תיק 4000 |

המשטרה ורשות ני"ע ממליצות: כתב אישום נגד נתניהו ואלוביץ' בעבירות שוחד

המשטרה ורשות ניירות ערך: מערכת היחסים בין נתניהו ומקורביו לשאול אלוביץ' כללה שוחד; התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויים באתר וואלה נועדה לקדם את האינטרסים האישיים שלו, באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות ■ נתניהו: "להמלצות אין מעמד משפטי"

גור מגידו
גור מגידו
שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו
שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו צילום: אמיל סלמן ואייל טואג
גור מגידו
גור מגידו

המשטרה ורשות ניירות ערך (ני"ע) סבורות כי נמצאה תשתית ראייתית להעמיד את ראש הממשלה, בנימין נתניהו; אשתו, שרה נתניהו; ובני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' בשוחד ובעבירות נוספות במסגרת תיק 4000 – כך נמסר לפני שעה קלה.

לפי ההודעה, נגד ראש הממשלה התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. נגד שרה נתניהו התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של לקיחת שוחד (בצוותא), מרמה והפרת אמונים (בצוותא), ושיבוש מהלכי חקירה ומשפט. נגד בנם של בני הזוג נתניהו, יאיר נתניהו, לא התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות והתיק נגדו ייסגר.

נתניהו מסר בתגובה: "המלצות המשטרה לגביי ולגבי רעייתי לא מפתיעות איש, וכן לא העיתוי השקוף של פרסומן. המלצות אלה נקבעו והודלפו עוד לפני שבכלל החלו החקירות. להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי. רק לאחרונה הגורמים המוסמכים דחו באופן גורף את המלצות המשטרה נגד שורה של אישי ציבור. אני בטוח שגם במקרה זה הגורמים המוסמכים, לאחר שיבחנו את הדברים, יגיעו לאותה מסקנה - שלא היה כלום כי אין כלום".

בית וואלה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

נגד בעל השליטה לשעבר בבזק ובאתר וואלה, שאול אלוביץ', התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט, עבירות דיווח לפי חוק ני"ע ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

פרקליטו של אלוביץ׳, עו"ד ז׳ק חן, מסר: "זה זמן רב שהמשטרה בהדלפותיה הכינה אותנו להמלצה זו. מדובר באטריות מחוממות, אין חדש תחת השמש. מקווים שעכשיו יתפנו אנשי המשפט לבחון את הראיות בכלים משפטיים ומקצועיים כשהם מנסים לעמוד במשימה הלא פשוטה לנתק את עצמם מהלחצים העצומים שמופעלים עליהם ושליוו חקירה זו מראשיתה וזיהמו אותה. מר אלוביץ׳ עומד על טענתו שהוא לא עבר כל עבירה".

נגד איריס אלוביץ' התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. נגד אור אלוביץ', בנם של איריס ושאול אלוביץ', שכיהן אף כדירקטור בבזק, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך.

פרקליטתה של איריס אלוביץ׳ עו"ד מיכל רוזן-עוזר, מסרה: "המלצות המשטרה היום הן חלק מהמגמתיות שבחקירתה ומעצרה של גב׳ אלוביץ׳ מלכתחילה. אנו תקווה שאנשי הפרקליטות יוכלו להשתחרר ממגמתיות זו ויבחנו את הראיות. אין לנו ספק שבחינה כזו מלמדת שגב׳ אלוביץ לא עברה עבירה״

נגד עמיקם שורר, סמנכ"ל הפיתוח לשעבר בחברת בזק, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מתן שוחד (כמסייע), עבירות הקשורות לתפקידו כמנהל בתאגיד, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

נגד זאב רובינשטיין, איש עסקים המקורב למשפחות נתניהו ואלוביץ המכהן כסגן יו"ר הבונדס, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של תיווך במתן שוחד, ולקיחת שוחד (בצוותא). רובינשטיין הוא ככל הנראה החשוד הכי פחות מפורסם בפרשה. מדובר בישראלי המתגורר בארה"ב ולצורך חקירתו נדרש הליך של חיקור דין.

לפי המידע שבידי TheMarker, חלקו של רובינשטיין בפרשה חשוב להוכחת הכריכה בין הסיקור המיטיב בוואלה לבין הרגולציה המיטיבה כלפי חברת בזק במשרד התקשורת בתקופתו של נתניהו במשרד. בין היתר, נתפסו ראיות כתובות או מוקלטות המוכיחות את חלקו בפרשה כמעין מתוווך בין הצדדים.

נגד סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק לשעבר, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ני"ע .נגד יועץ התקשורת אלי קמיר לא התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות, כך גם נגד עו"ד איתן צפריר לא התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות. התיקים נגד השניים צפויים להיסגר.

מישרין ועקיפין

לדברי המשטרה ורשות ני"ע, "מממצאי החקירה עולה כי ב-2017-2012 ראש הממשלה ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך ולעתים אף יום יומי בתכנים שפורסמו בוואלה, וכן ביקשו להשפיע על מינויים של נושאי משרה באתר (עורכים וכתבים), תוך כדי שימוש בקשרים שהיו להם עם בני הזוג אלוביץ'".

עוד נכתב בהודעה כי "התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר וואלה נועדה לקדם את האינטרסים האישיים שלו, באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה".

בנימין ושרה נתניהוצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

לפי הודעת המשטרה והרשות, "החשד המרכזי הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המטיבות עם שאול אלוביץ' ועם קבוצת בזק, ובמקביל דרש במישרין ובעקיפין, להתערב בתכני אתר 'וואלה' באופן שיטיב עמו".

נוסח ההודעה, המתייחס להתערבות "במישרין" של ראש הממשלה בנעשה בוואלה, מתבסס על עדותם של עדי המדינה בתיק, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר ויועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו, ניר חפץ, ששימש צינור תקשורת עיקרי בין משפחת נתניהו לעורכי וואלה.

עדויות מ-60 איש

הפרשה החלה בחקירה של מחלקת חקירות ברשות ני"ע עוד בתחילת 2017, בעניין עסקות בעלי עניין בקבוצת בזק, שהיטיבו עם בעל השליטה אלוביץ', לכאורה בניגוד לאינטרסים של בעלי המניות מהציבור בבזק. סכום ההטבות נאמד במאות מיליוני שקלים לפחות - וכלל את עסקת בזק-yes ועסקת חלל תקשורת.

במסגרת חקירת בזק-yes, עלו גם חשדות שנגעו להתנהלותו התמוהה מנכ"ל משרד התקשורת, פילבר, בענייני בזק בסוגיות רגולטוריות שונות. בין היתר, עלה עניין תמיכתו באישור מיזוג בזק-yes, וכן הקלות שונות הנוגעות ליישום הרפורמה בשוק הטלפוניה הקווית, עליה חתם קודמו בתפקיד, אבי ברגר. בין היתר, גילו חוקרי הרשות שפילבר הדליף למנכ"לית בזק דאז, הנדלר, מידע מדיונים פנימיים במשרד התקשורת.

המניע לפעולתו של פילבר נותר לא ברור עד לסיום החקירה בתיק בזק-yes בנובמבר 2017, בהמלצה להעמיד לדין שורה של מעורבים ובהם בני משפחת אלוביץ', פילבר, והנדלר.

בתחילת השנה, לאחר סיכום תיק בזק-yes, הגיע מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, לעדות ברשות ני"ע ואיתו הביא ארסנל מרשים של הקלטות, מיילים ומסרונים שהפכו את פרשת יחסו של פילבר לבזק לתיק ענק ועצמאי – תיק 4000.

ישועה פרש מול החוקרים פרשה רחבה יותר שעניינה רתימת אתר וואלה לטובת ענייניהם ומאוויהם (המוזרים לעתים) של בני הזוג נתניהו, בפרט רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. דבריו של ישועה והראיות שסיפק הבהירו לחוקרים כי הסיקור האוהד נכרך בהתערבות נתניהו לטובת בזק במשרד התקשורת, שם כיהן כשר עד לפברואר 2017. בהמשך הוקם צוות חקירה משותף ליחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433 במשטרה ולרשות ני"ע, שהחל מפברואר 2018 מנהל את החקירה בתיק, שמאז מכונה תיק 4000.

"עם התפתחות החקירה בוצעו מאות פעולות חקירה, וכן נחתמו הסכמי עדי מדינה עם שני חשודים – פילבר וחפץ, שחשפו התנהלות פסולה בין נתניהו לאלוביץ בשני צירים מרכזיים: הטיית הסיקור התקשורתי תמורת רגולציה מיטיבה", נכתב בהודעת המשטרה והרשות. "מממצאי החקירה עולה כי ראש הממשלה פעל לקידום ענייניו של שאול אלוביץ' בתחום הרגולציה, ובין היתר בסוגיית מיזוג בזק-yes תוך כריכת קידום עניינים אלה בסיקור החיובי בוואלה".

לפי ההודעה, סך הכל נגבו במהלך החקירה עדויותיהם של 60 עדים (ב- 176 הודעות), בוצע חיקור דין מחוץ למדינת ישראל, ונאספו ונותחו חומרי חקירה רבים, לרבות הקלטות ומסמכים. בין העדים, עשרות עיתונאי אתר וואלה שהעידו על ההתערבות היומיומית בענייני האתר.

בתיק נחקרו 13 חשודים מרכזיים – שההמלצה בעניין 11 מהם פורטה בהודעת המשטרה והרשות. השניים הנוספים הם עדי המדינה, חפץ ופילבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"