המבקר: נתניהו היה שותף עסקי של נתן מיליקובסקי, מבעלי ספקית של טיסנקרופ

ועדת ההיתרים דחתה בפעם השנייה את בקשתו של נתניהו לאשר לו קבלת כספים ממיליקובסקי - וחשפה שותפות עסקית שנתניהו מעולם לא דיווח עליה לציבור ■ שותפו של נתניהו היה קשור עסקית לטיסנקרופ, שעומדת במרכז תיק 3000 ■ נתניהו: "לראש הממשלה אין קשר לחברה מזה עשור"

גור מגידו
גור מגידו
נתן מיליקובסקי
נתן מיליקובסקיצילום: MICHAEL FALCO / NYT
גור מגידו
גור מגידו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החזיק נכון ל-2009 בשותפות עם בן דודו, נתן מיליקובסקי, במניות חברה העוסקת בתחום הפלדה - כך מגלה החלטת ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה שלא לאפשר לנתניהו לקבל את מימון הוצאותיו המשפטיות ממיליקובסקי ואיש העסקים ספנסר פרטרידג'. אחת מהחברות שבהן פעל מיליקובסקי שימשה בעבר ספקית של תאגיד טיסקנרופ, העומד במרכז פרשת הצוללות (תיק 3000).

ועדת ההיתרים דחתה בפעם השנייה את בקשתו של ראש הממשלה לאשר לו קבלת כספים ממיליקובסקי ופרטרידג', לאחר שכבר נדחתה בעבר. משמעות ההחלטה היא, בין היתר, כי נתניהו ייאלץ להחזיר למיליקובסקי 300 אלף דולר, שכבר קיבל ממנו ללא היתר.

בנימוקים לדחיית הבקשה ציינה הוועדה כי בבקשה קודמת שהגיש לה נתניהו לקבלת הלוואה ממיליקובסקי ב-2009, צוין כי הוא מחזיק במניות חברה בתחום הפלדה יחד עם מיליקובסקי ובני משפחה נוספים: "מהחלטה קודמת של הוועדה (מ–18 באוגוסט 2009) עולה כי לראש הממשלה היו ב-2009 החזקות בשותפות שיתר המחזיקים בה הם מר מיליקובסקי ובני משפחתו המיידיים, וכי שותפות זו החזיקה בחלקים ניכרים מתאגיד תעשייתי העוסק בתוספי פלדה".

עוד צוין כי "באותו עניין הלווה מר מיליקובסקי לנתניהו כספים, באישור הוועדה, כדי שיוכל לעמוד בחוב מס שהוטל עליו בגין רווחי התאגיד בשל החזקות אלה. ההלוואה אמורה היתה להיפרע מחלקו ברווחי התאגיד. נמצא כי בין השניים יש או לפחות היו גם יחסים עסקיים, מעבר לקרבה משפחתית גרידא".

דוברות משרד מבקר המדינה סירבה לבקשת TheMarker לקבל את מסמכי הבקשה שהגיש נתניהו ב-2009, שבה נמסרו הפרטים על אחזקותיו בחברה בתחום הפלדה. במשרד המבקר הסבירו כי בתקופה שבה הועברה הבקשה הקודמת של נתניהו, בקשות לוועדת ההיתרים היו חסויות, ולכן אין באפשרות משרד המבקר להעביר את המסמכים.

מטעם ראש הממשלה נמסר: "הכל פייק ניוז. ראש הממשלה היה בעלים של מניות בחברה של בן דודו כשהיה אזרח פרטי. כשנה לאחר שנבחר לראשות הממשלה הוא מימש את מניותיו בחברה של בן דודו, באישור מלא של הרשויות. מזה כעשור אין לראש הממשלה שום קשר לחברה, ולא ידוע לו אם היה לה או לא היה לה קשר לחברת טיסנקרופ".

תגובתו של נתניהו לפרטים מעלה תהיות קשות. אם נתניהו רכש את המניות בהיותו אזרח פרטי, כלומר בין סיום כהונתו הראשונה כראש ממשלה ב-1999 לבין שובו לחיים הפוליטיים ב-2002, יוצא שהוא החזיק במניות במהלך כל התקופה שבה היה שר חוץ ושר אוצר בממשלות אריאל שרון, וראש אופוזיציה, ובמהלך כל התקופה לא גילה לציבור דבר על האינטרסים העסקיים שהוא מחזיק בעסקי בן דודו. למי מכר את המניות? בכמה כסף? מהם האינטרסים של הקונה? האם הוא ממשיך להחזיק בעסקים אחרים עם בני משפחת מיליקובסקי? על כל השאלות האלה אנשי נתניהו מסרבים להשיב.

נתניהו בדרכו לישיבת הממשלה, היוםצילום: אמיל סלמן

כשפורסמו לראשונה הקשרים בין נתן מיליקובסקי לטיסנקרופ ב–2017, מסרו דובריו של נתניהו בתגובה כי "לראש הממשלה אין ולא היה מושג על לקוחות של חברות שבהן יש למיליקובסקי אחזקות כלשהן. ראש הממשלה ומיליקובסקי מעולם לא שוחחו על כך אף לא מלה אחת".

עתה מסתבר כי נתניהו ומיליקובסקי לא רק שוחחו על עסקיו של מיליקובסקי, אלא היו שותפים עסקיים עד 2010 לפחות.

עסקים עם טיסנקרופ

נתן מיליקובסקי ואחיו דן, בני הדודים של ראש הממשלה, ירשו את עסקי הפלדה המשפחתיים מאביהם, מתתיהו (מתי) מיליקובסקי, שמת ב-1969. מתי מיליקובסקי ייסד חברה בשם ג'ורדן אינטרנשיונל בשנות ה-40, שעסקה במסחר בינלאומי בפלדה, ובין היתר ביבוא פלדה לישראל. החל מאמצע המאה הקודמת ייצגה החברה בין היתר את תאגיד British Steel במכירת סחורה למפעלים בארה"ב.

נתן ודן מיליקובסקי הרחיבו את העסק המשפחתי, ונכנסו לתחום ייצור הפלדה לצד המסחר. בין היתר, ב-2005 רכשו חברה בשם SeaDrift Coke - יצרנית חומרים החיוניים בתהליך ייצור הפלדה, העשויים לענות על הגדרת "תוספי פלדה" כפי שצוין בהחלטת ועדת ההיתרים.

ספנסר פרטרידג'. נתניהו ביקש לגייס מהשניים לפחות שני מיליון דולר צילום: Gareth Cattermole / Getty Images

בין 2008 ל-2010, בעסקה בת שני שלבים, מיזגו בני משפחת מיליקובסקי את SeaDrift וחברה נוספת בבעלותם בשם Carbide Grphite, יצרנית חלקים החיוניים למפעלים המייצרים פלדה, בחברה ציבורית בשם "גרפטק אינטרנשיונל". לפי הדיווחים לבורסה מאותה התקופה, בתמורה קיבלו בעלי המניות בשתי החברות, חבילה של מניות ואג"ח בגרפטק בשווי של כ-450 מיליון דולר, וסכום של כ-260 מיליון דולר במזומן.

העסקה הפכה את נתן ודן מיליקובסקי לבעלי מניות משמעותיים בגרפטק - ונתן אף שימש כדירקטור בחברה בין 2010 ל-2015 (באופן לא רציף). נתן מיליקובסקי עצמו החזיק לפי דיווחים 11% ממניות החברה והפך לבעל האג"ח הגדול ביותר של החברה, עם חוב של החברה כלפיו, בסכום של מאות מיליוני דולרים.

את המניות המשפחתיות החזיקו בני משפחת מיליקובסקי באופן אישי וכן באמצעות שורת תאגידים, ובהם שתי עמותות: חברה בשם אחזקות משפחת דניאל מיליקובסקי; קרן דניאל ושרון מיליקובסקי; קרן רבקה ונתן מיליקובסקי; ובשלבים שונים, גם באמצעות חברה הרשומה במדינת דלאוור בארה"ב, בשם NM GTI Investments.
גרפטק אינטרנשיונל לא ציינה את היקף עסקותיה עם כל אחת מלקוחותיה בדו"חותיה הכספיים, אך ציינה בדו"חות ב–2010–2015 את זהות "לקוחות המפתח" של החברה - רשימה שכללה ארבעה לקוחות, ובהם חברת טיסנקרופ.

בדיווחי החברה לבורסה יש עדות לכך שבני משפחה נוספים של מיליקובסקי החזיקו במניות גרפטק. כך לדוגמה, בדו"ח השנתי של החברה ל-2014 דיווחה גרפטק כי "מר נתן מיליקובסקי, ששימש דירקטור בין דצמבר 2010 למאי 2013 וכמה חברים ממשפחתו המיידית וכן תאגידים הקשורים בבני משפחתו, החזיקו במניות SeaDrift לפני רכישת החברה בידי גרפטק". בדיווח צוין כי חלק מבני המשפחה המיידיים יהיו זכאים לתמורה כספית נוספת שנקבעה בהסכם שבמסגרתו נרכשה SeaDrift.
ב-2015 נמכרה חברת גרפטק לקרן ברוקפילד, במחיר של כ–850 מיליון דולר. מיליקובסקי נותר פעיל בתחום הפלדה, ולפי דיווחים מהשבועות האחרונים בתקשורת היוונית, הוא מתעניין ברכישת מפעל בקרבת העיר סלוניקי.

לקוח של שמרון

נתן מיליקובסקי נמנה עם חוג לקוחותיו של משרד עורכי הדין שמרון־מולכו ושל עו"ד דוד שמרון. שמרון הוא קרוב משפחה של מיליקובסקי וגם של נתניהו. שמרון "ירש" את הלקוח עוד מימי אביו, עורך הדין המנוח ארווין שמרון, שייסד את המשרד.

שמרון בלהב 433 בלוד, ב-2017. המשטרה המליצה להעמידו לדין בגין תיווך בשוחדצילום: מוטי מילרוד

בפרשת הצוללות המליצה המשטרה להעמיד לדין את שמרון בחשד לתיווך לשוחד. שמרון החל לייצג את נציג טיסנקרופ בישראל, מיקי גנור, החל מ-2011. על פי החשד גנור עשה שימוש במעמדו כיועצו וקרוב משפחתו של נתניהו כדי לקדם את ענייניה של טיסנקרופ בקידום עסקות הצוללות וספינות השטח, שעלותן הכוללת היתה כמעט 2 מיליארד דולר. זאת, בין היתר, ביצירת רושם שהוא פועל בשמו של ראש הממשלה מול גורמים במשרד הביטחון ואנשי הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי במשרד הכלכלה.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה