"עבירות שוחד ומרמה": כתב אישום בפרשת ישראל ביתנו נגד הלוביסט ישראל יהושע

מקורבו של אביגדור ליברמן, שנעצר כבר לפני ארבע שנים, מואשם שביקש סכומי כסף גדולים מלקוחותיו ואמר שיעביר אותם לפוליטיקאים - תמורת תקצוב ממשלתי ■ עורך דינו: "כתב האישום נשען על עדותו של עד מדינה, שקנה את חירותו באמצעות ניסיון נפל להפליל אחרים"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
ישראל יהושע
ישראל יהושעצילום: ניר קידר
אפרת נוימן
אפרת נוימן

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה הבוקר (א') כתב אישום בפרשת ישראל ביתנו נגד ישראל יהושע, בעליה של חברת הלובינג סגולה לישראל, שגם היא בין הנאשמים. יהושע ידוע כמקורב ליו"ר ישראל ביתנו, שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן. הוא נעצר כבר בדצמבר 2014, כשהחלה החקירה הגלויה בפרשה, ובספטמבר 2016 הודיעה הפרקליטות על ההחלטה להעמידו לדין בכפוף לשימוע.

על פי כתב האישום, הכולל שלוש פרשיות, יהושע לקח שוחד, קיבל כספים במרמה תוך הצגת מצגים כוזבים, ביצע פעולות שונות להלבנת הון, וכן פעל כדי להתחמק מתשלום מס, במסגרת יחסיו עם עובדי ציבור כבעלים של חברת לובינג. לפי ההאשמות, יהושע ביקש סכומי כסף גדולים מגופים שונים שייצג, חלקם במזומן. הוא סיפר לאותם לקוחות כי הוא מעביר חלק מהכספים לעובדי ציבור, כדי שאלה ידאגו לתקצב גופים אותם הוא מייצג.

כך למשל, פעל יהושע מול המועצה האזורית מגילות והיישובים שבתחומה, והשיג להם תקציבים מגופים ממשלתיים שונים בסך כ-26 מיליון שקל. מתוך סכום זה קיבל עמלה של כ-3 מיליון שקל, לאחר שהסביר כי את חלקה הוא מעביר לאישי ונבחרי ציבור, כדי שאלה יעבירו תקציבים לגופים אותם הוא מייצג - כך לפי כתב האישום. מרדכי (מוצי) דהמן, ראש מועצת מגילות לשעבר שנהפך לעד מדינה בפרשה, העיד בתחילת השנה על קשריו עם יהושע.

מוצי דהמן, ראש מועצת מגילות לשעבר, במהלך דיון בפרשת ישראל ביתנוצילום: עופר וקנין

בנוסף, לבקשתה של סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, דרש יהושע מראש המועצה האזורית מגילות לשלם תשלום חודשי קבוע לאתר חדשות בשם יזרוס, כתנאי לכך שהמועצה תקבל 3 מיליון שקל מהכספים הקואליציוניים, שהיו בשליטת ישראל ביתנו. בעקבות דרישה זו העבירה המועצה לאתר כ-250 אלף שקל, והפסיקה את התשלום החודשי רק בעקבות חקירת המשטרה.

מרבית הנאשמים שנגדם הוגשו כתבי אישום בפרשה הגיעו להסדרי טיעון, ובהם דאוד גודובסקי, ראש מטה הארגון לשעבר במפלגת ישראל ביתנו - שעליו נגזרו שבע שנות מאסר. משפטה של קירשנבאום עדיין מתנהל, לאחר שעל פי החשד קיבלה טובות הנאה אישיות עבורה, וכן עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורביה, ובתמורה כספים קואליציוניים לגופים שונים.

כתב האישום הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי עורכי הדין מאור אבן חן ועמרי קופלר.

עו"ד ירון קוסטליץ, פרקליטו של ישראל יהושע, מסר: "ישראל יהושע לא עבר עבירה. העובדה שמגישים עתה את כתב האישום, כארבע שנים לאחר החקירה, ויותר משנה אחרי שכתבי אישום הוגשו נגד המעורבים בפרשה - מדברת היא בעד עצמה. על עינוי הדין חרבה ירושלים, ולכן טוב היה לכתב האישום אם לא היה מוגש. הוא נשען על עדותו של עד מדינה, מוצי דהמן, ראש מועצה שסרח ושקנה את חירותו באמצעות ניסיון להפליל אחרים. אוי לה למדינה המבקשת להסתמך על איש שכזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר