המשטרה מעוניינת לחקור את לב לבייב בפרשת הברחת יהלומים; מעצר קרוביו הוארך

הבוקר עצרה המשטרה 6 חשודים בעבירות של הברחת יהלומים, שנעשתה באופן שיטתי במשך כמה שנים. מעצרם הוארך ב-7 ימים ■ מחברת היהלומים של לבייב נמסר בתגובה: "פועלים בהתאם לנורמות הראויות, ותוך הקפדה על ציות לחוק"

אחד החשודים בפרשת הברחת היהלומים, היום בבית המשפט
אחד החשודים בפרשת הברחת היהלומים בבית המשפט צילום: אילן אסייג

שישה חשודים נעצרו היום (ב') לחקירה באזהרה, בחשד למעורבות בהברחת יהלומים בהיקף של 300 מיליון שקל, שנעשתה באופן שיטתי במשך כמה שנים. בין החשודים שני קרובי משפחתו של איש העסקים לב לבייב ועובדים שלו בעבר. החשדות קשורים כולם לעסקיו של לבייב. אחר הצהרים הובאו החשודים להארכת מעצר.

השופט גיא אבנון, מבית המשפט השלום בראשון לציון, האריך את מעצרם של כל החשודים בשבעה ימים. לפי החשד, אנשיו של לבייב נהגו במשך שנים להבריח יהלומים בשווי עשרות מיליוני שקלים בשנה לתוך ישראל מבלי לדווח עליהם. זאת, באמצעות בלדרים, שנתפסו לפני כמה חודשים על ידי רשות המסים בשעת מעשה.

במשטרה וברשות המסים מייחסים לחשודים עבירות של הלבנת הון, עבירות לפי פקודת המכס, עבירות לפי פקודת מס הכנסה, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות נוספות.

לב לבייב. בן משה רכש נכסים שבשליטתוצילום: עופר וקנין

רשות המסים והמשטרה מאשרות כי בכוונתן לחקור גם את לבייב עצמו, אך זה שוהה כעת ברוסיה. מקור בסביבתו הסביר כי הוא שוקל להגיע לישראל למתן עדות, מבלי שתידרש המדינה להגיש בקשות להסגרתו. החקירה מנוהלת על ידי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית בלהב 433, יחידת חקירות מכס ומע"מ ירושלים ויחידת יהלום ברשות המסים, בליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

מחברת LLD שבבעלותו של לבייב נמסר: "מר לבייב והחברות שבשליטתו פועלים בהתאם לנורמות הראויות, ותוך הקפדה על ציות לחוק. אנו מקווים כי הנושא יתברר במהרה והחשדות יתבררו כמשוללי יסוד".

בהחלטה על הארכת המעצרים כתב השופט: "בתמצית ייאמר כי מדובר בחשד לביצוע הברחת יהלומים למדינת ישראל לאורך שנים ארוכות בהיקף של מאות מיליוני שקלים. הונחו בפני חומרי חקירה, ומתוכם מצאתי לסמן מסמכים אשר קושרים את החשודים - כל אחד לפי חלקו - לעבירות המיוחסות לו. אומר כבר עתה: חלקם של החשודים שונה זה מזה. יש בכירים יותר ובכירים פחות, כאלה שמעורבים יותר וכאלה שעוצמת החשד בעניינם פחותה. לעת הנוכחית, חומרי החקירה מקימים חשד סביר במידה נדרשת ביחס לכל אחד מהחשודים". השופט הוסיף כי התרשם מהחומרים שקיים חשש לשיבוש החקירה, ואמר כי "בשלב זה לא ניתן להבחין בין החשודים לעניין תקופת המעצר הנדרשת".

היהלומים הוצנעו בגוף החשוד

בפרשה גויס עד מדינה, אדם ששמו עלה בעבר גם בפרשת שחיתות אחרת. השופט אבנון הטיל צו איסור פרסום, האוסר לחשוף כל פרט שיכול לזהות אותו או את פרטי ההסכם שנחתם עמו. במסגרת הדיון בהארכות המעצר טען עו"ד אלון רון, המייצג את קרוב משפחתו של לבייב, כי עד המדינה הגיע באחרונה לבורסת היהלומים, וסיפר ליהלומנים שהוא נאלץ לחתום על הסכם עד מדינה, התנצל על המעשה וחשף בפניהם את פרטי החקירה. הדברים נאמרו בקשר לטענת המשטרה על חשש לשיבוש החקירה, אחת מהעילות לבקשת הארכת המעצר נגד החשודים. נציג המשטרה באולם, גל צ'סנר, השיב: "אני לא מכיר את מה שאתה מספר".

החקירה החלה לפני כמה חודשים עם תפיסת אחד הבלדרים לכאורה, שלדברי המשטרה ורשות המסים ניסה להבריח יהלומים בשווי המוערך במאות אלפי שקלים בנתב"ג. החשוד ואדם נוסף נעצרו על ידי אנשי יחידת המכס בשעת מעשה, כשניסו לעבור במסלול הירוק בלי שהצהירו על הסחורה. במהלך החקירה התגלה כי אחד מהם הצניע את היהלומים בגופו.

