העליון: גרסטל לא יכולה להמשיך לשמש בוררת בסכסוך בדוראד

לטענת אדלקום, שמהווה צד בסכסוך, התייעצות שקיימה השופטת בדימוס עם אחד מעורכי הדין של החברה צריכה לפסול את גרסטל מבוררות בתיק ■ השופט סולברג: "מדובר בתקלה, אך אין מקום להטיל דופי בבוררת"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השופטת (בדימוס) הילה גרסטל
השופטת (בדימוס) הילה גרסטלצילום: אוליבייה פיטוסי
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

בית המשפט העליון קבע היום (ג') כי השופטת בדימוס הילה גרסטל לא תוכל להמשיך לשמש בוררת במסגרת הסכסוך בחברת דוראד אנרגיה.

הסכסוך בדוראד עוסק בפרשת "העוקץ הטורקי" באחת מתחנות הכוח של החברה. מצד אחד, נמצאות בתיק זה חברת דורי אנרגיה, המחזיקה 18.75% מדוראד, וחברת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון), שמחזיקה 37.5% מתחנת הכוח. בצד השני נמצאות שתי השותפות האחרות בחברה - אדלקום המחזיקה ב-18.75% מהחברה, והקונצרן הטורקי זורלו עם אחזקה של 25%.

במרכז התביעה של קצא"א ודורי, נמצאת טענה שלפיה אדלקום וזורלו פעלו כדי להונות אותן בסכום של 140 מיליון דולר (כ-550 מיליון שקל), באמצעות ניפוח מכוון של עלויות ההקמה של אחד הפרויקטים של דוראד ב-200 מיליון דולר.

בפברואר 2018 פורסם בכלי התקשורת השונים כי הוצע לגרסטל, שכיהנה בעבר כנשיאת בית המשפט המחוזי מרכז, לשמש בתפקיד היועצת המשפטית לממשלה. בעקבות פרסומים אלה נועצה גרסטל עם אחד מבאי הכוח של חברת אלדקום, עו"ד איל רוזובסקי. בעקבות אותה התייעצות, זימנה גרסטל את הצדדים לישיבה דחופה במארס 2018, שבה היא הודיעה לצדדים על עצם קיומה של ההתייעצות.

עו"ד איל רוזובסקי

בנוסף לישיבת העדכון, זימנה גרסטל את הצדדים לישיבה נוספת באותו החודש. בישיבה זו התווכחו הצדדים בשאלה אם גרסטל צריכה לפסול את עצמה מלשמש בוררת בסכסוך בין הצדדים, עד כדי כך שביוני 2018 הגישה אדלקום בקשה בכתב בפני גרסטל כדי שזו תסיים את תפקידה, בקשה שגרסטל דחתה. באדלקום לא אמרו נואש, ופנו לבית המשפט המחוזי בתל אביב להעברת גרסטל מתפקידה, אך גם המחוזי דחה את הבקשה הזו.

היום קבעו שופטי העליון דוד מינץ ונעם סולברג, נגד דעתו החולקת של השופט ג'ורג' קרא, כי גרסטל לא תוכל להמשיך בתפקידה כבוררת בסכסוך בדוראד. לדברי מינץ, "קיום התייעצות בין בורר לבין עורך דין המייצג צד בבוררות לפני אותו בורר, היא עילת פסלות וכן עילה להעברת הבורר מתפקידו".

השופט סולברג כתב כי "מדובר בתקלה. לא פחות, אך גם לא יותר. אין מקום להטיל דופי בבוררת, וביכולתה לדון בהליך הבוררות כיד אומנותה הטובה, בשום שכל ובהגינות. העילות הפרטניות שנקבעו לפסלות שופט, נועדו לקבוע גדרים, למנוע מכשלה".

עילת הפסילה שביקשה אדלקום נובעת מהעובדה שגרסטל התייעצה עם עו"ד רוזובסקי, שמייצג את אדלקום עצמה. עובדה זו הובילה את סולברג להשתמש במלים חריפות נגד בקשת הפסילה שהגישה אדלקום: "המניע לבקשת המבקשות איננו אזרחות טובה, ולא דאגה כנה למראית פני הצדק. עיקר מגמתן – לתקוע מקלות בגלגלי הבוררות. אם כנים דבריהן של אדלקום ושל אדלטק, אם באמת ובתמים נובע חששן מן הקשר שנוצר בין עורך הדין רוזובסקי לבין הבוררת, הרי שלאל ידן לרפא את הפגם באמצעות ייצוג אחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב