"משרד בקפה" תובעת את רשות המסים: אפשרו לעסקים לנכות הוצאות גם בבתי קפה

החברה מבקשת מבית המשפט המחוזי הכרה בכך שהיא זכאית, בניגוד לעמדת הרשות, לפצל עבור לקוחות שעובדים בבתי קפה את שירותי המשרד ושירותי המזון והמשקאות, כדי שיוכלו לנכות הוצאות ■ לפי החברה, התקשרו עמה עד כה כ-70 בתי קפה ויש לה כ-3,000 מנויים

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית קפה בתל אביב. חצי מהפער ברמת החיים בין ישראל לארה"ב ייסגר עד 2060
בית קפה בתל אביב. חצי מהפער ברמת החיים בין ישראל לארה"ב ייסגר עד 2060צילום: דודו בכר
אפרת נוימן
אפרת נוימן

חברת "משרד בקפה", המציעה ללקוחות שירות לפיו חלק מההוצאות שלהם בבית קפה יוכרו כשירותי משרד, ולכן יותרו כהוצאה מוכרת לצרכי מס, הגישה בתחילת החודש תביעה לבית המשפט המחוזי מרכז נגד רשות המסים. התביעה הוגשה בהליך של המרצת פתיחה, המאפשר דיון מהיר ומקוצר. התיק נותב אל השופט אבי גורמן, שמונה בפברואר לכהונה של שופט מחוזי, אחרי פרקטיקה בשוק הפרטי.

החברה מבקשת, באמצעות עו"ד איתן אסנפי, הכרה בכך שהיא זכאית לפצל עבור לקוחות שעובדים בבתי קפה את שירותי המשרד ושירותי המזון והמשקאות, וכי את ההוצאה שגלומה בחשבוניות בגין שירותי משרד שהיא מוציאה ללקוחות יש להתיר בניכוי כהוצאה.

לפי התביעה, נכון להיום, בית הקפה לא עורך הפרדה בין שירותי מזון (הנחשבים כהוצאה פרטית שאינה מוכרת לצורכי מס) לבין שירותי משרד (הנחשבים כהוצאה עסקית המוכרת בניכוי). מכיוון שמתקבלת חשבונית אחת, העסקים לא יכולים לנכות את החלק של שירותי המשרד שקיבלו או לקזז את המע"מ שגלום בשירותים.

"עניין טכני גרידא – האופן בו ערוכה חשבונית בית הקפה, כחשבונית אחת ולא כשתי חשבוניות – גורם לעיוות מהותי ולמיסוי יתר של העסקים המשתמשים בשירותי בית הקפה. זאת, הן במישור מס הכנסה והן במישור מע"מ", נכתב.

משרד בקפה הוקמה על ידי איש העסקים חיים אבן-זהב ועו"ד דורון לוי, שותף במשרד עמית פולק מטלון. השירות נעשה באמצעות חיבור לאפליקציה, שדרכה הלקוחות טוענים כסף ומשתמשים בשירותים של מגוון בתי קפה שלהם יש הסכם עם משרד בקפה, עד לגובה הסכום שטענו. החברה היא זאת שרוכשת מבית הקפה את השירותים שגלומים בהזמנה של הלקוח, ובמקביל מוכרת את השירותים ללקוח, מחייבת את החשבון שלו ומוציאה לו שתי חשבוניות – האחת בגין המזון והמשקאות (40% מסכום ההוצאה) והשנייה עבור השירותים המשרדיים (60% מסכום ההוצאה).

לפי התביעה, כשנה אחרי שהשיקה את הפעילות התקשרו עם החברה כ-70 בתי קפה, ויש לה כ-3,000 מנויים, שחלקם מקזז באופן שוטף כבר מינואר את המע"מ המופיע בחשבונית שמוציאה להם משרד בקפה בגין שירותי המשרד. עוד נכתב כי משרד בקפה ולקוחותיה פועלים בהתאם לדיני המס, על בסיס חוות דעת משפטית של אסנפי ועד כה לא נפסלה אף חשבונית בגין שירותי משרד שהוגשה על ידי לקוחות.

רשות המסים לא מכירה בהוצאות של בתי קפה כ"שירותי משרד". לפי עמדת הרשות, כפי שפורסמה ב-15 בנובמבר על ידי רו"ח פזית קלימן, סמנכ"לית בכירה שומה וביקורת: "הוצאות בעבור 'שירותי משרד' יוכרו בניכוי הן במס הכנסה והן במע"מ רק כשמדובר במשרד בו מנהל הנישום/העוסק את עיסוקו או משלח ידו דרך קבע, או כשמדובר במקום ששימושו העיקרי הוא משרד (כגון 'חללי עבודה משותפים'). יובהר כי הוצאות בגין שהות בבתי קפה, מסעדות וכיוצ"ב אינן נכנסות להגדרת שירותי משרד".

מחר (ה') אמורה הרשות, באמצעות פרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי) להגיש את תשובתה לתביעה, או בקשה לסילוקה על הסף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"