בעקבות חקירת שני המעורבים, החוקרים חשפו מה שהצטייר כעסק להברחת יהלומים שאותו ניהל עד המדינה. בשיתוף פעולה עם עד המדינה, החלה החקירה הסמויה שנערכה במשך כמה חודשים, ושבמסגרתה נאספו ראיות נוספת להברחה שיטתית של יהלומים לתוך ישראל מבלי לדווח עליהם, וזאת, לפי החשד, לטובת עסקיו של לבייב.

יהלומיםצילום: בלומברג

טענת ההגנה שהשמיע עמית חדד, עורך דינו של קרוב משפחה נוסף של לבייב שנעצר, היא כי בין החשוד לבין לבייב שורר סכסוך ארוך והוא אינו חלק מעסקיו של לבייב זה שנים ארוכות. לטענת חדד, קרוב המשפחה נעצר בעיקר משום שהוא עדיין מחזיק בשיעור זעום ממניות חברת LLD, אף ששנים רבות אינו פעיל בחברה ו"הסכסוך ביניהם ידוע לכל יהלומן ולכל עיתונאי". נציג המשטרה אישר את הדברים, אך התעקש על הארכת המעצר.

שאלת המניע

לבייב עמד במרכזם של לא מעט תחקירים בשנים האחרונות, וכן במוקד תלונות שהוגשו לרשויות אכיפה בישראל ובחו"ל. זאת, בקשר להתקשרויות בין חברות פרטיות שנטען כי הן קשורות אליו - לבין חברות ציבוריות שבשליטתו, כמו אפי פיתוח מקבוצת אפריקה ישראל. לפי שעה מבהירים ברשויות האכיפה כי החקירה אינה עוסקת בנושאים שאינם קשורים לתחום היהלומים, או לתלונות שהועברו לרשויות החקירה השונות בעניין קבוצתו של לבייב.

המניע לאי־הדיווח על היהלומים אינו ברור לחלוטין. זאת, מאחר שבענף היהלומים נוהגת שיטת מיסוי ייחודית, שלפיה שיעור המס נקבע על פי מחזור המכירות של העסק ולא על פי הרווחים. לפיכך, אין יתרון מבחינת המס בהברחת יהלום לישראל, אלא אם היהלום הוברח בשיטה זהה גם אל מחוץ לישראל, ועסקת המכירה נרשמה בסופו של דבר במדינה שלישית ששיעור המס בה נמוך יותר - כמו בלגיה או דובאי.

אחד המניעים האפשריים להברחת יהלומים לישראל יכול להיות דווקא אי־חוקיות הסחורה, יותר מאשר המס שישולם עליה. כלומר, יש יתרון באי דיווח על הכנסת היהלום לישראל במקרים שבהם מדובר ביהלום שנקנה באופן בעייתי - שלא מבעליו החוקיים, מאדם שלא החזיק ברישיון לשיווקו, או ממכרה בלתי־מורשה שבו נִכרים יהלומים ללא אישור מהמדינה שבה נמצא יהלום הגלם. סביר כי השאלות האלה יתבררו עוד במהלך ההליכים. כך או כך, האי דיווח על הכנסת סחורה לישראל הוא עבירה, במנותק משאלת המניע.

לפי שעה, לא ברור עד כמה תשפיע הפרשה על ענף היהלומים. מצד אחד, לבייב הוא מהיבואנים הגדולים של יהלומי גלם בישראל. עסקיו מספקים פרנסה לעשרות חברות העוסקות בתחום הליטוש והשיווק של יהלומים מלוטשים בבורסה ליהלומים ברמת גן ולמאות עובדיהן. פגיעה בעסקיו עלולה להנחית מכה על תעשיית היהלומים, שממילא סובלת מהתכווצות אדירה בביקושים, ממחנק אשראי ומשולי רווח שנשחקים והולכים.
מצד שני, עסקי הכרייה של איש העסקים מתבססים בעיקרם על זיכיונות לכריית יהלומים ברוסיה. בניגוד ליבואני יהלומי גלם העובדים מול מונופול יהלומי הגלם הבינלאומי דה בירס - החולש על מרבית שוק הגלם באפריקה, ומייצר לכל הפחות מראית עין של הרחקת ספקים המסתבכים בחקירות - בכל הנוגע לזיכיונות ברוסיה, שם המשחק היה ונותר קשרים בקרמלין ונאמנות לשלטון. בהקשר הזה, אין חשש לעתיד זיכיונותיו של לבייב.

אפשרות שלישית היא שהחקירה תוביל את רשות המסים והמשטרה לקבוצות נוספות של יהלומנים שהשתמשו בשירותי הבלדרים שנחשפו בפרשה או בשירותי בלדרים אחרים, ואז ייתכנו מעצרים של יהלומנים נוספים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?