"מרמה בנסיבות מחמירות": ענבל אור תועמד לדין - העלימה הכנסות של 150 מיליון שקל

מכתבי השימוע נגד ענבל אור כוללים חשדות לביצוע עבירות על חוק המע"מ, פקודת מס הכנסה, עבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות וכלפי מנהל סניף בנק - וכן עבירות על חוק הגנת הצרכן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אור בבית המשפט. היכן היו רואי החשבון שלה?
ענבל אור בבית המשפטצילום: עופר וקנין

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה לענבל אור ולחברות שהיו בשליטתה כי הוחלט להעמידם לדין, בכפוף לשימוע. כדור השלג של קריסת החברות של ענבל אור החל בפברואר 2016 אחרי שאור נעצרה ונחקרה על ידי רשות המסים בחשד להעלמת מסים. בעקבות זאת הוגשה בקשת פירוק נגד החברות ובהמשך אור הוכרזה פושטת רגל.

מכתבי השימוע כוללים חשדות לביצוע עבירות על חוק המע"מ, פקודת מס הכנסה, עבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות וכלפי מנהל סניף בנק וכן עבירות על חוק הגנת הצרכן. כמו כן נשלחו מכתבי שימוע לשני עובדים נוספים בקבוצת החברות. ל-TheMarker נודע כי אחד מהם הוא מי שהיה סמנכ״"ל הכספים של הקבוצה, דרור גלעדי.

על פי מכתבי השימוע, בין השנים 2016-2008 פעלה ענבל אור בשוק הנדל"ן והמגורים בישראל באמצעות קבוצת חברות בשליטתה ובניהולה. לפי כתב החשדות, אור חשודה כי, בין היתר, לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל מע"מ על חלק מהעסקאות שביצעה ב-11 פרויקטים למגורים בהם אירגנה קבוצות רכישה באמצעות חברות בשליטתה. סכום העסקות הכולל שבגינו לא הוציאה אור חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ הגיע לכ- 150 מיליון שקל. בנוסף, אור חשודה כי לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ על עסקאות שביצעה כעוסקת עצמאית בתחום הנדל"ן, בזמן שנרשמו על שמה זכויות בפרויקטים למגורים ששיווקה, בסכום של כ-9 מיליון שקל.

אור גם חשודה בביצוע עבירות מרמה כלפי לקוחות באחד הפרויקטים שבהם ארגנה קבוצת רכישה (מדובר ככל הנראה בפרוייקט בצ׳לנוב). באותו מקרה אור פנתה למספר לקוחות בפרויקט שהעבירו צ'קים לפקודת הנאמן בפרויקט לצורך רכישה הקרקע עליו יקום. אור ביקשה מהם לבצע העברות בנקאיות לחשבון חברה בשליטתה במקום חלק מהצ'קים שמסרו, וזאת תוך הצגת מצגים כוזבים שונים וללא יידוע הנאמן. כתוצאה מכך, קיבלה אור לחשבון החברה בשליטתה סכום של כשני מיליון שקל. כתוצאה מהתנהלותה של אור, לא היה בחשבון הנאמנות די כסף עבור תשלום לבעלי הקרקע וכלל חברי קבוצת הרכישה נאלצו לשלם תשלומים נוספים מעבר לסכומים אליהם התחייבו מראש.

בנוסף, אור חשודה בכך שביקשה ממנהל סניף בנק המזרחי לכבד צ'קים שמסרה חברה בשליטתה, למרות חריגה ממסגרת האשראי בחשבון החברה. על מנת לשכנע את מנהל הסניף לכבד את בקשתה, הציגה בפניו אור מסמך שנחזה להיות מסמך בנקאי אותו זייפה באמצעות עובדיה, ואשר לימד לכאורה שבחשבונה הפרטי קיימת יתרה עו"ש של עשרות מיליוני שקלים. בעקבות המרמה מנהל הסניף נעתר לבקשתה אולם הצ'ק שנתנה לכיסוי חריגת האשראי חזר בהמשך.

אור חשודה גם בעבירות על פי חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה בגין רכישות פרטיות של מוצרים לצרכיה הפרטיים כגון ביגוד, תיקים, תכשיטים ועוד, בסכום של כ-900 אלף שקל. אור רשמה הוצאות אלה באופן כוזב בספרי חברה בשליטתה לצרכי התחמקות מתשלום מס הכנסה ומע"מ.

כמו כן, אור וחברה בשליטתה חשודות כי ביצעו הפרות לפי חוק הגנת הצרכן ובהן הטעיות, אחריות מנהל ואי התייצבות בפני חוקרי הרשות. ההטעיות נעשו כאשר פורסמו במגוון רחב של פרסומים הזמנה לציבור הצרכנים לרכוש דירה בשבעה פרויקטים שונים תוך שימוש בסיסמאות כגון: "דירה במחיר שישאיר אותך במרכז"; "הצטרפו להצלחה החל מ- 1,480,000 שקל ויש לך דירה בתל אביב עליה לקרקע דצמבר 2015. משלמים 35% והיתרה באכלוס"; "כל הדירות בשלב א' אזלו! מכירת שלב ב' בעיצומה! לאור הצלחת הפרויקט המבצע ממשיך ל- 48 שעות אחרונות בלבד!"; ועוד. בפרסומים הוסתר פרט מהותי: הפרסומים ביקשו לאגד קבוצות רכישה ולא למכור דירות ובכך בוצעו הטעיות כלפי הצרכנים בניגוד לחוק הגנת הצרכן.

ענבל אור בבית המשפטצילום: ניר קידר

החקירה בוצעה על ידי חקירות מכס ומע"מ ירושלים ופקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המסים, משטרת ישראל והרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן.

החקירה כללה גם בדיקה של חשדות לשיווק ומכירה כפולה של דירות אך בעניין זה נמצא כי ככלל לא נעשתה מכירה כפולה של דירות, וכן לא נמצאו ראיות לביסוס עבירת מרמה בהקשר זה.

העלימה מיליוני שקלים, ופגעה בכ-600 משפחות

קבוצת החברות של ענבל אור עסקה בארגון קבוצות רכישה למגורים ויזמות בנייה. הקבוצה קרסה ברעש גדול בתחילת 2016 והשאירה אחריה שובל ארוך של חובות בני מאות מיליוני שקלים למאות נושים. ענבל אור עצמה נעצרה בפברואר 2016 בחשד להעלמות מסים במיליוני שקלים. היא הוכרזה פושטת רגל.

בהמשך נחשפה התנהלותה בשורה של פרויקטי נדל"ן שאותם שיווקה ברמת גן, תל אביב וגבעתיים, במסגרתם נפגעו על פי ההערכות כ-600 משפחות. עו"ד איתן ארז, שמונה על ידי נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, למפרק קבוצת "אור סיטי נדל"ן" שבבעלותה, הגיש במהלך הפרשה דו"ח מפורט אודות מצב הפרויקטים הסבוך של הקבוצה, שכמעט בכולם החזיקה אור, בין אם ישירות ובין אם באמצעות החברות שבבעלותה, זכות לדירה.

בין השאר כללה רשימת הפרויקטים הסבוכים את פרויקט "אור על הפארק", בניין בן 27 קומות ברחוב אחד העם 16 ברמת גן, שכנגדו הוגשה תביעת בוררות, פרויקט ז'בוטינסקי 102-104 ברמת גן הכולל כ-180 דירות, שבו נמכרו יותר זכויות מהזכויות המתאפשרות על פי התב"ע במקום, לצד פרויקט בשדרות הילד ברמת גן, שגם שם התגלעו בעיות משפטיות רבות.

ברשימת הפרויקטים הבעייתיים נכלל גם פרויקט השניים ברחוב ארלוזורוב ברמת גן, לבנייה של 45 יחידות דיור, פרויקט אור בעטרות ברחוב חורגין ברמת גן וכן פרויקט ברחוב אלוף הניצחון ברמת גן. במהלך ההליך המשפטי, נחשף בין השאר כי במקרים רבים לא הפקידה אור את כספי חברי הקבוצה בחשבון נאמנות, והכספים שנגבו מחברי הקבוצות השונות נכנסו לקופה אחת משותפת, שממנה נמשכו סכומים גם לצורך מימון הוצאותיה האישיות של אור – שכללו חופשות בחו"ל וקניות.

ברקע, אחד הפרויקטים שבהם הסתבכה אור כלכלית ושעלותו נחשפה במהלך תהליך הפירוק, היה פרויקט המגורים הראוותני שהיא ביקשה להקים בשכונת בבלי בתל אביב. בבית המשפט הציגה אור דו"חות לפיהם פרויקט זה – שלא מומש לבסוף – עלה לה כ-25 מיליון שקל, מהם כ-11 מיליון שקלים לבעלי הקרקע, המשפחות זייתוני ואברמוביץ'. סכום זה שולם להם במטרה לשמור לה את האופציה לרכישת הקרקע – שסכומה הכולל הוערך בכ-200 מיליון שקל. נוכח הסכום הגבוה של חטיבת הקרקע היקרה, יצאה אור למסע יחסי ציבור נרחב, במסגרתו הוציאה כ-14 מיליון שקלים נוספים. בסופו של דבר, עסקת בבלי לא יצאה לפועל, שכן אור כשלה בגיוס הכסף הדרוש לביצוע העסקה, והקרקע בבבלי נמכרה למשפחת כוזהינוף.

באחרונה הותר לפרסום כי משרד רואי החשבון שטיינמץ עמינח אשר ביקר את הדו"חות הכספיים של החברה ישלם 11.5 מיליון לקופת הפירוק במסגרת הסדר פשרה בפרשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר