למרות הורדת ציון המעבר: רק 36% עברו את בחינות לשכת עורכי הדין

לאחר כמה דחיות, פורסמו ציוני בחינת הלשכה שהתקיימה בדצמבר ■ 54% מהנבחנים שניגשו לראשונה עברו

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בחינות לשכת עורכי דין
נבחנים בכניסה לבנייני האומה, לפני בחינות הלשכה, ביוני (למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: אמיל סלמן
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

לאחר אין ספור דרמות - פורסמו לבסוף נתוני המעבר הסופיים של מועד דצמבר 2018 לבחינות לשכת עורכי הדין. מהנתונים עולה כי 36% מכלל הנבחנים עברו את הבחינה.

לבחינה זו ציון המעבר היה 60 ולא 65 כפי שנדרש בבחינות עד כה, בהתאם לסיכום בין שרת המשפטים, איילת שקד, לח"כ מיקי זוהר (הליכוד). הנתונים שפורסמו על ידי הלשכה חושבו לפי ציון מעבר 60.

לבחינה ניגשו 2,700 מתמחות ומתמחים, מהם 1,340 מתמחים ניגשו לבחינה בפעם הראשונה. שיעור המעבר של נבחנים אלה היה 54%. 709 מתמחות ומתמחים ניגשו בפעם השנייה לבחינה ושיעור המעבר שלהם היה 26%. בעבור 651 מתמחות ומתמחים זו היתה הפעם השלישית או יותר שבה הם ניגשו לבחינה, ושיעור המעבר שלהם היה 8%.

הנתונים שפורסמו על ידי לשכת עורכי הדין מגלים כי האוניברסיטה העברית נמצאת במקום הראשון בשיעור המעבר של סטודנטים עם 84%, ואחריה נמצאת אוניברסיטת בר-אילן עם 81%. מי שנועל את טבלת שיעורי המעבר היא מכללת כרמל, שנסגרה והוחלפה בשלוחה של הקריה האקדמית אונו, עם 13% בלבד.

מתוך כלל הנבחנים במועד דצמבר 2018, 2,046 התמחו במשרדים פרטיים ו-33% מהם עברו את הבחינה. 231 התמחו בפרקליטות, ו-54% מהם עברו את הבחינה. 50 התמחו בפרקליטות הצבאית ובמשטרה ו-54% מהם עברו את הבחינה.

חוק הפקטור

ביום שישי האחרון פורסם תזכיר תקנות לשכת עורכי הדין על ידי משרד המשפטים. התקנות, שטרם נכנסו לתוקף, קובעות כי ציון המעבר בבחינות הלשכה יהיה 60 במקום 65. נתוני המעבר שפורסמו על ידי הלשכה חושבו לפי ציון מעבר 60 - ולא לפי ציון המעבר 65, אף שהתקנות עדיין לא נכנסו לתוקף. בלשכה מסרו ל-TheMarker כי התקנות אמורות להיכנס לתוקף ביום חמישי.

התקנות הן פשרה בין שרת המשפטים לבין ח"כ זוהר, שהוביל את חוק הפקטור שהיה אמור לקבוע כי ציון המעבר בבחינה יהיה 50.

בתזכיר התקנות נכתב: "בחלוף תקופה שבה מונהגת המתכונת החדשה של בחינת ההסמכה, נערכה חשיבה נוספת בשיתוף כלל הגורמים הנוגעים בדבר ובעקבותיה הוחלט ששינוי המתכונת מצדיק העמדת ציון המעבר על 60, כמוצע בתיקון זה. ציון זה נהוג גם במקצועות אחרים הדורשים, בין היתר, עמידה בבחינה כתנאי לקבלת רישיון (רואי חשבון, שמאי מקרקעין, סוכני מכס, מתווכי מקרקעין, יועצי השקעות ועוד)".

בנוסף, התקנות מאפשרות לשר המשפטים לקבוע מועד נוסף לבחינות הלשכה וזאת בנוסף לשני המועדים שיש בכל שנה. ככל הנראה מדובר ברצון לאפשר למי שטווח הציונים שלו הוא 59-50 בשלושת המועדים האחרונים לגשת למועד הנוסף.

ח"כ זוהר מסר ל-TheMarker: "מהרגע שזיהיתי שאני לא מצליח להביא את החקיקה לכנסת, הלכתי על הפשרה כדי להביא הישג למתמחים. שיעורי המעבר שנחשפנו אליהם למרות הורדת הציון ל-60, הוכיחו שהחוק אותו קידמנו בכנסת היה נכון.

זוהר המשיך: "המגמה של יו"ר הלשכה היוצא הביאה את המתמחים לפני תהום שלא ניתן לדלג מעליה. ולכן מחובתנו לוודא שבמסגרת הפשרה שהושגה ביני לבין שרת המשפטים, שבה נבחן שטווח הציון שלו היה 59-50 בשלושת המועדים האחרונים, יקבל מבחן קצר, הוגן, ללא כל תשלום או עלות מצדו, כדי שיקבל סיכוי הוגן להפוך להיות עו"ד אחרי שנים רבות של השקעה ומאמץ".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), קראה לכנס את המליאה כדי להעביר את חוק המתמחים: "שיעור הנכשלים העצום בבחינות ללשכת עורכי הדין הוא צופר אזעקה חוזר לכך שבחינות הלשכה הפכו למכשיר ציני להגנה על הגילדה, ולחסימת אנשים חדשים שהקדישו את חייהם, ממונם וזמנם ללימודי המשפטים. זו אג'נדה ידועה של היו"ר לשעבר, אפי נוה. כשלים ושקרים רבים מלווים את הליך הביצוע של הבחינות. אני שבה וקוראת ליו"ר הכנסת לכנס דיון מליאה כדי להעביר את הצעת החוק המתקנת ולו במעט את העוול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"