אלון בכר השעה עצמו מתפקיד מנכ"ל איגוד הבנקים – בעקבות השאלות על קיצור הצינון שקיבל

בכר, ראש הרשות להגנת הפרטיות היוצא, היה אמור להיכנס לתפקיד החדש בתחילת השבוע ■ הנציבות ומשרד המשפטים יבדקו את האישור שקיבל, ויגבשו עמדה בנושא

אפרת נוימן
אפרת נוימן
עו"ד אלון בכר
עו"ד אלון בכרצילום: שרון דרעי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

אלון בכר, אשר סיים לפני כחודש את עבודתו במשרד המשפטים כראש הרשות להגנת הפרטיות, השעה את עצמו בשלב זה מכניסה לתפקידו החדש כמנכ"ל איגוד הבנקים - זאת מאחר שנערכת בדיקה בעניין האישור שקיבל מוועדת ההיתרים לקיצור הצינון בין התפקידים.

בסוף דצמבר הוועדה אישרה לבכר לעבור לתפקיד החדש חודש בלבד אחרי פרישתו הרשמית ממשרד המשפטים. ההכרעה בעניין הצינון שלו ניתנה בהתאם לעמדה שהביעה נציבות שירות המדינה (המשיבה לבקשות). האישור ניתן בהסתמך על הבקשה שהגיש בכר, ובה, בין השאר, כתב כי כבר בעת שהוצע לו להיות מועמד לתפקיד במאי 2018 החל ב"צינון פנימי" והחליט שלא יטפל בעניינים שנוגעים ישירות לבנקים.

לאחר שלפני כחודש יצאו פרסומים אודות האישור שקיבל לקיצור הצינון, פנה ארגון לובי 99 למשרד המשפטים בשורת שאלות הקשורות להחלטה. בהמשך, נשלחו מכתבים נוספים מטעם הארגון.

במכתב תשובה שקיבל הארגון בשבוע שעבר, נכתב כי משרד המשפטים קיים בירור עובדתי מקיף של העניין, לרבות בחינה של הטענות שהועלו. "המידע העובדתי הרלוונטי הועבר לנציבות שירות המדינה, שעוסקת כעת בבחינת הדברים ובגיבוש עמדה משפטית בנושא, בשיתוף עם הלשכה המשפטית במשרדנו והייעוץ המשפטי לממשלה", נמסר. עוד נכתב כי הנציבות היא הגורם המוסמך להשיב בשם המדינה בהליך בקשת קיצור תקופת הצינון, ובהתאם לסמכותה תגבש את עמדת המדינה הסופית בנושא. העתקים של המכתב נשלחו גם ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לנציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ ולרקובר. בעקבות זאת השעה עצמו בכר מהתפקיד החדש.

כפי שפורסם בחודש שעבר ב–TheMarker, בכר כתב בבקשה שהגיש לקיצור הצינון כי הוא עידכן בצינון העצמי שעשה את מנהלת המחלקה המשפטית ברשות, והדברים אף נכתבו ונמסרו לה למשמורת. לבקשה גם צורפה עמדה מקדמית (פרה־רולינג) שקיבל בכר עוד לפני שנבחר בנובמבר, מהעוזרת ליועצת המשפטית במשרד המשפטים. לפי עמדה זו, אשר הוגדרה על ידי המשרד אחרי אישור קיצור הצינון כ"טיוטה", לא נדרשת בעניינו כלל תקופת צינון בפועל.

הטענות שהעלתה עו"ד נועה זלצמן מלובי 99 במכתביה למשרד המשפטים נוגעות, בין השאר, לשאלה אם העדכון שמסר בכר למנהלת המחלקה הועבר לגורם ניהולי או משפטי אחר מחוץ לרשות להגנת הפרטיות. אם העדכון לא הועבר, האם התבקש בדיעבד הסבר כלשהו על הסיבה לכך, במיוחד לאור הטענה שהחל במאי 2018 בכר נמנע מלעסוק בנושאים הקשורים לבנקים? בנוסף נשאל כיצד הגיעה טיוטה פנימית לבכר, ומדוע הוא צירף אותה לבקשה שהגיש והציג אותה כעמדה של משרד המשפטים, ואם במשרד נערכה בדיקה כי הוא אכן לא פעל בנושאים הקשורים לבנקים החל במאי 2018.

במכתבים של לובי 99 עלו גם שאלות לגבי ממשקים מסוימים בנוגע לבנקים שלכאורה התקיימו בעבודתו של בכר אחרי מאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות