתיק מנהלים או בשקית, אותם לקח אותם לפגישה שנקבעה עם ויז'ניצר, וממנה חזר ללא הכספים.

את הפער בין סכום השוחד שבוזגלו הואשם בנתינתו – 3 מיליון שקל, לבין הסכום שוויז'ניצר מואשם בלקיחתו – "מאות אלפי שקלים עד 3 מיליון שקל", ניתן ככל הנראה להסביר בקושי להוכיח שחלק מהכספים שהועברו לידי אזולאי, עשו את דרכם לידי ויז'ניצר. ידוע כי כתב האישום נגד בוזגלו מבוסס על הודאתו במרבית הפרטים בחקירה.

לעתים, מפרטת הפרקליטות, גילה ויז'ניצר שהסכומים שנמסרו אינם תואמים את ה"אחוזים" שלהם היה זכאי מנכ"ל נתיבי ישראל לכאורה מכל פרויקט, ושלח את אזולאי להביא עוד כסף.

לפי עדותו של בוזגלו במשטרה, תעריף השוחד לכאורה של ויז'ניצר היה 2% מההכנסות בכל פרויקט.

פגישה בקפה "מילאנו"

בסעיף האישום השני נאשם ויז'ניצר במה שמצטייר כמסכת של סחיטת כספים מיואב סרנה, בעלי חברת ניהול הפרויקטים א. אפשטיין, ספקית של נתיבי ישראל.

כתב האישום מפרט כי סביב הרפורמה של הפיכת מע"צ לחברה הממשלתית נתיבי ישראל ב-2004, נהג ויז'ניצר להיעזר בסרנה ולהיוועץ בו עד שבין השניים נוצרו יחסי עבודה קרובים. במקביל, החלה החברה של סרנה לקבל כמויות גדולות של עבודה מנתיבי ישראל. סך הכל, בין 2005 למחצית 2009, מפרט כתב האישום, קיבלה החברה 33 חוזי יעוץ בסכום של יותר מ-130 מיליון שקל והיתה לחברת ניהול הפרויקטים הבולטת ביותר שעבדה עם נתיבי ישראל.

בין 2005 ל-2009, מספר כתב האישום, החל ויז'ניצר לרמוז לסרנה בדרכים שונות שהוא מצפה לקבל חלק מההכנסות. החל משנת 2009, מפרט כתב האישום, הפכו רמזיו לדרישה מפורשת תוך שימוש בביטויים כמו "אנחנו שותפים" ו"אתה חייב לי".

"ויז'ניצר", נכתב באישום, "אף הוסיף ואיים על סרנה כי אם לא ייענה לדרישות השוחד שלו, הוא יביא לחיסולה של חברת אפשטיין. הנאשם חזר על איומים אלה באופן תכוף ככל שהתקדמה שנת 2009".

שיאם של האירועים בפברואר 2010, בפגישה בבית הקפה "מילאנו" במרכז הקניות "קניותר" בנס ציונה, אליה הגיעו ויז'ניצר, סרנה וספק נוסף של נתיבי ישראל בשם אדי זלינגר, מבעלי חברת פרו-שיא הנדסה.

לפי כתב האישום, בפגישה הצביע ויז'ניצר על זלינגר ואמר לסרנה: "אתה מכיר אותו? זה אח שלי. אתה תסגור איתו את כל מה שאתה חייב לי". לטענת המדינה, ויז'ניצר הוסיף שזאת ההזדמנות האחרונה של סרנה "להסדיר את החוב".

בהמשך היום נפגשו סרנה וזלינגר במשרדי החברה של סרנה בתל-אביב. סרנה הסביר לבן-שיחו שהחברה שלו מנהלת את חשבונותיה במסודר, ואין לו אפשרות לשלם כספים במזומן. הוא הציע לזלינגר להעסיק אותו כמסגרת חוזה "שיווק" פיקטיבי.

השניים אף ניסחו יחד טיוטת הסכם ה"שיווק" וחתמו עליה. זלינגר יצא מהמשרד וצ'ק ראשון על סך 100 אלף שקל בידו. אך לאחר החתימה על החוזה, דווקא זלינגר החליט לבטל אותו, הסביר לצדדים שהוא לא מעניין לקחת חלק במערכת היחסים בין ויז'ינצר לסרנה והשיב לסרנה את הצ'ק. "אני אטפל בזה", אמר ויז'ניצר למשמע הדברים.

כמה חודשים מאוחר יותר עזב ויז'ינצר את נתיבי ישראל, ובמקומו מונה לתפקיד המנכ"ל שי ברס, שאף הוא הסתבך בשלל פרשיות. בחדרי החקירה בתיק נתיבי ישראל, הטיחו החוקרים בברס ובויז'ניצר שברס המשיך לסור למרותו של ויז'ניצר גם כשזה עזב את החברה הממשלתית.

"עם סיום כהונתו כמנכ"ל נתיבי ישראל", מפרטת הפרקליטות בכתב האישום. "אמר ויז'ניצר לברס כי צריך להפסיק את ההתקשרות עם חברת אפשטיין של סרנה ולא לתת לה עבודות נוספות".

בגין ניסיון הסחיטה לכאורה של סרנה, ויז'ניצר נאשם בבקשת שוחד.

כתב האישום הוגש על ידי עורכי הדין יוראי מצלאוי, ערן זלר וקרן שמיר-עוז מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

תגובת ב"כ אלכס ויז'ניצר, עוה"ד נתי שמחוני ואסף קליין: "קיבלנו, בצער רב, את החלטת הפרקליטות להעמיד לדין את מרשנו, אלכס ויז'ניצר. ראוי לציין כי חלק מעמדתנו, שנשטחה בשימוע, התקבלה וכתוצאה מכך הוסרו מכתב האישום חלק ניכר מהעבירות שיוחסו בתחילה. יחד עם זאת, סבורים אנו כי היה מקום לקבל את עמדתנו במלואה ולסגור את התיק כנגד מרשנו. מר ויז'ניצר בטוח בחפותו המלאה ואנו תקווה ואמונה כי לאחר ניהול התיק בבית המשפט, תוברר חפותו והוא יזוכה מכל אשמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"